Pierwsze od dwóch lat podwyżki na A4. Sprawdź, ile zapłacisz

tvn24Od 1 marca wejdą w życie nowe stawki opłat za przejazd A4 Katowice-Kraków

Od środy 1 marca zmienią się opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków. Po wprowadzeniu nowych stawek kierowcy pojazdów kategorii 2 i 3 zapłacą na każdym placu poboru opłat 18 zł, a kierowcy pojazdów 4 i 5 kategorii - 30 zł. To pierwsza zmiana opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków od dwóch lat.

Obecnie na tym odcinku opłaty dla kierowców pojazdów kategorii 2 i 3 wynoszą 16,50 zł, a dla kategorii 4 i 5 - 26,50 zł. Od środy ceny wzrosną zatem o odpowiednio 1,5 zł i 3,5 zł.

O podwyżkach poinformowała spółka Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem.

Zmiany cen na A4

"Od 1 marca wynosić będą 30,00 zł na każdym placu poboru opłat. Jednocześnie, w przypadku pojazdów kategorii 2 i 3, zwiększona zostanie wysokość bonifikaty z aktualnie obowiązującej kwoty 10,00 zł do kwoty 12,00 zł, w wyniku czego stawka za przejazd wyniesie ostatecznie 18,00 zł na każdym placu poboru opłat" - czytamy w komunikacie.

Wysokość opłat za przejazd dla pojazdów kategorii 1 oraz bonifikata dla motocykli pozostaną na dotychczasowych poziomach.

"Przy istotnych nakładach na eksploatację autostrady oraz na inwestycje, obejmujące również prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej, zmiana stawek jest uzasadniona" - argumentuje Rafał Czechowski, rzecznik Stalexport Autostrada Małopolska.

Przypomina, że kierowcy mogą zapewnić sobie korzystanie z A4 Katowice-Kraków według dzisiejszych stawek, kupując odpowiednią do planów podróży liczbę impulsów w ramach elektronicznego poboru opłat A4Go.

"Zakupione do końca lutego impulsy są ważne przez dwa lata od doładowania konta" - mówi cytowany w komunikacie Czechowski.

Mimo wzrostu wysokości opłaty użytkownicy A4Go oraz kart zbliżeniowych - kartA4, na podstawie impulsów zakupionych do końca lutego, mogą przez dwa kolejne lata jeździć autostradą według niższych stawek.

Podwyżki na A2Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o podwyżkach na autostradzie A2.Obowiązująca od 1 marca br. stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, będzie wynosić 19 zł brutto, czyli o 1 zł więcej niż dotychczas.Samochodem po Europie. Zobacz materiał TVN24 BiS z sierpnia ubiegłego roku (08.08.2016):

Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradach
Samochodem po Europie. Zobacz ile zapłacisz na autostradachTVN24 BiS

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości