Polacy nie chcą już aut z Niemiec? Zaskakujące dane

[object Object]
Te auta najchętniej kupują Polacy. Zaskakująca zmiana na szczycieTVN24 BiS
wideo 2/4

W kwietniu import używanych aut o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony spadł o 12,7 procent w stosunku do rejestracji z kwietnia 2016 roku. Polacy sprowadzili do kraju 75 954 sztuki samochodów - wynika z informacji Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Z kolei wynik skumulowany od stycznia do końca kwietnia tego roku to 295 341 sztuk, czyli o 7,8 proc. mniej niż w 2016 roku. Wtedy zarejestrowano 320 475 samochodów z importu.

Jak informuje Samar, w kwietniu urzędy komunikacyjne rejestrowały każdego dnia średnio cztery tys. aut z zagranicy.

Według Instytutu, wszystko wskazuje na to, że w 2017 roku import będzie niższy niż w 2016 roku.

- Co więcej, szansa na przekroczenie bariery 1 mln sztuk szybko topnieje. Żeby ponownie uzyskać taki wynik, do końca roku w każdym miesiącu import musiałby się utrzymać na zeszłorocznym poziomie, a w tym roku tylko marzec okazał się minimalnie lepszym miesiącem - informuje Samar.

Co sprowadzamy?

Jeżeli chodzi o wiek pojazdów, to nic się nie zmienia, wynika z informacji. Najpopularniejszym rocznikiem jest 2006, a średni wiek importowanego auta wynosi 11 lat i 5 miesięcy. To o 1 miesiąc więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Podobnie jak w ostatnich miesiącach, najczęściej sprowadzane do Polski były samochody marek niemieckich, które w tym roku stanowią przeszło 42 proc. importu. Na kolejnych pozycjach znalazły się samochody francuskie (17 proc.) i japońskie (14 proc.).

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości