Wysyp nowych fotoradarów na polskich drogach. "Nie są to przypadkowe lokalizacje"

Źródło:
TVN24
Monika Niżniak o nowych fotoradarach na polskich drogach
Monika Niżniak o nowych fotoradarach na polskich drogachTVN24
wideo 2/6
Monika Niżniak o nowych fotoradarach na polskich drogachTVN24

Już wkrótce na polskich drogach ma pojawić 100 nowych fotoradarów. W ostatnich dniach poznaliśmy planowane lokalizacje 30 z nich. - Mamy nadzieję, że sukcesywnie po wprowadzeniu kolejnych elementów systemu fotoradarowego ten ruch na polskich drogach będzie bezpieczniejszy - podkreśliła w TVN24 Monika Niżniak, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rzecznik prasowa GITD Monika Niżniak wskazała, że jest to duża operacja. - Pojawienie się na polskich drogach 100 nowych lokalizacji, które do tej pory nigdy nie były objęte kontrolami, wymaga ogromnego zaangażowania Inspekcji, wymaga zaangażowania zarządców dróg, którzy miejmy nadzieję, że nie będą mieli nic przeciwko temu, że będziemy chcieli wprowadzić na danych odcinkach różnego typu urządzenia, jak i też zaangażowania wykonawców. To jest dla nas w tym momencie priorytet, aby zrealizować ten projekt, zrealizować projekt rozbudowy systemu, a przy okazji podnieść skuteczność działania tego systemu - mówiła.

Chodzi o projekt "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym". W ramach projektu przewidziano zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach: 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów), 30 urządzeń służących do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 urządzeń rejestrujących niestosownie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych.

- Myślę, że żaden kierowca w Polsce nie powinien się obawiać fotoradaru, bo to nie fotoradar zmusza kierowcę do łamania przepisów i do wyciągania później - mówiąc kolokwialnie - pieniędzy z portfela, tylko to kierowca sam decyduje, jest świadomy co robi - zwróciła uwagę rzecznik GITD.

Lokalizacje fotoradarów

Niżniak zapewniła, że urządzenia nie pojawią się w przypadkowych lokalizacjach. - Nie są to przypadkowe lokalizacje, nie są to przez przypadek wybrane miejsca. Zleciliśmy przeprowadzenie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego Instytutowi Transportu Samochodowego, który analizował, badał całą siatkę dróg w Polsce i oceniał, w których miejscach w pierwszej kolejności powinny pojawić się urządzenia rejestrujące - tłumaczyła rzecznik GITD.

Jak wyjaśniła, "brano pod uwagę elementy dotyczące wypadkowości, natężenia występowania zdarzeń drogowych, wypadków, kolizji, a także przyczyn tych zdarzeń drogowych". - Nas przede wszystkim interesowały kwestie dotyczące nie stosowania się przez kierujących do sygnalizacji świetlnej, jak i nie stosowania się do ograniczeń prędkości. To był główny element - podkreśliła Monika Niżniak.

Pod uwagę brano jednak także szereg innych czynników. - Oceniano jak wygląda najbliższa infrastruktura, jak wygląda najbliższe otoczenie od takiego punktu, aby stwierdzić, czy generuje on duży ruch zarówno pojazdów, jak i ruch osób pieszych. Oceniano, czy są szpitale, placówki edukacyjne, czy znajdują się urzędy, centra handlowe, więc te miejsca, gdzie jest na pewno zdecydowanie więcej ludzi, gdzie jest większy ruch - wyjaśniła.

O tym, że GITD wskazał 26 lokalizacji, w których mają pojawić się nowe urządzenia, informowaliśmy w połowie stycznia ubiegłego roku. W listopadzie 2020 roku podpisano umowę na ich zakup i instalację. Pierwsze z 26 nowych urządzeń mają zostać zainstalowane do końca maja bieżącego roku, a ostatnie do końca lutego 2022.

Z kolei na początku tego tygodnia poznaliśmy planowane lokalizacje urządzeń monitorujących wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

GITD

Odcinkowe pomiary prędkości

Monika Niżniak była dopytywana, czy GITD rozważa wprowadzenie kaskadowej kontroli prędkości, np. przez instalację fotoradaru na początku i końcu miejscowości.

- Tam, gdzie jest możliwość tego typu działania, są prowadzone. Natomiast, my staramy się iść w kierunku pełnej automatyzacji kontroli, dlatego w ramach rozbudowy systemu fotoradarowego, którym dziś dysponujemy w Polsce przybędzie kolejnych 39 dłuższych odcinków dróg, które zostaną objęte kontrolą z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości, a więc nie będziemy tutaj mówili o kontroli punktowej, tylko o odcinkach, które będą miały od kilku do kilkudziesięciu kilometrów - powiedziała.

Jak podkreśliła, to rozwiązanie, które się sprawdza. - Rozbudowa systemu zakłada objęciem nadzorem wszystkich kategorii dróg w Polsce. Nie tylko tej najwyższej klasy, ale również będziemy starali się postawić urządzenia na drogach niższej klasy, dlatego że stamtąd też wpływa do nas bardzo dużo wniosków, próśb od lokalnej społeczności, czy też samorządów - wskazała rzecznik GITD.

PAP

Niżniak zwróciła uwagę, że niedawno urządzenia rozpoczęły pomiary na autostradzie A1. W środę, 20 stycznia został uruchomiony ponadto pierwszy odcinkowy pomiar prędkości na budowanej autostradzie A1. Chodzi o odcinek od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego, który ma blisko 16 kilometrów. Z kolei w piątek, 22 stycznia ruszył odcinkowy pomiar prędkości na odcinku od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy. Ten fragment A1 ma 41 kilometrów długości.

Rzeczniczka GITD wyraziła także nadzieję, że w tym roku uda się wprowadzić odcinkowy pomiar prędkości na warszawskim odcinku drogi ekspresowej S8.

- Bierzemy pod uwagę dłuższe odcinki dróg, które będą objęte OPP, więc mamy nadzieję, że sukcesywnie po wprowadzeniu kolejnych elementów systemu fotoradarowego ten ruch na polskich drogach będzie bezpieczniejszy, będą kierowcy jeździli wolniej - podkreśliła Monika Niżniak.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 162 mln zł, z czego 137,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: CANARD

Pozostałe wiadomości

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać aż 19 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 stycznia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Lotto

Potężna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny