Najdłuższy tunel w Polsce w budowie. Druga nitka coraz bliżej

Moto

Tunel na zakopiance coraz bliżej. Minister Adamczyk o inwestycjitvn24
wideo 2/5

Coraz mniej metrów pozostaje do wydrążenia w przypadku drugiej nitki tunelu pod Małym Luboniem w ciągu zakopianki. Jak poinformowali drogowcy, prace odbywają się przez siedem dni w tygodniu.

Drążenie drugiej nitki tunelu odbywa się równocześnie od strony północnej i południowej. Dotychczas wydrążono od strony północnej 1436 metrów wraz z wykonaniem obudowy tymczasowej, a od strony południowej 150 metrów wraz z obudową tymczasową, czyli w sumie 1586 metrów.

Całkowita długość tunelu wyniesie 1922 metry. Oznacza to, że do wydrążenia na wylot drugiej nitki tunelu pozostało 336 metrów.

Najdłuższy tunel w Polsce

W tunelu prawym, który w październiku został przebity na wylot, trwa wykonywanie betonowej obudowy. Przed portalem północnym robotnicy wykonali już ponad 81 procent nasypu drogowego, który będzie stanowił wjazd do tunelu. GDDKiA zapewniła, że wszystkie prace przebiegają według harmonogramu.

Najdłuższy tunel w Polsce jest drążony w masywie góry Mały Luboń w Beskidzie Wyspowym w ciągu drogi S7, czyli popularnej zakopianki. Drążenie rozpoczęło się 6 marca 2017 roku od strony północnej w miejscowości Naprawa. Prace odbywają się w systemie trzyzmianowym, 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Wykonawcą tunelu jest włoska firma Astaldi. Podczas drążenia na portalu południowym prace opóźniło osuwisko. Konieczne było zabezpieczenie go i przeprojektowanie obiektów inżynieryjnych.

Zakopianka

Budowa nowej zakopianki jest podzielona na kilka etapów.

We wrześniu 2019 roku został oddany odcinek Rabka - Skomielna Biała poprowadzony częściowo na estakadzie, która miejscami ma 50 metrów wysokości.

Kolejny odcinek, Lubień - Naprawa został częściowo oddany do użytku w grudniu ubiegłego roku.

Ostatnim etapem będzie oddanie odcinka tunelowego, którego koszt wyniesie prawie miliard złotych.

Budowa zakopianki na tych trzech odcinkach, od Lubnia do Rabki-Zdroju, rozpoczęła się w 2016 roku. Koszty wszystkich prac wyniosą ponad 2 miliardy 105 milionów złotych. Zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest na 2021 roku.

Kolejny, 16-kilometrowy odcinek nowej zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu ma być gotowy we wrześniu 2023 roku. Koszt inwestycji to ponad 880 milionów złotych.

Autor: mb / Źródło: PAP