ZUS zachęca do obliczenia przyszłych emerytur

Źródło:
PAP
Ekonomista Pracodawców RP o ozusowaniu wszystkich umów
Ekonomista Pracodawców RP o ozusowaniu wszystkich umówTVN24 BiS
wideo 2/4
Ekonomista Pracodawców RP o ozusowaniu wszystkich umówTVN24 BiS

Wiek emerytalny nie będzie zmieniany, ale każdy może obliczyć wysokość przyszłej emerytury i przeanalizować, jak długo chce być aktywny zawodowo - powiedział prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Podkreślił, że wyzwaniem dla ZUS na najbliższe lata jest między innymi dalszy proces wdrażania nowych technologii.

Prezes ZUS poinformował, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a jego wydatki w całym 2024 r. oszacowano na około 460 mld zł. - 85 proc. naszych wydatków pokrywają składki, co jest zgodne z planem, a nawet poprawiło się na przestrzeni ostatnich lat. Wszystkie prognozy, które mamy, pokazują wydolność funduszu - powiedział Derdziuk.

Zwrócił uwagę, że wysokość emerytury zależy od długości opłacania i wysokości składek, a - według prognoz - stopa zastąpienia (czyli relacja emerytury do przeciętnego wynagrodzenia) może spadać dla osób, które krócej pracują.

- My oczywiście zachęcamy do policzenia wysokości przyszłej emerytury na naszym portalu e-ZUS. Wiek emerytalny w Polsce nie będzie zmieniany, ale każdy z obywateli może sobie przeanalizować, jak długo chce być aktywny zawodowo i jak chce zabezpieczyć się finansowo na starość - powiedział szef Zakładu.

Przypomniał, że ZUS pomaga w tym zakresie proponując III filar, na który składają się programy emerytalne - PPK, PPE, IKE i IKZE. - To są fajne instrumenty, które mogą pomóc uzupełnić świadczenie - wskazał Derdziuk.

Wyzwania dla ZUS

Prezes ZUS, odnosząc się do wyzwań dla ZUS w perspektywie najbliższych lat, wskazał na dalszy proces wdrażania nowoczesnych technologii. Wymienił m.in. dostosowanie obsługi klienta do młodego użytkownika.

- Młode pokolenia chcą być obsługiwane w formie zdalnej, elektronicznej, dlatego wprowadzamy e-ZUS. To się również wiąże z wyzwaniem dotyczącym cyberbezpieczeństwa. Jesteśmy największym systemem informatycznym w Polsce, mamy ogromną bazę danych, dlatego musimy ją chronić - powiedział Derdziuk.

Nadzorujący pion IT w ZUS Sławomir Wasielewski powiedział, że widzi potencjał w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w funkcjonowaniu Zakładu. Zastrzegł przy tym, że nie ma jeszcze krajowych przepisów, które precyzowałyby, w jaki sposób instytucje publiczne mogą korzystać z rozwiązań AI.

- Udostępniliśmy na naszej stronie internetowej formularz, gdzie dostawcy takich rozwiązań mogą się zgłaszać. My każde takie zgłoszenie analizujemy. Na ten moment zdecydowaliśmy, że będziemy korzystać tylko z tych rozwiązań, które można uruchomić w naszym ośrodku obliczeniowym - powiedział Wasielewski.

Podkreślił, że dostrzega potencjał m.in. w voicebotach i chatbotach. Zwrócił uwagę, że ZUS obsługuje rocznie ponad 3,6 mln połączeń telefonicznych i ponad 1,2 mln zapytań e-mailowych.

- To na pewno byłoby rozwiązanie, które przyspieszyłoby proces obsługi, ale też odciążyłoby pracowników w udzielaniu odpowiedzi - powiedział Wasielewski.

Dodał, że na rynku funkcjonują też rozwiązania, które potrafią analizować dokumentację medyczną i na tej podstawie oceniać uszczerbek na zdrowiu. - Z tego korzystają już prywatni ubezpieczyciele. My widzimy potencjał w zastosowaniu takiego rozwiązania w procesie orzekania o niezdolności do pracy - powiedział Wasielewski.

Zaznaczył jednocześnie, że sztuczna inteligencja w ZUS na pewno nie zastąpi pracowników. - Ona ewentualnie będzie tylko wspomagała i przygotowała odpowiedzi, a decyzję zawsze będzie podejmował człowiek - powiedział Wasielewski.

Nowa aplikacja

Zapowiedział, że dalej rozwijane będą aplikacje ZUS. - Aktualnie pracujemy nad aplikacją dla przedsiębiorców. Każdy płatnik składek będzie mógł sprawdzić swój stan rozliczeń względem zakładu. Będziemy też przy pomocy tej aplikacji przypominać o terminach opłacania składek, ale będzie można też tą składkę opłacić przy pomocy płatności elektronicznych Pay-By-Link - poinformował szef pionu IT w ZUS.

Autorka/Autor:Pkarp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sztuczna inteligencja ułatwia typowanie firm do sprawdzania i wykrywania nowych metod oszustw - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Jak dodaje, suma wykrytych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nieprawidłowości w pierwszym półroczu tego roku była większa niż za cały 2022 rok.

Tak ZUS tropi oszustów. Efekty są imponujące

Tak ZUS tropi oszustów. Efekty są imponujące

Źródło:
PAP

Benefitem pracowniczym w jednej firmie może być darmowa kawa, w drugiej - zabiegi medycyny estetycznej. - Jeżeli pracownik jest cenny dla organizacji, to nawet płacenie za botoks z firmowych pieniędzy da się jakoś wyjaśnić - stwierdza Iwona Golonko, konsultantka i psycholożka biznesu. W jaki jeszcze sposób pracodawcy kuszą pracowników?

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Źródło:
tvn24.pl

Po otwarciu dwupasmowej zakopianki do Nowego Targu, korki przeniosły się dalej w stronę Zakopanego. Sytuację ma poprawić między innymi południowa obwodnica Nowego Targu, która powstanie do 2031 roku, ale na proponowane przez GDDKiA warianty jej przebiegu nie zgadzają się lokalne władze i proponują zmiany.

Korki na zakopiance przeniosły się w inne miejsce. Kierowcy czekają na obwodnicę

Korki na zakopiance przeniosły się w inne miejsce. Kierowcy czekają na obwodnicę

Źródło:
PAP

Algieria, Nigeria i Uganda zostały kolejnymi afrykańskim krajami, które dołączyły do BRICS podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu tej grupy w Kazaniu, na razie jako państwa partnerskie. Wnioski o przyjęcie złożyło co najmniej dziewięć kolejnych. Kraje BRICS stanowią około 42 procent światowej populacji, 30 procent światowej powierzchni lądu i 24 procent globalnej produkcji gospodarczej.

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Źródło:
PAP

Awaria i związane z nią holowanie auta wzbudza największy strach u kierujących. Tak wynika z badania przeprowadzonego na losowo wybranej grupie ponad 600 kierowców w Polsce. Trochę może pokutować tu niewiedza, a trochę technologia, bo obecne samochody mocno różnią od tych sprzed kilkudziesięciu lat.

Tego najbardziej obawiają się kierowcy

Tego najbardziej obawiają się kierowcy

Źródło:
TVN Turbo

"Mały Książę" jest jedną z najczęściej tłumaczonych książek na świecie. O jej wartości, nie tylko literackiej, może świadczyć cena, za którą można odkupić maszynopis z odręcznymi notatkami twórcy tego dzieła, Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Londyńska księgarnia Peter Harrington Rare Books sprzedaje ten "skarb literacki" za 1,25 miliona dolarów, czyli około 5 milionów złotych.

Arcydzieło literatury za ponad milion dolarów

Arcydzieło literatury za ponad milion dolarów

Źródło:
PAP

Sklep Red is Bad podał na swojej stronie internetowej, że zawiesił działalność. Jako powód wskazał między innymi wypowiedzenie rachunku bankowego oraz blokadę kont.

Sklep Red is Bad zawiesił działalność. "Blokady kont"

Sklep Red is Bad zawiesił działalność. "Blokady kont"

Źródło:
PAP

Do sądu na Florydzie w USA wpłynął pozew przeciwko Royal Caribbean złożony w imieniu 960 osób. W lutym na wycieczkowcu Royal Caribbean pod umywalką w jednej z łazienek znaleziono ukrytą kamerę. Jak się okazało, steward Arvin Joseph Mirasol z Filipin wykorzystywał ją do nagrywania pasażerów.

Operator rejsów w tarapatach. Jest pozew za podglądanie pasażerów

Operator rejsów w tarapatach. Jest pozew za podglądanie pasażerów

Źródło:
PAP

Amica planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe, które obejmą nie więcej niż 49 pracowników - poinformowała spółka w komunikacie.

Polski gigant planuje zwolnienia grupowe. Tyle osób ma stracić pracę

Polski gigant planuje zwolnienia grupowe. Tyle osób ma stracić pracę

Źródło:
PAP

Na terenie kraju powstanie 50 ramp do ręcznego usuwania śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych - poinformował w sobotę na briefingu minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Koszt jednej rampy z infrastrukturą towarzyszącą to około 350 tysięcy złotych.

Drogowcy chcą zaskoczyć zimę. Minister o "systemowym rozwiązaniu"

Drogowcy chcą zaskoczyć zimę. Minister o "systemowym rozwiązaniu"

Źródło:
PAP

Termin wejścia w życie nowego systemu kaucyjnego w Polsce dzieli przedsiębiorców. Recyklerzy chcą, aby zmiany zostały wprowadzone jak najszybciej, przesunięcia domagają się z kolei producenci napojów. Na konieczność opóźnienia startu systemu wskazuje też resort klimatu i środowiska.

Rewolucja w sklepach podzieliła biznes

Rewolucja w sklepach podzieliła biznes

Źródło:
PAP

Linie energetyczne wiążące Litwę z Rosją i Białorusią zostaną odłączone w lutym przyszłego roku w ramach synchronizacji bałtyckich systemów energetycznych z Europą Zachodnią - przekazał operator litewskiego systemu przesyłowego Litgrid. Litwa zostanie włączona do zunifikowanej europejskiej sieci elektroenergetycznej, co będzie kosztowało 1,6 miliarda euro.

Litwa zrywa z Rosją i Białorusią. Podano termin

Litwa zrywa z Rosją i Białorusią. Podano termin

Źródło:
PAP

Niższa izba parlamentu Francji przyjęła poprawkę do projektu budżetu, przewidującą podatek od fortun najbogatszych obywateli. Wdrożenie podatku nie jest jednak pewne.

Najbogatsi zapłacą więcej? Nowy podatek

Najbogatsi zapłacą więcej? Nowy podatek

Źródło:
PAP

Ittoqqortoormiit - wymówienie tej nazwy może nastręczyć tyle samo trudności, co dotarcie do tej miejscowości na Grenlandii. Wymaga to doskonałej organizacji i determinacji. Spotkanie z niedźwiedziem polarnym nie jest tu rzadkością. W Ittoqqortoormiit pojawia się też okazja do skosztowania nietuzinkowych dań - specjałów z mięsa z foki czy wieloryba.

Ittoqqortoormiit. Jedna z najbardziej niedostępnych osad na świecie

Ittoqqortoormiit. Jedna z najbardziej niedostępnych osad na świecie

Źródło:
PAP

Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała w rejonie Neapolu przesyłkę z ponad 20 polskimi tablicami rejestracyjnymi, a także dokumenty pojazdów. Na południu Włoch tysiące osób rejestrują swoje samochody i skutery w Polsce, by uniknąć wysokich kosztów lokalnego ubezpieczenia.

Polskie tablice w Neapolu. Konfiskata

Polskie tablice w Neapolu. Konfiskata

Źródło:
PAP

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 1 listopada, otrzymają emerytury i renty jeszcze w październiku - przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniej pieniądze otrzymają także osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada w niedzielę - 10 listopada.

Wypłata z wyprzedzeniem. Ważny komunikat dla emerytów

Wypłata z wyprzedzeniem. Ważny komunikat dla emerytów

Źródło:
PAP