Przedsiębiorcy poczekają na zwrot podatku. Opóźnienia we wdrażaniu nowej usługi

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Gospodarka. Rzecznik MŚP o sytuacji firm
Gospodarka. Rzecznik MŚP o sytuacji firmTVN24
wideo 2/7
TVN24Gospodarka. Rzecznik MŚP o sytuacji firm

W tym roku fiskus ponownie nie przygotuje zeznań podatkowych dla przedsiębiorców w usłudze Twój e-PIT – tak wynika z odpowiedzi przesłanej "Rzeczpospolitej" przez Ministerstwo Finansów. Takie rozwiązanie miało wejść w życie już w ubiegłym roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Kilka dni temu informowaliśmy, że gotowe zeznania podatkowe będą dostępne w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego.

Usługa funkcjonuje od połowy lutego 2019 roku. Polega ona na automatycznym przygotowaniu i udostępnieniu przez Krajową Administrację Skarbową rocznego zeznania podatkowego osób fizycznych. Podatnik, który korzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Należy pamiętać, że korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Nadal jest możliwość wyboru dowolnej formy złożenia zeznania podatkowego, także papierowej lub za pomocą systemu e-Deklaracje.

Rząd założył, że usługa Twój e-PIT będzie wdrażana w dwóch etapach. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów w drugim etapie do usługi miały zostać włączone osoby fizyczne, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacący zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28. Zeznania miały być dla nich dostępne w usłudze Twój e-PIT od 2020 roku – z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 rok.

Ostatecznie na początku ubiegłego roku przegłosowano poprawkę do nowelizacji ustaw podatkowych, która dała Ministerstwu Finansów rok na udostępnienie usługi Twój e-PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jak się jednak okazuje, dodatkowy rok nie wystarczył.

Twój e-PIT nie dla przedsiębiorców

Z odpowiedzi przesłanej "Rzeczpospolitej" przez MF wynika, że "w usłudze Twój e-PIT nie będą udostępniane zeznania dla przedsiębiorców". Co więcej - jak podała gazeta - nawet jeśli wyślą szybko deklaracje, to i tak terminy na zwrot podatku liczą się dopiero od 15 lutego, co wiąże się z akcją Twój e-PIT.

- Niestety żadna z ustaw antykryzysowych nie zmienia zasad rocznego rozliczenia. Nikt nie pomyślał, że przedsiębiorcy chcą jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze – powiedział w rozmowie z "Rz" Konrad Turzyński, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP.

Przedsiębiorcy, który nie złożą deklaracji w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, na zwrot podatku poczekają jeszcze dłużej. Termin zwrotu nadpłaty wynikającej z zeznania złożonego w formie elektronicznej wynosi bowiem 45 dni. W przypadku zeznań papierowych na zwrot należy poczekać do trzech miesięcy od daty złożenia deklaracji.

- Wielu przedsiębiorców liczyło na szybki zwrot podatku z urzędu skarbowego. Zwłaszcza ci, którzy w pierwszych miesiącach zeszłego roku, jeszcze przed epidemią COVID-19, mieli normalne dochody i płacili fiskusowi zaliczki. Potem musieli przerwać albo ograniczyć działalność i mimo tego, że są na minusie, nie mogli tych zaliczek odzyskać – zwrócił uwagę w rozmowie z "Rz" Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości