OZE remedium na wysokie ceny energii w firmach?


Jak poinformował rząd, także w drugiej połowie bieżącego roku zostanie utrzymana dotychczasowa maksymalna cena prądu zamrożona na poziomie 693 zł/MWh dla małych i średnich firm, instytucji samorządowych oraz podmiotów użyteczności publicznej (np. szkół, żłobków, szpitali). Rozwiązanie wspiera zwłaszcza tych przedsiębiorców, którzy podpisali umowy na zakup energii elektrycznej po stałej, wyższej stawce. Właściciele firm, które wybrały rozliczenia zmienne, oparte o bieżące notowania na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), korzystają na spadkach cen na giełdzie, a te obserwujemy od końca 2022 roku. Dzięki temu obecnie płacą jeszcze mniej niż wynosi ustawowa, zamrożona stawka.

  • Ceny energii elektrycznej na giełdzie aktualnie powróciły do stawek z drugiej połowy 2021 roku. Co więcej, jeszcze do końca br. dla firm z sektora MŚP zostanie utrzymana stawka maksymalna na poziomie 693 zł/MWh.
  • Zdaniem ekspertów w długoterminowej perspektywie energia pochodzenia węglowego – a tej jest w polskim miksie najwięcej – będzie jednak drożeć.
  • Przedsiębiorcy z sektora MŚP inwestują we własne instalacje OZE lub szukają innych opcji korzystania z zielonej energii.
  • Coraz częściej mówi się także o wprowadzeniu ułatwień w korzystaniu przez nich z tzw. umów cPPA. Kontrakty te zapewniają atrakcyjną stawkę, zieloną energię i nie wymagają własnych inwestycji. Największe firmy już z nich korzystają. Na czym polegają?

Ceny energii – teraz nie jest źle, ale bez OZE będą rosnąć

Jak poinformował rząd, także w drugiej połowie bieżącego roku zostanie utrzymana dotychczasowa maksymalna cena prądu zamrożona na poziomie 693 zł/MWh dla małych i średnich firm, instytucji samorządowych oraz podmiotów użyteczności publicznej (np. szkół, żłobków, szpitali). Rozwiązanie wspiera zwłaszcza tych przedsiębiorców, którzy podpisali umowy na zakup energii elektrycznej po stałej, wyższej stawce. Właściciele firm, które wybrały rozliczenia zmienne, oparte o bieżące notowania na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), korzystają na spadkach cen na giełdzie, a te obserwujemy od końca 2022 roku. Dzięki temu obecnie płacą jeszcze mniej niż wynosi ustawowa, zamrożona stawka.

Aktualne ceny na TGE wróciły do poziomów z drugiej połowy 2021 roku. Na ten moment cena hurtowa energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii z dostawą na dzień następny wynosi około 440 zł/MWh; 440 zł/MWh z dostawą na trzeci kwartał, 450 zł/MWh z dostawą na czwarty kwartał i 485 zł/MWh z dostawą na rok 2025. Zawsze jednak mogą wydarzyć się nieprzewidziane sytuacje, które wywindują ceny, jak miało to miejsce na koniec 2021 i w 2022 roku, kiedy wiele zbieżnych w czasie awarii oraz wybuch wojny w Ukrainie złożyły się na wzrost cen do niespotykanych wcześniej poziomów.

– Co więcej, chociaż aktualnie obserwujemy spadki na giełdzie, w długoterminowej perspektywie energia pochodzenia węglowego, a tej jest w polskim miksie najwięcej, będzie jednak drożeć. Przedsiębiorcy stale rozglądają się więc za rozwiązaniami, które zapewnią im niższe stawki. Po ostatnich kryzysach na rynku energii społeczeństwo jest bardziej świadome, o energetyce mówiło i mówi się coraz więcej. Zauważamy, że klienci są bardziej wyedukowani oraz skłonni wybierać złożone produkty energetyczne i w ten sposób wpływać na swoją cenę za energię – mówi Katarzyna Bienias, dyrektorka sprzedaży dedykowanej MŚP, członkini zarządu Axpo Polska.

MŚP biorą sprawy w swoje ręce i inwestują w zieloną energię

Jak wynika z raportu "Renewable Energy as a Path to Resilience. SME Perspectives on the Energy Crisis" [1] przeprowadzonego przez Beyond Fossil Fuels, połowa przedsiębiorców MŚP w Polsce za wzrost kosztów energii obwinia zależność kraju od paliw kopalnych, a w niedostatku lokalnych i krajowych inwestycji w zakresie energii odnawialnej upatruje przyczyn wzrostu kosztów energii w kraju. Obserwując tendencje i chcąc zapewnić sobie dobre stawki za energię, sektor MŚP stawia na OZE.

 – Spora część małych i średnich przedsiębiorstw inwestuje w OZE lub rozważa takie inwestycje w kolejnych latach, aby zniwelować rosnące koszty energii. Jako sprzedawca energii mamy ustawowy obowiązek odbioru ewentualnych nadwyżek energii z instalacji naszych klientów MŚP. W 2022 roku mieliśmy zaledwie koło tysiąca klientów, którzy posiadają własne źródła wytwórcze. Teraz jest ich już prawie pięć tysięcy. Co ciekawe, obserwujemy również wzrost zainteresowania dzierżawą ziem pod panele fotowoltaiczne, wiatraki czy biogazownie – dodaje Katarzyna Bienias z Axpo Polska.

Atrakcyjna cena zielonej energii bez inwestycji? To możliwe

Inną możliwością zabezpieczenia atrakcyjnej stawki są długoletnie umowy cPPA [ang. corporate Power Purchase Agreement]. Jest to rozwiązanie dla tych firm, które nie chcą lub nie mogą zainwestować we własne instalacje odnawialnych źródeł energii. W ramach współpracy sprzedawca energii łączy przedsiębiorcę z właścicielem instalacji OZE i pośredniczy przy zakupie energii. Dzięki temu, że umowy podpisuje się na 10-15 lat, można ustalić atrakcyjną stawkę zielonej energii. Do tej pory takie umowy były zarezerwowane jedynie dla firm o największym zużyciu energii. Dziś rozmawia się, by umożliwić je także przedsiębiorcom MŚP.

– Kontrakty cPPA są preferowaną formą zakupu i sprzedaży, ponieważ przyczyniają się do powstawania nowych odnawialnych mocy wytwórczych oraz pomagają budować przewagę biznesową. Jeszcze nie ustalono szczegółów, na jakich zasadach umowy cPPA będą mogły być zawierane przez mniejsze przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że już teraz sektor MŚP może korzystać z zielonej energii bez inwestowania we własne instalacje. Część spółek obrotu oferuje ją bowiem w standardzie – wyjaśnia Katarzyna Bienias z Axpo Polska.

Przewaga biznesowa dzięki zielonej energii

Innym ważnym powodem, dla którego przedsiębiorcy wybierają korzystanie z zielonej energii, jest obowiązek raportowania niefinansowego oraz względy przewagi biznesowej. Niezależnie od tego, czy daną firmę obejmuje konieczność raportowania ESG czy nie, faktem jest, że zarówno klienci jak i partnerzy biznesowi wywierają coraz większą presję na korzystanie z zielonej energii. Jak pokazują badania, konsumenci już dziś wolą wybierać zakup produktów od firm, które korzystają z zielonej energii. Nacisk na firmy jest także efektem oczekiwań ich większych partnerów biznesowych, którzy są zobowiązani do raportowania i zwracają uwagę na zrównoważony rozwój w obrębie całego swojego łańcucha dostaw. Chęć zatrzymania przy sobie coraz bardziej świadomych ekologicznie klientów i partnerów zmienia więc sam zakup energii, a tym samym rynek.

[1] Beyond Fossil Fuels, "Renewable Energy as a Path to Resilience. SME Perspectives on the Energy Crisis", lipiec 2023.

Pozostałe wiadomości

Według doktora Tomasza Barcińskiego z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk przyszłość eksploracji przestrzeni kosmicznej w dużej mierze będzie należeć do robotów. Maszyny te będą realizować szeroki zakres zadań - od prostych czynności porządkowych po prowadzenie zaawansowanych eksperymentów naukowych.

Mają zastąpić ludzi i szukać "złóż pod regolitem"

Mają zastąpić ludzi i szukać "złóż pod regolitem"

Źródło:
PAP

Utrwalają się tendencje wzrostowe w polskiej gospodarce - wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC wskazuje, że pomimo poprawiającej się sytuacji są też słabe strony. - Najdotkliwsza zapaść panuje w przemyśle odzieżowym i tekstylnym - podkreśla autorka raportu Maria Drozdowicz.

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Źródło:
PAP

- Pierwsze przetargi dwudziestu działek odbyły się w ubiegłym tygodniu. Nabywca będzie mieć ziemię za połowę ceny - mówi w rozmowie z tvn24.pl Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Chodzi o program "Działki budowlane dla młodych". Prezydent miasta Czesław Renkiewicz dodaje, że "za moment" ogłoszony zostanie "przetarg na sprzedaż kolejnych".

Tańsze działki mają przyciągnąć młodych do tych gmin. Obniżka nawet o 50 procent

Tańsze działki mają przyciągnąć młodych do tych gmin. Obniżka nawet o 50 procent

Źródło:
tvn24.pl

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozpoczął postępowanie, którego celem jest wyłonienie generalnego wykonawcy terminala pasażerskiego nowego lotniska. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad pięć miliardów złotych.

Największy taki przetarg w tym roku

Największy taki przetarg w tym roku

Źródło:
PAP

Inwestorzy pozytywnie reagują na decyzję amerykańskiego sądu, który uznał cła nałożone przez prezydenta Donalda Trumpa za nielegalne. Analitycy oceniają, że jest to "ogromna ulga dla rynków akcji i poważny cios dla administracji Trumpa". Dodają jednak, że niepewność pozostaje.

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

Źródło:
PAP

Administracja Trumpa nakazała niektórym amerykańskim firmom wstrzymanie sprzedaży do Chin oprogramowania wykorzystywanego do projektowania półprzewodników - poinformował w środę "Financial Times".

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Źródło:
CNN

Notowania ropy naftowej gwałtownie rosną po decyzji amerykańskiego sądu federalnego w sprawie ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Źródło:
PAP

Amerykański Sąd do spraw Handlu Międzynarodowego zablokował większość ceł nałożonych przez Donalda Trumpa. W orzeczeniu stwierdzono, że prezydent USA przekroczył swoje uprawnienia - podał Reuters.

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Kuchnia to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wybór wakacyjnych kierunków. Dla wielu podróżników lokalne smaki stały się równie kuszące jak sztuka, architektura czy przyroda. Gdzie warto się wybrać, jeśli chcemy uniknąć najbardziej zatłoczonych miejsc?

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Źródło:
PAP

Arabia Saudyjska podwoiła kary finansowe za pielgrzymkę do Mekki (hadżdżu) bez zezwolenia. Grzywna dla pielgrzymów przekracza pięć tysięcy dolarów, a organizatorom nielegalnych wyjazdów grozi kara 27 tysięcy dolarów - podał Bloomberg.

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Źródło:
PAP

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do bazyliki Świętego Marka w Wenecji będzie można wejść tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji online, a cena biletu wstępu wzrośnie z 6 do 10 euro. To kolejny krok podjęty w tym mieście, by stawić czoła nasilającemu się zjawisku tak zwanej nadmiernej turystyki.

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP