TVN24 Biznes | Dla firm

Ulga dla przedsiębiorców. Ostatni dzwonek, by złożyć wniosek

TVN24 Biznes | Dla firm

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipcaTVN24
wideo 2/4
TVN24Wojciech Warski: "testem prawdy" będzie przełom czerwca i lipca

Tylko do wtorku przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania składek - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj.

Ze zwolnienia składek na ZUS mogą skorzystać mikrofirmy do dziewięciu osób. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zwolnienie ze składek na ZUS

Aby skorzystać z tego rozwiązania, przychód z prowadzonej działalności nie może przekroczyć w marcu lub w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek o zwolnienie, 300 procent przeciętnego wynagrodzenia. Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2020 roku wynosi 5227 złotych. Limit przychodu to zatem 15 681 złotych.

"Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Ze zwolnienia mogą również firmy jednoosobowe, "których przychód co prawda przekracza trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tysięcy złotych". Ze zwolnienia z opłacania składek mogą skorzystać płatnicy, którzy korzystają z ulgi na start.

Osoby korzystające z ulgi na start oraz przedsiębiorcy, których przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, przekroczył kwotę 15 681 złotych, a dochód nie przekraczał 7 tysięcy złotych, mogą skorzystać ze zwolnienia tylko za kwiecień i maj.

Co ważne, aby uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek, nie można mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze.

Wniosek do ZUS

Wnioski o pomoc z pakietów antykryzysowych, w tym o świadczenie postojowe i zwolnienie z obowiązku opłacania składek przez trzy miesiące oraz o dodatek solidarnościowy, można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

Rzecznik ZUS zaznaczył, że jeśli pracownik ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku o zwolnienie ze składek, skontaktuje się z płatnikiem e-mailem lub telefonicznie. "Informację o rozstrzygnięciu prześlemy pocztą lub na PUE ZUS. Aby odebrać odpowiedź z ZUS na PUE ZUS, należy zalogować się na swoje konto" - wskazał.

Dotychczas ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 11 miliardów złotych. Za marzec były to ponad 4 miliardy złotych, za kwiecień ponad 3,6 miliarda złotych, za maj ponad 3,5 miliarda złotych.

Zwrot składek

W większości przypadków zwolnienie przysługiwało tylko z niepłaconych składek. Jeśli ktoś miał nadpłatę na swoim koncie, to mógł wystąpić do ZUS o jej zwrot. "Wystarczyło jedynie złożyć odpowiedni wniosek przed upływem terminu opłacania należnych składek. Z tego rozwiązania skorzystało wielu przedsiębiorców. ZUS zwrócił składki na kwotę około 1 miliarda złotych, dla ponad 160 tysięcy firm" - czytamy w komunikacie.

Niektórzy przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia, nadal mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconej składki. Chodzi o osoby korzystające z "ulgi na start" oraz płatników, których przychód przekraczał 15 681 złotych, ale dochód wynosił maksymalnie 7 tysięcy złotych.

"Oni nabyli prawo do umorzenia po wprowadzeniu tarczy 3.0. W ich przypadku ostateczny termin na złożenie wniosku o zwrot to 10 lipca, bo wtedy mija czas opłacenia składki za czerwiec" - zaznaczył ZUS. Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków, nadpłata przejdzie na kolejne miesiące.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: