TVN24 Biznes | Dla firm

Premier zapowiada zmiany dla przedsiębiorców. Mają powstać "dziesiątki tysięcy miejsc pracy"

TVN24 Biznes | Dla firm

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o estońskim CIT
Mateusz Morawiecki o estońskim CITTVN24
wideo 2/6
TVN24Mateusz Morawiecki o estońskim CIT

Rząd mimo nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią podniesie próg dla możliwości rozliczenia się za pomocą estońskiego CIT do obrotów sięgających 100 milionów złotych - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Jak powiedział premier, od 1 stycznia 2021 r. rząd zamierza rozszerzyć możliwość rozliczania się według zasad estońskiego CIT z 50 mln zł do 100 mln zł obrotów. Zdaniem Morawieckiego, przyczyni się to do powstania "dziesiątek tysięcy miejsc pracy w zaawansowanych technologicznie sektorach".

Premier wskazał też, że rząd zrealizował obietnicę "niższej zapłaty za ZUS" dla małej działalności gospodarczej. Pozwoli ona firmom płacącym PIT na bardziej korzystne rozliczanie podatku ryczałtowego - z obrotów sięgających 250 tys. euro do 2 mln euro.

Wskazał też na zwiększenie możliwości rozliczenia się na 9 proc. CIT z powodu podniesienia z 1,2 do 2 mln euro progu obrotów.

- Na całym świecie sytuacja jest zupełnie nowa, państwa poprzez zwiększanie długu ratują produkcję, miejsca pracy, rynki - mówił Morawiecki. - Nasz cel jest niezmienny. Miejsca pracy, jak najlepiej płatne miejsca pracy dla Polaków i wsparcie dla polskich przedsiębiorców, dla małych i średnich - oświadczył.

Estoński CIT

Przyjęty przez rząd projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zakłada wprowadzenie rozwiązań wzorowanych na estońskim CIT. Zgodnie z projektem małe i średnie spółki - z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne - których roczne przychody nie przekraczają 100 milionów złotych i których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne, będą mogły skorzystać z przesunięcia poboru podatku w postaci ryczałtu.

Przedsiębiorstwa te będą płaciły podatek CIT w momencie, gdy podjęta zostanie przez wspólników spółki uchwała o podziale zysków. Rozwiązanie ma zachęcać przedsiębiorców do tego, aby pozostawiali zysk w spółkach w celach reinwestycyjnych, czyli np. na dalsze inwestycje. Podatnik będzie mógł utworzyć specjalny fundusz na cele inwestycyjne utworzony z zysku.

Nowa formuła poboru podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw zgodnie z projektem byłaby fakultatywna.

Estoński i polski CITPAP/Adam Ziemienowicz

Niższy CIT do 2 milionów euro

Podatnicy korzystający z obniżonej stawki podatku CIT będą mieli podwyższony limit przychodów osiąganych w roku podatkowym. Aktualnie limit ten wynosi 1,2 mln euro. Rozwiązanie będzie korzystne dla podatników posiadających status małego podatnika oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności, którzy są uprawnieni do korzystania z 9-procentowej stawki podatku CIT.  

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości