Czternaste emerytury coraz bliżej. ZUS podał, kiedy rozpocznie wypłatę pieniędzy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Solska: RPP usiłuje nas przekonać, że walczy z inflacją, potem rząd chce nam to zrekompensować
Solska: RPP usiłuje nas przekonać, że walczy z inflacją, potem rząd chce nam to zrekompensowaćTVN24
wideo 2/7
TVN24Solska: RPP usiłuje nas przekonać, że walczy z inflacją, potem rząd chce nam to zrekompensować

Czternaste emerytury zostaną wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze - powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. Zgodnie z zapowiedziami, wypłata pieniędzy rozpocznie się 25 sierpnia. Część osób będzie musiała poczekać dłużej na świadczenie.

Gertruda Uścińska wskazała, że "wypłata czternastej emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo". Chodzi o ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

- Wypłaty są zabezpieczone i na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie - zapewniła prezes ZUS.

Czternasta emerytura - kto otrzyma?

Jak dodała, czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.

Wśród osób uprawnionych są także pobierający renty socjalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, renty inwalidzkie, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

- Co ważne, prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty - powiedziała prof. Uścińska.

Czternasta emerytura - terminy wypłat

Czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1338,44 zł. Świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie 1217,98 zł na rękę.

ZUS szacuje, że świadczenie w pełnej wysokości otrzyma około 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Jednak minimalna wysokość czternastki uprawniająca do otrzymania świadczenia wyniesie 50 zł.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadną w dniu 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

Koszt świadczenia

Świadczenie będzie wolne od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie też wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Zgodnie z szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości