Praca sezonowa - definicja, umowa, podatki, emerytura, zezwolenie

Źródło:
TVN24 Biznes
Projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący pracy zdalnej
Projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący pracy zdalnej
TVN24
Projekt zmian w Kodeksie pracy dotyczący pracy zdalnejTVN24

Praca sezonowa to praca trwająca nie dłużej niż dziewięć miesięcy, wykonywana w określonych w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. sektorach gospodarki. Legalnie wykonywana praca sezonowa, zarówno w kraju, jak i za granicą (w krajach Unii Europejskiej), wlicza się do emerytury. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć przed podjęciem pracy sezonowej.

● Praca sezonowa najczęściej dotyczy pracy w gastronomii, rolnictwie, turystyce, budownictwie. ● Praca sezonowa w krajach Unii Europejskiej, jeśli pracodawca odprowadzał składki na ubezpieczeniowe, wlicza się do emerytury. ● Aby udokumentować pracę sezonową za granicą do emerytury, należy złożyć w ZUS-ie świadectwo pracy. ● Zatrudnienie obcokrajowca do pracy sezonowej w Polsce wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia.

Praca sezonowa - definicja

Praca sezonowa to praca wykonywania nie dłużej niż przez dziewięć miesięcy w roku. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. reguluje rodzaje działalności uznane za sezonowe. Praca sezonowa dotyczy tych sektorów gospodarki, w których występuje potrzeba zatrudniania sezonowo pracowników. Są to takie branże jak gastronomiczna, ogrodnictwo, hotelarstwo, turystyka i rolnictwo.

Praca sezonowa może być wykonywana za granicą lub w Polsce. Najczęściej dotyczy takiej działalności jak:

● zbiór warzyw i owoców, ● hodowla zwierząt, ● prace remontowo-budowlane, ● usługi gastronomiczne, ● usługi turystyczne.

Jak znaleźć pracę sezonową?

Szukając pracy sezonowej, trzeba dokładnie sprawdzić wiarygodność ogłoszeniodawcy. By uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba sprawdzić, czy pośrednik ma odpowiednie uprawnienia i jest wpisany do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Można to zrobić na stronie kraz.praca.gov.pl.

Praca sezonowa - jaka umowa?

Zapisy prawne nie regulują rodzaju umowy, którą podpisuje się przy podjęciu pracy sezonowej. Zależy to od rodzaju i warunków pracy. Umowa w pracy sezonowej może więc być umową o pracę na czas określony, umową zlecenie lub umowa o dzieło (czyli umowami cywilnoprawnymi) lub umową o pracę tymczasową.

Praca sezonowa - o czym pamiętać?

Przed podpisaniem umowy o pracę sezonową trzeba zapoznać się z warunkami oferowanymi przez pośrednika. Zapytać o ubezpieczenie zdrowotne, urlopy, wynagrodzenie za nadgodziny, zakwaterowanie itp. Niepokój powinno wzbudzić żądanie wpłacenia kaucji czy innej opłaty zapisowej. Legalnie działający pośrednik nie ma prawa żądać takiej wpłaty.

Aby uniknąć problemów w sytuacji, gdy po przyjeździe na miejsce wykonywania pracy sezonowej okaże się, że pracy nie ma, warto upewnić się, że w umowie jest zapis o odpowiedzialności cywilnej pośrednika. Jest wtedy zobowiązany do zwrotu poniesionych przez niedoszłego pracownika kosztów.

Czy praca sezonowa liczy się do emerytury?

Legalna praca sezonowa, nawet jeśli trwała krótko, ale była wykonywana w krajach członkowskich Unii Europejskiej, liczy się do emerytury. Podobnie praca sezonowa wykonywana w Polsce.

Jak udokumentować pracę za granicą do emerytury?

Aby udokumentować legalną pracę za granicą, żeby liczyła się do emerytury, należy dostarczyć do ZUS-u świadectwo pracy z zagranicy z dowodem, że pracodawca odprowadzał za nas składki. Jeśli nie posiadamy świadectwa pracy, możemy dostarczyć do ZUS-u:

● umowę o pracę, ● wyciąg z konta z wynagrodzeniem od zagranicznego pracodawcy, ● formularz ZUS Rp-1E, ● formularz unijny E-207 (zawiera historię ubezpieczenia), ● zaświadczenie o odprowadzanych składkach ubezpieczeniowych z zagranicznego miejsce pracy.

Na stronie zus.pl dostępne są potrzebne formularze.

Praca sezonowa a podatek dochodowy

Dochód uzyskany z pracy sezonowej wymaga odprowadzania podatku dochodowego. Dochód z pracy sezonowej wykazuje się w zeznaniu podatkowym. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dochód otrzymany jest ze zbioru dziko rosnących roślin i grzybów. Ten jest zwolniony z podatku dochodowego.

Praca sezonowa za granicą również podlega obowiązkowi podatkowemu. Przed wyjazdem do pracy za granicę należy sprawdzić na stronie finanse.mf.gov.pl, czy Polska ma z danym państwem zawartą dwustronną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli nie, pracownik sezonowy będzie musiał płacić podatek zarówno w kraju wykonywania pracy sezonowej, jak i w Polsce.

Przeczytaj także: Zmiany w uldze abolicyjnej. Kto odda więcej fiskusowi?

Zezwolenie na pracę sezonową

Chcąc zatrudnić obcokrajowca do pracy sezonowej w Polsce, trzeba uzyskać dla niego zezwolenie na pracę sezonową (typ S). Zezwolenie można uzyskać osobiście w powiatowym urzędzie pracy, listownie lub przez internet przez portal praca.gov.pl.

Do wniosku o zezwolenie na pracę sezonową dla obcokrajowca należy dołączyć kopie dokumentów potwierdzających tożsamość swoją i cudzoziemca oraz oryginały pozostałych dokumentów lub odpisy poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza albo pełnomocnika (adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego, doradcę podatkowego).

Składając wniosek przez internet, załącza się skany dokumentów. Dokumenty w języku obcym (oprócz dowodów osobistych i dokumentów podróży), składa się wraz z ich tłumaczeniem uwierzytelnionym na język polski. Kompletna lista dokumentów potrzebnych do uzyskania zezwolenia na pracę sezonową obcokrajowca znajduje się na stronie biznes.gov.pl.

Źródła:

1. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170002348 2. biznes.gov.pl 3. gov.pl 4. zus.pl

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP