Łupki i kryzys uderzyły w Gazprom. Obniża ceny wszystkim w Europie

Gazprom i jego spółki obniżają ceny gazu, bo musząGazprom

Obniżka ceny rosyjskiego gazu dla Polski była nieunikniona. Gazprom znajduje się w coraz głębszym kryzysie. Z powodu wzrostu wydobycia gazu z łupków w USA ceny surowca na świecie spadają, a z powodu kryzysu w krajach UE spada popyt na "błękitne paliwo". Gazprom był zmuszony zgodzić się na mniej dla niego korzystne warunki dostaw gazu już z niemal wszystkimi klientami w Europie. Polska znalazła się prawie na końcu tej listy. Czytaj analizę tvn24.pl.

Po latach dominacji na europejskim rynku, a w wielu krajach Starego Kontynentu wręcz monopolu, Gazprom musi pogodzić się z nowymi realiami handlu gazem. Wpływ na osłabienie jego pozycji mają przede wszystkim trzy czynniki:

- znaczące zwiększenie ilości surowca na globalnym rynku (efekt boomu łupkowego)

- kryzys ekonomiczny w Europie

- liberalizacja rynku energetycznego w Unii Europejskiej

Wszystko to razem wpływa znacząco na kondycję finansową Gazpromu i zmusza rosyjskiego molocha do bardziej elastycznej postawy w negocjacjach z odbiorcami gazu w Europie (czyli do rezygnacji z bardzo dotychczas dla niego korzystnych warunków kontraktów, od ceny poczynając na zasadach dostaw i długości umów kończąc).

W większości przypadków Rosjanie doszli do porozumienia z partnerami z UE (m.in. E.ON, Gaz de France, ENI), w niektórych jednak - gdy nie chcieli pójść na ustępstwa - kończyło się postępowaniem przed arbitrażem międzynarodowym. A tu Gazprom przegrywał (np. z RWE Transgaz). W przypadku sporu z PGNiG finał byłby zapewne podobny. Godząc się już teraz na obniżkę ceny gazu, Rosjanie uniknęli bardzo prawdopodobnej porażki przed arbitrażem, a za tym strat finansowych dużo większych, niż przy obniżce wpływów ze sprzedaży gazu Polsce po nieco niższej cenie.

Prezes PGNiG: Teraz będziemy konkurencyjni
Prezes PGNiG: Teraz będziemy konkurencyjni tvn24

Finansowe kłopoty Gazpromu

Od kilku lat sprzedaż rosyjskiego gazu na rynku europejskim konsekwentnie się zmniejsza. W 2008 roku było to jeszcze 168 mld m sześc., dwa lata później - 148 mld. W tym roku będzie jeszcze mniej. Efekty są dla Rosjan bolesne. Wskutek zmniejszenia eksportu Gazprom wypracował w I półroczu br. tylko 12,5 mld euro zysku. W porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. to spadek aż o blisko 1/3!

Złe dla koncernu tendencje pokazują jego wyniki za I kwartał br. Zysk netto Gazpromu, w porównaniu z analogicznym okresem 2011 zmniejszył się o 24 proc. Eksport spadł w porównaniu do analogicznego okresu 2011 o 14 proc. Mniejsze możliwości eksportowe oznaczają ograniczanie wydobycia surowca w Rosji - o 7 proc.w I kwartale 2012.

Zyskują odbiorcy w UE

Wobec spadku popytu na gaz i globalnej obniżki ceny surowca Gazprom jest zmuszony obniżać cenę sprzedawanego w Europie gazu średnio o 10 proc. Niedawno koncern ogłosił, że do końca br. zwróci europejskim klientom jeszcze ok. 1 mld euro w ramach umów o obniżce cen. Większość tej sumy trafi do głównego odbiorcy - niemieckiego E.ON.

Gazprom musiał zgodzić się na nowe warunki długoterminowych kontraktów, bo partnerzy uznali dotychczasowe ceny za zbyt wysokie. Tylko w I kwartale br. Rosjanie zwrócili 2,43 mld dolarów. W sumie do końca roku w ramach renegocjacji umów Rosjanie zwrócą ok. 3 mld euro.

Komu obniżyli

Już w latach 2010-2011 Gazprom obniżył ceny surowca 12 swoim klientom w Europie. Kolejnym etapem tego procesu było zawarcie podobnych umów w styczniu 2012 z Wingasem (Niemcy), GdF Suez (Francja), Econgasem (Austria), Singerie Italiane (Włochy) i SPP (Słowacja). Specjalne zniżki cen otrzymał też turecki Botas za zgodę Turcji na budowę gazociągu South Stream w jej strefie ekonomicznej.

Porozumienie z PGNiG oznacza, że w Europie pozostaje już tylko jeden poważny odbiorca skonfliktowany z Gazpromem. To Litwa. Niedawno rząd w Wilnie ogłosił, że złoży przeciwko Gazpromowi pozew w trybunale arbitrażowym w Sztokholmie. Litwa uważa, że w latach 2004-2012 przepłaciła za gaz 1 mld 450 mln euro i takiej kwoty będzie się domagać od rosyjskiego koncernu.

Nie można jednak wykluczyć, że po powstaniu nowego, bardziej prorosyjskiego rządu w Wilnie, i w tym wypadku dojdzie do porozumienia.

Gazprom vs. Bruksela

Rosjanie są dużo bardziej skłonni do ustępstw, bo mają coraz większy problem z władzami UE. Bruksela ostatnio bardziej zdecydowanie zabiega o wdrożenie nowych przepisów dot. rynku energetycznego. Większość zapisów uderza w pozycję biznesowo-prawną Gazpromu w UE.

Komisja Europejska wszczęła 4 września dochodzenie antymonopolowe wobec Gazpromu. Monopolistyczne praktyki dotyczą przede wszystkim krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Dochodzenie ma niewątpliwie związek z walką o tzw. trzeci pakiet energetyczny.

Zbiór przepisów wszedł w życie w 2011 roku i liberalizuje rynek gazowy w UE. Jeden z najważniejszych zapisów zabrania, żeby ta sama firma na danym rynku zarówno dostarczała gaz, jak i go transportowała i sprzedawała. Moskwa jest temu przeciwna, ponieważ pakiet wymusza np. rynkowy dostęp konkurencji Gazpromu do kontrolowanych przez Rosjan gazociągów przesyłowych.

Członkowie UE dostali czas na wprowadzenie w życie wszystkich postanowień trzeciego pakietu najdalej do 2014 r. Pierwszym krajem, który przyjął nową legislację, stała się Litwa. Stąd zapewne bardzo ostry konflikt z tym krajem Gazpromu o ceny gazu.

Łupki i kryzys uderzają w Gazprom

Popyt na rosyjski gaz w Europie spada z kilku powodów. Oprócz nowych przepisów to także spowolnienie gospodarcze oraz napływ gazu skroplonego (LNG) spoza Europy. Największym zagrożeniem dla Gazpromu jest jednak boom łupkowy.

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) prognozuje, że w Europie cena gazu w 2020 r. będzie 9 proc. niższa, niż obecnie, a w 2035 r. – już o 35 proc. niższa. Łupkowe perspektywy otwierają się przed niemal całym światem, to nie tylko Polska, ale też choćby gigantyczne zasoby Chin.

Przykład dały USA. W 2015 r. gaz z łupków ma wynieść ok. 40 proc. rocznej produkcji gazu w tym kraju. Od 2009 r. gaz w USA staniał o 80 proc. i jest teraz tańszy nie tylko od cen europejskich, ale nawet tych wewnątrz Rosji. Amerykanie zastąpili też Rosję jako największy producent gazu na świecie.

Już teraz cały gaz, który wcześniej był importowany przez Amerykanów, płynie na inne rynki, w tym do Europy. Kiedy napłynie do nas gaz z USA, konsekwencje dla Rosjan będą katastrofalne. Obecne renegocjowanie długoterminowych kontraktów przez Gazprom można nawet uznać za "ucieczkę do przodu". Za kilka lat pozycja negocjacyjna Rosjan będzie dużo gorsza.

Autor: Grzegorz Kuczyński / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom

Pozostałe wiadomości

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP