Przebudowa Prudentialu bez nadzoru

fot. TVN 24
fot. TVN 24 | PAP, RMF FM

- Nikt nie czuwa nad przebudową warszawskiej perły architektury międzywojennej - alarmuje mazowiecki konserwator zabytków Barbara Jezierska. Właściciele Prudentialu zastanawiają się nad zmianą projektu rewitalizacji historycznego budynku, podaje PAP.

- Nie wyobrażam sobie, aby przebudowa budynku tej rangi odbywała się bez obecności architekta i kontroli odpowiednich służb - powiedziała PAP Jezierska. Przyznała, że pod znakiem zapytania stoi wynik przeprowadzanej obecnie przebudowy dawnej siedziby Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential.

Prudential bez socrealistycznego kostiumu

Od sierpnia w Prudentialu trwają prace rewitalizacyjne, których wykonawcą jest firma Polimex-Mostostal. Jednak do tej pory do współpracy nie zostali poproszeni autorzy projektu przebudowy z pracowni architektonicznej Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy. Zgodnie z koncepcją architektów, przebudowa ma przywrócić budynkowi charakter z lat 30. XX wieku.

W tym celu zburzone zostało monumentalne wejście od strony placu Powstańców Warszawy oraz wejście od ulicy Świętokrzyskiej. Dobudowane po wojnie socrealistyczne elementy zaburzyły prostotę i oszczędność formy, charakterystyczną dla stylu art deco.

Wyburzanie bez architekta

- Dla wielu detali socrealistycznych, które znajdowały się w zburzonych pawilonach wejściowych, przewidzieliśmy funkcje wewnątrz budynku - wyjaśnił w rozmowie z PAP Andrzej Bulanda. Na przykład kariatydy, które po wojnie stanęły przy wejściu do budynku, miały podtrzymywać szklany dach przykrywający wewnętrzny dziedziniec.

- Pierwsza faza przebudowy, wyburzanie, przebiega bez naszego nadzoru - mówi architekt. - Problem został zgłoszony służbom konserwatorskim, jednak nie zareagowały. Nie można z fazy rozbiórki wyeliminować architekta, ponieważ rozbieranie jest również częścią projektu - dodał Bulanda.

Zgodnie z prawem, każdą zmianę w warszawskich zabytkowych budowlach należy ustalać ze stołecznym konserwatorem zabytków.

Pod ochroną tylko konstrukcja

Jak się jednak okazuje, do rejestru zabytków w 2006 roku została wpisana jedynie konstrukcja budynku. - Można w skrajnym przypadku na zabytkowej konstrukcji zbudować zupełnie inny budynek, jakiś współczesny dziwoląg – zauważył Bulanda.

- Przewidujemy, że właściciel będzie wprowadzał pewne zmiany. Może je wprowadzać, ponieważ jedynie konstrukcja podlega ochronie - mówi PAP rzecznik Polimexu-Mostostalu Paweł Szymaniak. Poinformował, że projekt wykonawczy prac rozbiórkowych wykonał Polimex, natomiast reszta zostanie wykonana zgodnie z projektem pracowni Bulanda i Mucha.

- Skoro wykonawca przebudowy twierdzi, że wykonuje prace zgodnie z naszym projektem, to oczekuję, że rezultat będzie zgodny z przez nas zamierzonym - skomentował Bulanda.

Czas na elewację

Nie wiadomo jakie zmiany zostaną wprowadzone w projekcie historycznego budynku. Nikt z przedstawicieli przedsiębiorstwa Likusów, które od grudnia 2009 roku jest właścicielem Prudentialu, nie chce rozmawiać z PAP na temat losów zabytku.

Teraz, zgodnie z projektem, powinna zostać rozebrana elewacja. Jednak jej nowa, przewidziana projektem wersja, jest bardzo kosztowna. Bulanda w rozmowie z PAP tłumaczy, że jedynie rozebranie pozwoli na pełne i wierne odtworzenie pierwotnej idei.

- Jeżeli to nie zostanie zrealizowane, przebudowa będzie postępować niezgodnie z projektem – zaznacza. - Jesteśmy za przywróceniem fasady pierwotnej, ponieważ obecna nosi cechy socrealistyczne - ozdobne lizeny czy wcięcia - i jest bardziej wyrazista niż ta z międzywojnia. Fasada pierwotna nadawała budynkowi lekkości i prostoty - mowi Bulanda.

Jak poinformowała PAP Dominika Szewczykiewicz z biura stołecznego konserwatora zabytków, projekt przebudowy Prudentialu autorstwa pracowni architektonicznej Bulanda i Mucha uzyskał w 2007 r. zgodę konserwatora na realizację.

W Prudentialu po przebudowie ma powstać luksusowy hotel.

wp/aq

Źródło zdjęcia głównego:  | PAP, RMF FM

Pozostałe wiadomości

W Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia zapadł wyrok w sprawie kolegi Łukasza Ż., oskarżonego o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Adam K. został skazany za nieudzielenie pomocy osobom poszkodowanym w wypadku oraz pomoc Ż. w ucieczce z kraju.

Udostępnił lokal i telefon. Kolega Łukasza Ż. skazany

Udostępnił lokal i telefon. Kolega Łukasza Ż. skazany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do warszawskiego sądu okręgowego trafił akt oskarżenia wobec adwokata, byłego rektora jednej z warszawskich uczelni Waldemara G. - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa. Chodzi m.in. o powoływanie się na wpływy, w tym w prokuraturach, sądach oraz policji.

Akt oskarżenia wobec byłego rektora warszawskiej uczelni. "Prokuratura zarzuca mu oszustwa i przekupstwo"

Akt oskarżenia wobec byłego rektora warszawskiej uczelni. "Prokuratura zarzuca mu oszustwa i przekupstwo"

Źródło:
PAP

Warszawskie schronisko dla zwierząt Na Paluchu znajduje się na gruntach należących do lotniska. Miasto zapewnia, że los placówki jest niezagrożony i pozyska teren od spółki, wymieniając go na inną działkę. Ale proces ten trwa już kilka lat.

Od wymiany tych gruntów zależy przyszłość schroniska Na Paluchu

Od wymiany tych gruntów zależy przyszłość schroniska Na Paluchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nastolatka wdrapała się na słup kolejowej sieci trakcyjnej, została porażona prądem i spadła z wysokości. Śmigłowiec ratunkowy przetransportował ją do szpitala. Okoliczności zdarzenia bada policja.

Nastolatka wdrapała się na słup trakcyjny. Dotknęła przewodów, poraził ją prąd

Nastolatka wdrapała się na słup trakcyjny. Dotknęła przewodów, poraził ją prąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura wyjaśnia śmierć 46-letniego mężczyzny w jednym z mieszkań w Mińsku Mazowieckim. Z ustaleń śledczych wynika, że podczas alkoholowej libacji pokrzywdzony pokłócił się ze znajomym i został przez niego zaatakowany drewnianą kantówką zakończoną śrubą. Zmarł na skutek licznych obrażeń głowy.

Tragiczny finał kłótni. Mężczyzna zginął od ciosów drewnianą kantówką

Tragiczny finał kłótni. Mężczyzna zginął od ciosów drewnianą kantówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

50-latek na oczach policjantów odkręcał koła z samochodu. Kiedy próbowali go zatrzymać, wsiadł do innego auta i odjechał. Ucieczkę zakończył czołowym zderzeniem z radiowozem.

Kradł koła na parkingu, uciekał przed policją, zderzył się z radiowozem

Kradł koła na parkingu, uciekał przed policją, zderzył się z radiowozem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do aresztu trafił kierowca zatrzymany przez policjantów z podwarszawskiego Piaseczna. Mężczyzna wsiadł za kierownicę, mimo czterech sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Był nietrzeźwy, badanie wykazało ponad trzy promile alkoholu.

Trzy promile i cztery sądowe zakazy. Złapali go dzięki reakcji świadków

Trzy promile i cztery sądowe zakazy. Złapali go dzięki reakcji świadków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięciu nastolatków groziło obsłudze sklepu-galerii z rękodziełem pobiciem i spaleniem lokalu. Jak relacjonowała obsługa, nie spodobały im się tęczowe przedmioty w witrynie. Właścicielka zgłosiła sprawę policji. W rozmowie z tvnwarszawa.pl opowiada, że po raz pierwszy spotkała się z taką skalą agresji.

Pięciu nastolatków wtargnęło do sklepu z rękodziełem. Wyzwiska, groźby, agresja

Pięciu nastolatków wtargnęło do sklepu z rękodziełem. Wyzwiska, groźby, agresja

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na pumptracku pod Ożarowem Mazowieckim doszło do wypadku z udziałem rowerzysty. Młody mężczyzna został przewieziony do szpitala, jego życia nie udało się uratować. Prokuratura wszczęła śledztwo.

Rowerzysta zmarł po upadku na pumptracku

Rowerzysta zmarł po upadku na pumptracku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drugi tunel pod torami kolejowymi w Sulejówku otwarty. Od czwartku kierowcy mogą korzystać z nowego obiektu na skraju ulic Przejazd i Krasińskiego, biegnącego pod linią kolejową. Inwestycja kosztowała około 100 milionów złotych.

Sulejówek doczekał się drugiego tunelu pod torami

Sulejówek doczekał się drugiego tunelu pod torami

Źródło:
PAP/ tvnwarszawa.pl

Szpital powiatowy w podwarszawskim Otwocku zawiesił działalność Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Pacjenci w ciężkich stanach są kierowani do innych placówek. Powodem jest odejście anestezjologów.

Oddział intensywnej terapii zawieszony. Pacjenci są odsyłani do innych placówek

Oddział intensywnej terapii zawieszony. Pacjenci są odsyłani do innych placówek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie szpitala powiatowego w Otwocku doszło do tragicznego wypadku. Auto osobowe stoczyło się i uderzyło w ścianę placówki. Ranny został jeden z pracowników placówki oraz kobieta, kierująca wcześniej autem. Jej życia nie udało się uratować.

Tragiczny wypadek na terenie szpitala. Auto uderzyło w budynek, nie żyje kobieta

Tragiczny wypadek na terenie szpitala. Auto uderzyło w budynek, nie żyje kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach badań archeologicznych w kościele w Cegłowie (Mazowieckie) dokonano wyjątkowego odkrycia. Natrafiono na ceglaną kryptę, a w jej wnętrzu znaleziono dwa szklane naczynia liturgiczne.

Podczas remontu kościoła odkryli tajemniczą kryptę. W środku były dwa przedmioty

Podczas remontu kościoła odkryli tajemniczą kryptę. W środku były dwa przedmioty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wielki konar spadł na 13-latka w parku Kotańskiego na Rakowcu. Po udzieleniu pomocy dziecko trafiło do szpitala. Natomiast strażnicy miejscy zlecili pilną kontrolę okolicznych drzew.

10-metrowy konar wierzby spadł na 13-latka

10-metrowy konar wierzby spadł na 13-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek po południu w garażu jednego z domów w Żyrardowie doszło do pożaru. Jak podała straż pożarna, ucierpiała jedna osoba. Uszkodzeniu uległo zarówno pomieszczenia, jak i zaparkowane w nim auto.

Auto płonęło w garażu. Jedna osoba poparzona

Auto płonęło w garażu. Jedna osoba poparzona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Czy można grillować w warszawskich parkach? Choć tereny zieleni są dla wszystkich, każdy ma prawo do odpoczynku bez dymu i zapachu grillowanych potraw - przypomina Zarząd Zieleni. Zaleca też, by grilla najlepiej organizować nad Wisłą. Są jednak takie parki, gdzie obowiązuje bezwzględny zakaz rozpalania ognia.

W których warszawskich parkach można grillować. Lista

W których warszawskich parkach można grillować. Lista

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ktoś kradnie rośliny z parku nad Południową Obwodnicą Warszawy. Znikają głównie krzewy. W związku z sytuacją teren ma "na oku" straż miejska i policja. Zarząd Zieleni zaapelował też do okolicznych mieszkańców.

Z parku nad Południową Obwodnicą Warszawy ktoś kradnie rośliny

Z parku nad Południową Obwodnicą Warszawy ktoś kradnie rośliny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trwającym 11 lat procesie sądowym władze gminy Konstancin-Jeziorna mają zapłacić niemal 14 milionów złotych właścicielom działki, którzy w wyniku zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, stracili prawo do zabudowy swojej nieruchomości. Wyrok jest nieprawomocny.

Po 11 latach procesu gmina ma zapłacić 14 milionów właścicielom działki

Po 11 latach procesu gmina ma zapłacić 14 milionów właścicielom działki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ktoś pomazał sprayem zabytkowy Domek Mauretański na Mokotowie. "To realna strata, której nie da się po prostu odwrócić" - ocenili urzędnicy, pokazując zdjęcia bazgrołów.

Zabytek pomazany. "Strata, której nie da się odwrócić"

Zabytek pomazany. "Strata, której nie da się odwrócić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci poszukują dwóch mężczyzn podejrzewanych o kradzież kart płatniczych i posługiwanie się nimi. Opublikowali ich wizerunki i proszą o pomoc w sprawie.

Są poszukiwani w sprawie kradzieży kart i ich używania na terenie Warszawy

Są poszukiwani w sprawie kradzieży kart i ich używania na terenie Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do sądu w Ostrołęce akt oskarżenia w sprawie lekarza specjalisty z zakresu ginekologii i położnictwa. "Nie podjął on decyzji o przeprowadzeniu we właściwym czasie cesarskiego cięcia, aby zapewnić urodzenie zdrowego dziecka" - oceniła prokuratura.

Dziecko zmarło po porodzie. Lekarz oskarżony

Dziecko zmarło po porodzie. Lekarz oskarżony

Źródło:
PAP

Tuż przed 70. urodzinami Pałacu Kultury i Nauki powraca pytanie o mycie jego elewacji. Choć dyskusje o potrzebie przywrócenia oryginalnego wyglądu symbolu stolicy toczą się od lat, to władze miasta nie planują na razie takiej akcji. Główną przeszkodą są jej koszty.

Pałac Kultury i Nauki kończy 70 lat. Czy na urodziny zostanie wyczyszczony?

Pałac Kultury i Nauki kończy 70 lat. Czy na urodziny zostanie wyczyszczony?

Źródło:
tvnwarszawa.pl