Acqua alta znów zagraża Wenecji. W poniedziałek miasto udało się uratować przed wielką wodą - zadziałał układ barier pod nazwą MOSE. Tymczasem w Dolomitach odnotowano pierwsze opady śniegu.
Podniesiony w Wenecji system zapór po raz kolejny uratował miasto przed zalaniem przez tzw. acquą altę. Termin ten w wolnym tłumaczeniu oznacza wysoką wodę, czyli wyjątkowo duży przypływ. Układ barier pod nazwą MOSE uruchomiono w poniedziałek wieczorem w związku z prognozami według których woda miała osiągnąć poziom ponad 130 centymetrów.
Gdyby zapór nie było, ponad połowa historycznego weneckiego centrum zostałaby zalana.
W różnych punktach pomiaru wysoka woda sięgnęła od 123 do 139 centymetrów. To rezultat niepogody na północy Włoch i silnego wiatru, który popycha w stronę lądu masy wody utrudniając ich cofanie się podczas odpływu. Zjawisko to występuje najczęściej jesienią i zimą.
Wenecja. Acqua alta
System MOSE złożony z około 80 ruchomych zapór przeciwpowodziowych został po raz pierwszy uruchomiony w lipcu 2020 roku, wówczas jeszcze eksperymentalnie. Od zeszłego roku został już kilka razy włączony, dzięki czemu Wenecja nie została wtedy zalana. Ta wielomiliardowa inwestycja chroni lagunę i przede wszystkim okolice placu Świętego Marka z liczącą około tysiąc lat bazyliką.
Na wtorkowy wieczór prognozuje się poziom wody około 115 centymetrów, a na środę nawet do 140 centymetrów.
Włochy. W Dolomitach śnieg
Tymczasem w miejscowości Falcade w Dolomitach odnotowano pierwsze opady śniegu.
Autorka/Autor:dd
Źródło: PAP, ANSA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Miłośnicy astronomii będą mieli okazję w czasie najbliższych nocy zobaczyć na niebie Drogę Mleczną. Jak przekazał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", warunki będą naprawdę sprzyjające.
"Przed nami najlepszy weekend w roku"
- Źródło:
- "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl
Mieszkańcy południowych regionów Polski powinni dziś uważnie obserwować niebo - mówią synoptycy. Najbliższe godziny mogą przynieść tam kolejne porcje obfitych opadów deszczu. O szczegółach opowiada Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.
"Uważnie patrzyłbym w niebo. To jeszcze nie koniec tych opadów"
IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi. W południowej części kraju mogą dziś wystąpić silne opady deszczu oraz burze. Z kolei w nocy i nad ranem w wielu regionach pojawią się przymrozki. Sprawdź szczegóły.
Silny deszcz z burzami i przymrozki. Są nowe ostrzeżenia IMGW
Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.
"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"
Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.
Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień
Od soboty turyści ponownie będą mogli zwiedzać Jaskinię Mroźną w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Każdego roku to miejsce jest zamykane na okres zimowy, który przypada na okres od 1 listopada od 25 kwietnia. W tym czasie służy jako schronienie dla zimujących nietoperzy.
Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów
Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.
Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej
Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.
Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji
Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.
Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny
Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.
Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi
Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.
Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice
Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.
Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię
Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.
"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"
Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.
Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym
Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.
Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie
Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów
Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?
Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne
Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.