W 2024 roku płonął największy obszar brazylijskiej Amazonii od 17 lat - wynika z danych satelitarnych Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii. Łączna liczba pożarów puszczy wzrosła rok do roku o 43 procent.
Instytut Badań Kosmicznych w Brazylii (IPME) przekazał, że do początku grudnia odnotowano 137 538 pożarów lasów, z których tylko część udało się opanować. To najgorszy wynik od 17 lat - w 2007 roku doszło bowiem do 186 480 pożarów lasów w brazylijskiej Amazonii. W porównaniu z rokiem ubiegłym utracony obszar w 2024 roku wzrósł aż o 114 procent.
"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia" - zaznaczył IPME.
Rekordowa susza
Główną przyczyną większości pożarów Amazonii są umyślne i niekontrolowane podpalenia dla celów związanych z hodowlą bydła i nielegalnym górnictwem. Jednak w tym roku bezcenny dla świata las doświadczył trwającego aż 150 dni bez opadów deszczu, co przyczyniło się do wzrostu liczby pożarów.
Brazylijskie władze centralne wyjaśniają, że walkę z ogniem pustoszącym lasy Amazonii utrudnia fakt, iż tylko 30 procent jej terytorium w tym kraju podlega bezpośrednio administracji rządu centralnego, podczas gdy bezpośrednią jurysdykcję nad pozostałymi 70 procentami sprawują władze lokalne. Od października na mocy umowy zawartej z gubernatorami stanów na terenie Amazonii do gaszenia pożarów zmobilizowano dodatkowe służby.
Rząd w Brazylii poinformował, że obecnie w walce z 578 pożarami brazylijskiej puszczy amazońskiej uczestniczą siły złożone z 1700 specjalistów, jedenastu samolotów, trzystu pojazdów strażackich i ponad dwudziestu jednostek pływających.
"Płuca świata"
Las deszczowy Amazonii, zwany także dżunglą amazońską, to wilgotny, liściasty tropikalny las, obejmujący większość dorzecza Amazonki, które zajmuje powierzchnię 7 milionów kilometrów kwadratowych, z czego 6 milionów to lasy deszczowe. Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na Ziemi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock