Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.
24 grudnia 1942 roku w położonym na południu mieście Armagh odnotowano 13,9 stopnia Celsjusza, co było uznawane za najwyższą wartość dla tego dnia w historii pomiarów Irlandii Północnej. We wtorek w tym roku termometry w Magilligan pokazały 14,3 st. C - poinformowała rządowa agencja meteorologiczna Met Office dla tego kraju. Oznacza to, że pobity został rekord sprzed ponad 80 lat.
Dla wielu mieszkańców było to niemałe zaskoczenie, ponieważ tegoroczna średnia temperatura powietrza w grudniu oscylowała wokół 7,5 st. C.
Zdaniem naukowców świąteczna anomalia to kolejny, widoczny skutek postępujących z roku na rok zmian klimatu.
"Zimy w tym regionie stają się cieplejsze"
Według organizacji Climate Central, zajmującej się analizą danych z zakresu klimatologii, ocieplenie klimatu sprawiło, że prawdopodobieństwo wystąpienia tak ciepłej zimy, jak tegoroczna w Irlandii Północnej, jest kilkukrotnie wyższe.
- Nietypowe wartości temperatury w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii podczas świąt Bożego Narodzenia to widoczny ślad zmian klimatu. Zimy w tym regionie stają się cieplejsze - powiedziała Kristina Dahl z Climate Central w rozmowie ze stacją BBC.
Już teraz - jak wynika z danych organizacji - z powodu emisji gazów cieplarnianych i spalania paliw kopalnych, które najbardziej wpływają na klimat rocznie w Wielkiej Brytanii pojawia się dodatkowych 11 dni z temperaturą powyżej zera.
Źródło: BBC, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Steve Nimmons / Shutterstock.com - zdj. ilustracyjne