Wylądowali. Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Załoga opuszcza kapsułę Dragon
Załoga opuszcza kapsułę DragonSpaceX/X
wideo 2/3
Załoga opuszcza kapsułę DragonSpaceX/X

Kapsuła Dragon z Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądowała w Oceanie Spokojnym. Do wodowania doszło w rejonie wybrzeża Kalifornii o godzinie 2.31 czasu lokalnego. Polski astronauta opuścił już kapsułę.

We wtorek o godzinie 2.31 czasu lokalnego (w Polsce była wtedy godzina 11.31) doszło do wodowania kapsuły Dragon u wybrzeży Kalifornii. Na jej pokładzie znaleźli się astronauci misji Ax-4, w tym doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski. Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, została wyłowiona z wody i przeniesiona za pomocą podnośnika hydraulicznego na pokład statku Shannon, należącego do SpaceX. Do godziny 3.29 astronauci opuścili kapsułę.

Wcześniej, o godzinie 1.39 czasu lokalnego, nastąpił kluczowy etap powrotu kapsuły Dragon Grace z misji Ax-4 - zapłon deorbitacyjny. O godzinie 1.56 (10.56) przedstawiciele firmy Axiom Space potwierdzili zakończenie zapłonu. To właśnie dzięki temu manewrowi kapsuła, na pokładzie której znajdował się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski oraz troje innych uczestników misji, ustawiła się na odpowiedniej trajektorii do bezpiecznego wejścia w atmosferę.

PROGRAM SPECJALNY TRWA W TVN24 I TVN24+

Czym jest zapłon deorbitacyjny?

Zapłon deorbitacyjny to precyzyjnie zaplanowany manewr polegający na uruchomieniu silników kapsuły Dragon w taki sposób, by obniżyć jej orbitę i skierować kurs w stronę ziemskiej atmosfery. Ten moment jest jednym z najbardziej krytycznych etapów misji, decydującym o bezpiecznym rozpoczęciu powrotu na Ziemię. Astronauci, w celu wejścia w ziemską atmosferę, przez kilkanaście minut wykonują manewry silnikami Draco, którymi dysponuje kapsuła, powodując wyhamowanie i obniżenie orbity obiektu.

CZYTAJ TAKŻE: Spokój czy wysokie fale? Prognoza na lądowanie polskiego astronauty

Wejście w atmosferę i lądowanie

Po deorbitacji kapsuła Dragon weszła w atmosferę, rozgrzewając się do temperatury nawet 1600 stopni Celsjusza. Osłona termiczna, skierowana w stronę planety, chroni załogę i sprzęt przed tym ekstremalnym ciepłem. W odpowiednim momencie, gdy prędkość zostanie znacząco wyhamowana przez opór powietrza, uruchomione zostały spadochrony: najpierw dwa mniejsze stabilizujące (na wysokości 5,7 kilometra), a następnie cztery główne (na wysokości około 2 kilometrów), które umożliwiają miękkie wodowanie na powierzchni Oceanu Spokojnego, u wybrzeży Kalifornii.

Karol Wójcicki o możliwości ponownego lotu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmos
Karol Wójcicki o możliwości ponownego lotu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmosTVN24

Dlaczego to taki ważny moment?

Zapłon deorbitacyjny to chwila graniczna - kapsuła musi wejść w atmosferę pod odpowiednim kątem i we właściwym miejscu, by uniknąć ryzyka spalenia i niebezpiecznego wylądowania. To najbardziej ryzykowna faza powrotu z misji kosmicznej, wymagająca precyzyjnych obliczeń i stałego nadzoru zespołów naziemnych.

Miejsce wodowania kapsuły Dragon Space X

Udany zapłon deorbitacyjny i powrót kapsuły Dragon Grace z Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie to nie tylko spektakularny finał misji Ax-4, ale także dowód ogromnych możliwości współczesnej techniki kosmicznej i organizacyjnej. Bezpieczny powrót załogi na Ziemię domyka rozdział, który na długo zapisze się w historii polskiej i światowej astronautyki.

Autorka/Autor:Julia Zalewska-Biziuk/ast

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Axiom Space

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? We wtorek 15.07 grzmi w części Polski. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą przelotne opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi. Może być gorzej

Gdzie jest burza? Grzmi. Może być gorzej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy drugiego i pierwszego stopnia przed burzami z silnym deszczem. Ulewom będzie towarzyszyć porywisty wiatr, możliwy jest także grad.

Aż drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Aż drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami, ulewnymi deszczami i silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że możliwe są podtopienia, i zalecają, aby w trakcie burzy znaleźć bezpieczne schronienie. Sprawdź, kto dostał alert RCB.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Wtorek jest kolejnym burzowym dniem w Polsce. Wyładowaniom towarzyszą silny wiatr oraz opady deszczu. W województwie warmińsko-mazurskim powstał lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej znów nad Polską

Zalążek trąby powietrznej znów nad Polską

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

Sławosz Uznański-Wiśniewski wyszedł z kapsuły Dragon Grace. "Chwila, która zostanie w moim sercu na zawsze" - napisał astronauta. Z Ziemią przywitali się także pozostali członkowie załogi misji Ax-4. Wszystko relacjonujemy w tvn24.pl.

Polski astronauta wylądował. "Chwila, która zostanie w moim sercu na zawsze"

Polski astronauta wylądował. "Chwila, która zostanie w moim sercu na zawsze"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Wtorek 15.07 przyniesie niespokojną aurę, w wielu regionach pojawią się burze. Termometry pokażą od 22 do27 stopni. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

Nadchodzące dni przyniosą kontynuację gwałtownej aury. Burze, podczas których będzie obficie padać, pojawią się w wielu regionach kraju. Upragnionego spokoju nie widać.

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad dwa tygodnie. Na nagraniu udostępnionym w poniedziałek, niedługo po opuszczeniu przez Polaka ISS, widać, jak wyglądało przyrządzanie posiłków w kosmosie.

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Źródło:
Axiom Space, Lyofood, tvnmeteo.pl

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl