Smog w Polsce. W sobotę wieczorem w niektórych regionach przekroczone są normy stężenia zanieczyszczeń powietrza. Sprawdź na mapie, gdzie gorzej się oddycha.
Według danych z godziny 21 najgorsza jakość powietrza pod względem pyłu PM2,5 zarejestrowana została w Parkowej. Tam odnotowano 43 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), czyli 172 procent normy dobowej. Średnią jakość powietrza zmierzono także w Dębicy, gdzie stacja pomiarowa pokazała 37 µg/m3 (148 proc. normy dobowej).
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 50 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 25 µg/m3.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock