W czwartek wieczorem część kraju spowija smog. Powietrzem najgorszej jakości oddychają mieszkańcy zachodnich i południowo-zachodnich regionów. Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy.
Według danych na godzinę 20 stacje pomiarowe zanotowały stężenia pyłu PM10 wskazujące na złą jakość powietrza w Nowej Rudzie - 150 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), co stanowi 250 procent normy dobowej, w Kłodzku - 147 µg/m3 (245 proc. normy dobowej) i w Wodzisławiu Śląskim - 145 µg/m3 (242 proc. normy dobowej). W wielu miastach na zachodzie jakość powietrza określa się jako niezdrową lub średnią.
Zła jakość powietrza pod względem pyłu PM2,5 panuje w Kłodzku - 132 µg/m3 (367 proc. normy dobowej), we Wschowie - 121 µg/m3 (336 proc. normy dobowej), w Jedlinie-Zdroju - 107 µg/m3 (297 proc. normy dobowej), w Nakle nad Notecią - 104 µg/m3 (289 proc. normy dobowej), we Lwówku Śląskim - 93 µg/m3 (258 proc. normy dobowej) i w Krapkowicach - 91 µg/m3 (253 proc. normy dobowej). W niektórych miastach południowej, zachodniej, a także północnej Polski stacje pomiarowe wykazały niezdrową i średnią jakość powietrza.
Smog w Polsce - mapa:
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Źródło: GIOŚ, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock