Smog w Polsce. W środowy wieczór w wielu regionach przekroczone są normy jakości powietrza. Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychamy na południu kraju. Sprawdź sytuację w swoim mieście.
Przekroczone normy jakości powietrza
W środę około godziny 21 z powietrzem "złej jakości" zmagali się mieszkańcy wielu miast na południu i w centrum Polski. Wysokie stężenie pyłu PM10 odnotowano między innymi w: Nowej Rudzie (425 µg/m3, 708 proc. normy dobowej), Mosinie (360 µg/m3, 600 proc. normy dobowej), Nowym Targu (349 µg/m3, 582 proc. normy dobowej), Goczałkowicach-Zdroju (326 µg/m3, 543 proc. normy dobowej), Dębicy (282 µg/m3, 470 proc. normy dobowej), Gliwicach (268 µg/m3, 447 proc. normy dobowej) Kościanie (262 µg/m3, 437 proc. normy dobowej), Nysie (252 µg/m3, 420 proc. normy dobowej), Głubczycach (242 µg/m3, 403 proc. normy dobowej) czy w Suchej Beskidzkiej (221 µg/m3, 368 proc. normy dobowej).
Źle było także, jeśli chodzi o pył PM2,5. Poważnie przekroczone normy jakości powietrza odnotowano m.in. w: Goczałkowicach-Zdroju (318 µg/m3, 883 proc. normy dobowej), Kędzierzynie-Koźlu (292 µg/m3, 811 proc. normy dobowej), Dębicy (260 µg/m3, 722 proc. normy dobowej), Kościanie (239 µg/m3, 664 proc. normy dobowej), Nysie (227 µg/m3, 631 proc. normy dobowej) czy w Kłodzku (205 µg/m3, 569 proc. normy dobowej).
Alert RCB
Smog, który snuje się nad Polską od kilkudziesięciu godzin, zaczął gęstnieć. "UWAGA! Dnia 10.01 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - SMS-y o takiej treści zostały wysłane w środę przed południem przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do osób przebywających na terenie województw:
- śląskiego (w powiatach: Bielsko-Biała, Częstochowa, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Gliwice, Tychy, częstochowskim, cieszyńskim, gliwickim, tarnogórskim, pszczyńskim, bielskim, bieruńsko-lędzińskim, rybnickim, mikołowskim, raciborskim, wodzisławskim, zawierciańskim, myszkowskim, żywieckim);
- wielkopolskiego (w powiatach: poznańskim, Pleszew, Kościan, Poznań, Konin);
- podkarpackiego (w powiatach: Rzeszów, rzeszowskim, dębickim, jasielskim, Krosno, krośnieńskim, jarosławskim, sanockim, mieleckim, Tarnobrzeg);
- dolnośląskiego, (w powiatach: kłodzkim, Wałbrzych, Jelenia Góra);
- opolskiego (w powiatach: kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, Opole, nyskim);
- łódzkiego (w powiatach radomszczańskim, pabianickim);
- świętokrzyskiego (w powiatach: Kielce, kieleckim, starachowickim, staszowskim, jędrzejowskim);
- małopolskiego (w powiatach: myślenickim, Nowy Sącz, nowotarskim, suskim).
Czym jest alert RCB
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Kiedy powietrze ma dobrą jakość?
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Źródło: tvnmeteo.pl, RCB
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock