"Pogodowa mieszanka wybuchowa". Co nas czeka w długi weekend sierpniowy

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura powietrza w najbliższych dniach
Prognozowana temperatura powietrza w najbliższych dniachventusky.com
wideo 2/2
Pogoda na 5 dni

Pogoda na długi weekend sierpniowy. Co czeka nas w najbliższych dniach, dla wielu wolnych od pracy? Przesuwające się znad Afryki masy powietrza podniosą w Polsce temperaturę do nawet 35 stopni Celsjusza. Popołudniami będzie uaktywniać się letnia linia nawałnic. Lokalnie zjawiska burzowe mogą być gwałtowne.

Słoneczny wyż Maschal, pod wpływem którego znajduje się Polska, odsuwa się w kierunku Rosji. Tymczasem od zachodu zbliża się zatoka niżowa, związana z wielkim wirem niżowym znad Atlantyku.

- To idealne warunki do tego, by popłynęło do nas gorące powietrze zwrotnikowe znad Afryki, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza - mówi synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

W tym gorącym powietrzu od zachodu w głąb kraju postępuje wolno strefa kłębiącego się zachmurzenia, czyli letnia linia nawałnic.

- To gotowa pogodowa mieszanka wybuchowa. Front burzowy podczas swojej podróży będzie miejscami wysychać i rozmywać się, jednak na zachodzie, południu oraz w centrum kraju mogą rozwinąć się chmury burzowe, niosące krótkotrwałe nawałnice - opisuje Unton-Pyziołek.

Ciąg dalszy gwałtownej pogody

W kolejnych dniach Polska pozostanie w strumieniu powietrza zwrotnikowego. Jednocześnie krańce zachodnie i północne kraju znajdą się w strefie mocno falującego pod wpływem gorących mas powietrza frontu chłodnego, pchanego w stronę Polski przez masy znad Atlantyku.

- Front nie ściągnie atlantyckiego chłodu, bo powstrzymają go afrykańskie masy powietrza. Ale popołudniami będzie uaktywniać się letnia linia nawałnic, niosąc burze na południu, wschodzie oraz w centrum kraju - podkreśla Arleta Unton-Pyziołek.

Lokalnie zjawiska mogą być gwałtowne. Przepychanka między masami polarnymi i zwrotnikowymi nad Europą Środkową utrzymać się ma przez kilka dni, co oznacza, że możemy spodziewać się i wysokiej temperatury, i chwilami gwałtownych zjawisk - podsumowuje ekspertka.

Fala upałów i burz zbliża się do Polski
Fala upałów i burz zbliża się do Polski TVN24

Pogoda na długi weekend 15-18.08

W czwartek 15 sierpnia na niebie pojawi się zachmurzenie kłębiaste małe i umiarkowane. Na Pomorzu, zachodzie, południu i w centrum kraju wzrośnie ono miejscami do dużego. Wystąpią przelotne opady deszczu do 5-30 litrów na metr kwadratowy oraz burze, szczególnie w godzinach wieczornych. Temperatura maksymalna wyniesie od 28 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim, przez 32 st. C w centrum kraju, do 34 st. C w Małopolsce. Wiatr będzie południowy i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

Piątek przyniesie zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże. Na wschodzie, południu i w centrum kraju pojawią się przelotne opady deszczu do 5-25 l/mkw., lokalnie zagrzmi. Na termometrach zobaczymy od 28-30 st. C na północy, przez 32 st. C w centrum kraju, do 33 st. C na południowym wschodzie. Powieje południowo-zachodni wiatr, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

Prognozowana temperatura powietrza w najbliższych dniach
Prognozowana temperatura powietrza w najbliższych dniachventusky.com

Pogoda na weekend 17-18.08

Zachmurzenie umiarkowane i duże utrzyma się także w sobotę. Od południowego zachodu w głąb kraju wystąpią opady deszczu o natężeniu do 10-50 l/mkw. Pojawią się również burze. Termometry wskażą maksymalnie od 25 st. C na Pomorzu, przez 33 st. C w centrum kraju, do nawet 35 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowy, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

W niedzielę ponownie na niebie pojawi się zachmurzenie umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Będzie też przelotnie padać, dość intensywnie, bo suma opadów zamknie się w przedziale 10-30 l/mkw. Na południu wystąpią burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 st. C na Pomorzu Zachodnim, 26 st. C w centrum kraju, do 30 st. C na Podkarpaciu. Powieje wschodni i północny wiatr, umiarkowany, w burzach silny.

Prognozowane opady w najbliższych dniach
Prognozowane opady w najbliższych dniachventusky.com

Pogoda na poniedziałek

Zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego pozostanie nad Polską do poniedziałku. Okresami może spaść deszcz do 10-40 l/mkw. Miejscami wystąpią gwałtowne burze z ulewami. Na termometrach zobaczymy od 24 st. C na Pomorzu, przez 30 st. C w centrum kraju, do 32 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

Autorka/Autor:fw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 14.08 wieczorem nad Polską zaczęły pojawiać się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Gdzie jest burza? Słychać pierwsze grzmoty

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Nadchodzący czas przyniesie męczące upały, a miejscami nawet tropikalne noce. W parze z gorącem do Polski wejdą burze.

Niebezpiecznie w 15 województwach. W mocy ostrzeżenia nawet drugiego stopnia

Niebezpiecznie w 15 województwach. W mocy ostrzeżenia nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W gminie Ontinyent w Walencji po ulewnych opadach deszczu zawaliła się część dachu supermarketu. Z budynku ewakuowano kilkaset osób. Nikt nie został ranny, ale woda wyrządziła szkody.

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Źródło:
ENEX, El Espanol, Levante-EMV

Lek na koci katar został opracowany przez naukowców z Polski. Aleksandra Synowiec, która brała udział w badaniach laboratoryjnych, wyjaśniła w rozmowie z TVN24, że leczenie tej choroby utrudnia fakt, że wywołują ją dwa wirusy. Związek opracowany przez zespół badawczy działa na obydwa.

Polacy opracowali lek na koci katar

Polacy opracowali lek na koci katar

Źródło:
TVN24, PAP

Jak wynika ze wstępnych danych instytutu British Antarctic Survey, tegoroczny lipiec na Antarktydzie był najcieplejszy od ponad 40 lat. Średnia temperatura dla tego miesiąca była w tym regionie o 3,1 stopnia Celsjusza wyższa od norm sezonowych. - To może być wyjątkowo ciepła antarktyczna zima - przekazał Thomas Caton Harrison, ekspert BAS.

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, AFP, BAS

W tym roku strażacy często wzywani są do likwidacji gniazd szerszeni i os - informują czeskie media. Do tej pory odnotowano już ponad sześć tysięcy takich interwencji, a w całym 2023 roku było ich ponad 5,5 tysiąca.

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Źródło:
PAP, Lidove Noviny, pozary.cz, uwm.edu.pl

Jak wygląda zorza polarna widziana z przestrzeni kosmicznej? Astronauta Matthew Dominick z NASA prowadził w niedzielę11 sierpnia obserwacje Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i udało mu się uchwycić niezwykły widok.

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Środa w części Europy rozpoczęła się od wysokiej temperatury i słonecznego, bezchmurnego nieba. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek ostrzega jednak, że już wkrótce nasz kraj nawiedzi seria gwałtownych, niebezpiecznych zjawisk. Ich zwiastunem są nawałnice, które w nocy nawiedziły zachodnie Niemcy.

Tak nad Niemcami "pączkowały" nawałnice. Teraz zmierzają do Polski

Tak nad Niemcami "pączkowały" nawałnice. Teraz zmierzają do Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Pożar, który w niedzielę wybuchł niedaleko Aten, spowodował poważne szkody na obszarze prawie 10 tysięcy hektarów. Gdy w Attyce rozpoczyna się szacowanie strat, mieszkańcy zniszczonych terenów zastanawiają się, dlaczego płomienie dotarły aż tak blisko stolicy.

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

Źródło:
Reuters, eKathimerini

Po raz pierwszy od 400 lat w Londynie na świat przyszły bobry. Gryzonie, które najprawdopodobniej urodziły się wiosną tego roku, zauważono na nagraniach z kamer.

Takich narodzin nie było w Londynie od 400 lat

Takich narodzin nie było w Londynie od 400 lat

Źródło:
Reuters, BBC, Wildlife Ealing Group

Niemieccy ornitolodzy odkryli niezwykłą kaczkę w Augsburgu w Bawarii. W stadzie liczącym kilkadziesiąt okazów zauważono osobnika, który przejawia cechy interpłciowości. Według ekspertów taki przypadek pojawia się ekstremalnie rzadko.

Taki okaz zdarza się raz na milion

Taki okaz zdarza się raz na milion

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Środa 14.08 przyniesie przeważnie pogodną aurę. Lokalnie przelotnie popada deszcz i zagrzmi. Temperatura maksymalna wyniesie 33 stopnie Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 14.08. Pełnia słońca i do 33 stopni

Pogoda na dziś - środa 14.08. Pełnia słońca i do 33 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Europie odnotowano 19 przypadków zakażenia amazońskim wirusem Oropouche - podało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Objawy wirusowej choroby Oropouche to gorączka z bólem głowy, nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów.

Amazoński wirus Oropouche w Europie. Pierwsze przypadki zakażenia

Amazoński wirus Oropouche w Europie. Pierwsze przypadki zakażenia

Źródło:
ecdc.europa.eu, PAP

Burze z silnym deszczem oraz gradobiciem nawiedziły zachodnie regiony Austrii minionej nocy. Opady wywołały lawiny błotne i podtopienia. Strażacy musieli również gasić pożary wywołane uderzeniami piorunów. Odnotowano blisko 400 interwencji.

Pożary po uderzeniu pioruna, lawina błotna zatrzymała pociąg

Pożary po uderzeniu pioruna, lawina błotna zatrzymała pociąg

Źródło:
PAP, Die Presse

Poniedziałek był najcieplejszym dniem tego roku w Wielkiej Brytanii. W Cambridge termometry pokazały 34,8 stopnia Celsjusza. Fala upałów dotyka nie tylko Wysp Brytyjskich, ale także wielu innych części Europy.

Za Brytyjczykami najgorętszy dzień roku. Inne kraje wciąż na niego czekają

Za Brytyjczykami najgorętszy dzień roku. Inne kraje wciąż na niego czekają

Źródło:
PAP, Met Office, Reuters

Nad Atlantykiem utworzyła się burza tropikalna Ernesto. Żywioł przemieszcza się w kierunku Karaibów oraz Portoryko. Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC) ostrzega przed silnymi opadami deszczu oraz wichurami. Burza w kolejnych dniach może przekształcić się w huragan.

Kolejne zagrożenie pogodowe na Atlantyku

Kolejne zagrożenie pogodowe na Atlantyku

Źródło:
CNN, NPR

W zeszłym roku ponad 47 tysięcy mieszkańców Europy zmarło z powodu upałów. Hiszpańscy naukowcy przeanalizowali związki pomiędzy temperaturą a śmiertelnością w 2023 roku. Badacze wyjaśnili, że gdyby nie coraz lepsza adaptacja do upałów, wartość ta mogłaby być znacznie większa.

Przez gorąco zmarło 47 tysięcy ludzi. Ofiar mogło być jeszcze więcej

Przez gorąco zmarło 47 tysięcy ludzi. Ofiar mogło być jeszcze więcej

Źródło:
PAP, ISGlobal

Zorza polarna i maksimum Perseidów - takie zjawiska były doskonale widoczne na polskim niebie w nocy z poniedziałku na wtorek. To nie jedyne atrakcje, jakie czekały na uważnego obserwatora. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Za nami noc świateł Północy i spadających gwiazd

Za nami noc świateł Północy i spadających gwiazd

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

Grupa archeologów badająca Pompeje odkryła nowe szczątki dwóch ofiar erupcji wulkanu sprzed niemal 2000 lat. Wraz ze szkieletami kobiety i mężczyzny znaleziono starożytną biżuterię.

Szukali schronienia w sypialni. Odkrycie w Pompejach

Szukali schronienia w sypialni. Odkrycie w Pompejach

Źródło:
Reuters, CNN

Na Marsie znajduje się zbiornik płynnej wody. Po raz pierwszy naukowcom udało się przedstawić dowody jej obecności na Czerwonej Planecie. Niestety, dostęp do niej może sprawić sporo trudności.

Na Marsie jest płynna woda - tylko dobrze ukryta

Na Marsie jest płynna woda - tylko dobrze ukryta

Źródło:
PAP

Stare drzewa są zdolne do pochłaniania większej ilości gazów cieplarnianych, co zapobiega ocieplaniu atmosfery - ustalił międzynarodowy zespół naukowców. Eksperci mają nadzieję, że to odkrycie przyczyni się do spowolnienia masowej wycinki lasów pierwotnych.

"Stary las wykonuje dla nas ogromną pracę"

"Stary las wykonuje dla nas ogromną pracę"

Źródło:
BBC

W Tatrach we wtorek rano doszło do poważnego wypadku. Podczas przygotowań do wspinaczki turysta spadł do żlebu. Mężczyzna doznał obrażeń klatki piersiowej, głowy i kończyn.

Taternik spadł z kilkudziesięciu metrów

Taternik spadł z kilkudziesięciu metrów

Źródło:
PAP

Załoga statku Starliner: Barry "Butch" Wilmore i Sunita "Suni" Williams przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od początku czerwca. Choć oboje mieli tam być zaledwie kilka dni, zostaną jeszcze kilka miesięcy. NASA zdradziła, jak wygląda teraz życie astronautów. Niedawno dotarła do nich dostawa świeżych owoców.

Mieli wrócić na Ziemię po tygodniu, zostaną do lutego. Dostali kawę i jabłka

Mieli wrócić na Ziemię po tygodniu, zostaną do lutego. Dostali kawę i jabłka

Źródło:
PAP

Na należącym do Norwegii arktycznym archipelagu Svalbard padł sierpniowy rekord ciepła. Pierwszy raz w historii pomiarów temperatura przekroczyła 20 stopni Celsjusza.

"Po raz pierwszy w sierpniu" w tym miejscu świata

"Po raz pierwszy w sierpniu" w tym miejscu świata

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Włosi zmagają się z kolejnym upalnym tygodniem w tym sezonie. W poniedziałek ostrzeżeniami najwyższego stopnia objęto 17 z 29 miast w kraju. Jeszcze więcej alarmów Krajowe Ministerstwo Zdrowia planuje wydać w następnych dniach.

Skwar nie odpuszcza. Tyle ostrzeżeń tego lata jeszcze nie było

Skwar nie odpuszcza. Tyle ostrzeżeń tego lata jeszcze nie było

Źródło:
PAP

Ulice libijskiego miasta Al-Kufra błyskawicznie zalały się wodą po największych od dekad opadach deszczu. W wyniku powodzi ewakuowano pacjentów lokalnego szpitala.

Największe opady od ponad 70 lat. Ewakuowano pacjentów szpitala

Największe opady od ponad 70 lat. Ewakuowano pacjentów szpitala

Źródło:
Reuters, Libya Review

Burza tropikalna Maria uderzyła w Japonię. Chociaż żywioł słabnie w miarę przemieszczania się w głąb lądu, wciąż niesie ze sobą niebezpieczeństwo. W północno-wschodnich regionach kraju zanotowano rekordowe opady deszczu, które wymusiły ewakuację tysięcy osób i poważnie podniosły stany wody w rzekach.

Dwa miesiące deszczu w dwa dni. Maria niesie powodzie i wichury

Dwa miesiące deszczu w dwa dni. Maria niesie powodzie i wichury

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times

Wkrótce prawie wszędzie na termometrach zobaczymy 30 stopni lub więcej. Kiedy możemy spodziewać się uderzenia skwaru? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: fala gorąca przejdzie przez Polskę

Pogoda na 16 dni: fala gorąca przejdzie przez Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się nad plażą w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie). Zdjęcie, na którym widać chmurę w kształcie leja, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej nad Bałtykiem. "Wszystko trwało kilka minut"

Zalążek trąby powietrznej nad Bałtykiem. "Wszystko trwało kilka minut"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Choć sierpień ma jeszcze wiele do powiedzenia, to eksperci coraz częściej zaglądają w wyliczenia modeli meteorologicznych na kolejne miesiące roku. Co czeka nas w pogodzie w końcówce lata i czego spodziewać się jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawił wstępną prognozę.

Jaka będzie jesień? Jest prognoza IMGW

Jaka będzie jesień? Jest prognoza IMGW

Źródło:
IMGW