"Pogodowa mieszanka wybuchowa". Co nas czeka w długi weekend sierpniowy

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky.com
wideo 2/2
Pogoda na 5 dni

Pogoda na długi weekend sierpniowy. Co czeka nas w najbliższych dniach, dla wielu wolnych od pracy? Przesuwające się znad Afryki masy powietrza podniosą w Polsce temperaturę do nawet 35 stopni Celsjusza. Popołudniami będzie uaktywniać się letnia linia nawałnic. Lokalnie zjawiska burzowe mogą być gwałtowne.

Słoneczny wyż Maschal, pod wpływem którego znajduje się Polska, odsuwa się w kierunku Rosji. Tymczasem od zachodu zbliża się zatoka niżowa, związana z wielkim wirem niżowym znad Atlantyku.

- To idealne warunki do tego, by popłynęło do nas gorące powietrze zwrotnikowe znad Afryki, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza - mówi synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

W tym gorącym powietrzu od zachodu w głąb kraju postępuje wolno strefa kłębiącego się zachmurzenia, czyli letnia linia nawałnic.

- To gotowa pogodowa mieszanka wybuchowa. Front burzowy podczas swojej podróży będzie miejscami wysychać i rozmywać się, jednak na zachodzie, południu oraz w centrum kraju mogą rozwinąć się chmury burzowe, niosące krótkotrwałe nawałnice - opisuje Unton-Pyziołek.

Ciąg dalszy gwałtownej pogody

W kolejnych dniach Polska pozostanie w strumieniu powietrza zwrotnikowego. Jednocześnie krańce zachodnie i północne kraju znajdą się w strefie mocno falującego pod wpływem gorących mas powietrza frontu chłodnego, pchanego w stronę Polski przez masy znad Atlantyku.

- Front nie ściągnie atlantyckiego chłodu, bo powstrzymają go afrykańskie masy powietrza. Ale popołudniami będzie uaktywniać się letnia linia nawałnic, niosąc burze na południu, wschodzie oraz w centrum kraju - podkreśla Arleta Unton-Pyziołek.

Lokalnie zjawiska mogą być gwałtowne. Przepychanka między masami polarnymi i zwrotnikowymi nad Europą Środkową utrzymać się ma przez kilka dni, co oznacza, że możemy spodziewać się i wysokiej temperatury, i chwilami gwałtownych zjawisk - podsumowuje ekspertka.

Fala upałów i burz zbliża się do Polski
Fala upałów i burz zbliża się do Polski TVN24

Pogoda na długi weekend 15-18.08

W czwartek 15 sierpnia na niebie pojawi się zachmurzenie kłębiaste małe i umiarkowane. Na Pomorzu, zachodzie, południu i w centrum kraju wzrośnie ono miejscami do dużego. Wystąpią przelotne opady deszczu do 5-30 litrów na metr kwadratowy oraz burze, szczególnie w godzinach wieczornych. Temperatura maksymalna wyniesie od 28 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim, przez 32 st. C w centrum kraju, do 34 st. C w Małopolsce. Wiatr będzie południowy i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

Piątek przyniesie zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże. Na wschodzie, południu i w centrum kraju pojawią się przelotne opady deszczu do 5-25 l/mkw., lokalnie zagrzmi. Na termometrach zobaczymy od 28-30 st. C na północy, przez 32 st. C w centrum kraju, do 33 st. C na południowym wschodzie. Powieje południowo-zachodni wiatr, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

Prognozowana temperatura powietrza w najbliższych dniach
Prognozowana temperatura powietrza w najbliższych dniachventusky.com

Pogoda na weekend 17-18.08

Zachmurzenie umiarkowane i duże utrzyma się także w sobotę. Od południowego zachodu w głąb kraju wystąpią opady deszczu o natężeniu do 10-50 l/mkw. Pojawią się również burze. Termometry wskażą maksymalnie od 25 st. C na Pomorzu, przez 33 st. C w centrum kraju, do nawet 35 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowy, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

W niedzielę ponownie na niebie pojawi się zachmurzenie umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Będzie też przelotnie padać, dość intensywnie, bo suma opadów zamknie się w przedziale 10-30 l/mkw. Na południu wystąpią burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 st. C na Pomorzu Zachodnim, 26 st. C w centrum kraju, do 30 st. C na Podkarpaciu. Powieje wschodni i północny wiatr, umiarkowany, w burzach silny.

Prognozowane opady w najbliższych dniach
Prognozowane opady w najbliższych dniachventusky.com

Pogoda na poniedziałek

Zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego pozostanie nad Polską do poniedziałku. Okresami może spaść deszcz do 10-40 l/mkw. Miejscami wystąpią gwałtowne burze z ulewami. Na termometrach zobaczymy od 24 st. C na Pomorzu, przez 30 st. C w centrum kraju, do 32 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny.

Autorka/Autor:fw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. Groźna pogoda za sprawą niżu genueńskiego Boris tej nocy i w poniedziałek będzie nękać część mieszkańców południowo-zachodniej Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę kolejny alert RCB do mieszkańców dwóch województw. Znowu zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, możliwe są podtopienia.

RCB wysłało kolejne alerty. Dla mieszkańców tych regionów to będzie szczególnie trudna noc

RCB wysłało kolejne alerty. Dla mieszkańców tych regionów to będzie szczególnie trudna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Gdzie jest burza? We niedzielę 15.09 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmotom i błyskom towarzyszą opady deszczu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Dwa województwa z wyładowaniami

Gdzie jest burza? Dwa województwa z wyładowaniami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niż genueński Boris sprawia, że w części kraju pada ulewny deszcz. IMGW wydał ostrzeżenia przed obfitymi opadami i silnym wiatrem. Rozszerzono też zasięg obowiązywania alarmów przed burzami o południową i południowo-zachodnią część kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje na Dolnym Śląsku, gdzie obowiązują alarmy trzeciego, najwyższego stopnia.

Kolejne ostrzeżenia IMGW przed burzami. Pogoda może się załamać w wielu miejscach kraju

Kolejne ostrzeżenia IMGW przed burzami. Pogoda może się załamać w wielu miejscach kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie pada deszcz w Polsce? Nad naszym krajem przemieszcza się strefa opadów związana z niżem genueńskim Boris. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

Stan wody w rzekach w Polsce. Poziom wody w polskich rzekach w związku z intensywnymi opadami deszczu ciągle rośnie. Najtrudniejsza sytuacja jest na południowym zachodzie. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

Prawie 100 rzek w Polsce jest niebezpiecznie wezbranych

Prawie 100 rzek w Polsce jest niebezpiecznie wezbranych

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Najtrudniejsza sytuacja powodziowa panuje na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Śmigłowce ewakuują ludność z Kotliny Kłodzkiej - przekazał minister obrony, premier Władysław Kosiniak-Kamysz. Gmina Kłodzko ostrzegła mieszkańców przed kolejną falą powodziową. W mieście Głuchołazy doszło do przerwania wałów na Białej Głuchołaskiej, a niedługo potem woda zabrała tymczasowy most i zniszczyła sąsiedni, który był w budowie. Premier Donald Tusk poinformował o pierwszej ofierze powodzi w powiecie kłodzkim. - Sytuacja jest dramatyczna w wielu miejscach, apeluję o wykonywanie rekomendacji służb w sprawie ewakuacji - oznajmił szef rządu.

"Śmigłowce ewakuują ludność z Kotliny Kłodzkiej"

"Śmigłowce ewakuują ludność z Kotliny Kłodzkiej"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Po burzach z silnymi opadami deszczu w południowo-wschodnich regionach Niemiec pojawiły się niewielkie powodzie. Według lokalnych mediów sytuacja na zalanych terenach jest opanowana. Prognozy wskazują na kolejne fale intensywnego deszczu, dlatego władze Bawarii i Saksonii przygotowują się do wezbrań na rzekach.

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

Źródło:
DW, PAP, Tageschau, DWD

Czechy mierzą się z dramatyczną sytuacją w związku z dynamicznym wzrostem poziomu rzek. Opawa zalała część miejscowości, przez którą przepływa, fatalna sytuacja jest również na Odrze czy Opawicy. W wielu miejscowościach prowadzone są ewakuacje. Wzburzone rzeki porwały cztery osoby. Na terenach powodziowych pod wpływem naporu wody zaczęły rozpadać się domy.

Czechy. Woda niszczy domy. "Najgorsze wcale nie jest za nami"

Czechy. Woda niszczy domy. "Najgorsze wcale nie jest za nami"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prognoza pogody dla woj. dolnośląskiego. Ile spadnie deszczu? Obficie pada na Dolnym Śląsku. W tej części kraju w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek ma spaść kolejna porcja deszczu.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego. Ile spadnie deszczu?

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego. Ile spadnie deszczu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Austria zmaga się ze skutkami intensywnych opadów deszczu i śniegu. Do stolicy - Wiednia - dociera fala kulminacyjna, rozpoczęły się pierwsze ewakuacje. W Dolnej Austrii ogłoszono stan klęski żywiołowej.

Powodzie i śnieżyce. Załamanie pogody w Austrii

Powodzie i śnieżyce. Załamanie pogody w Austrii

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. Na znacznym obszarze Polski w niedzielę 15.09 będzie padać deszcz, a najbardziej intensywne i niebezpieczne w skutkach opady wciąż są prognozowane na południu i południowym zachodzie. Pojawią się również burze i będzie silnie wiać.

Pogoda na dziś - niedziela 15.09. Kolejna porcja deszczu. Na termometrach od 15 do 24 stopni

Pogoda na dziś - niedziela 15.09. Kolejna porcja deszczu. Na termometrach od 15 do 24 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Deszcz w Polsce pada i nie przestanie padać przez kilkadziesiąt najbliższych godzin. Na wielu stacjach hydrologicznych polskich rzek przekroczone są stany alarmowe. W opolskim Jarnołtówku pobita została suma dobowa opadów z 1997 roku - w ciągu 24 godzin spadło tam ponad 161 litrów wody na metr kwadratowy.

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Źródło:
IMGW, PAP

Gwałtowne opady deszczu w krótkim czasie mogą doprowadzić do powodzi błyskawicznych. Szczególnie zagrożone nimi są tereny miejskie, w których nie ma zapewnionego odpowiedniego odpływu wody. Jak wygląda powódź błyskawiczna, jak powstaje i jak sobie radzić z jej konsekwencjami? Wyjaśniamy.

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek u wybrzeży Chorwacji pojawiły się trąby wodne. Niezwykłe zjawisko zauważono między innymi w miejscowości Primoszten. Charakterystyczny lej unoszący się nad wodą pojawił się również we wsi Viganj. Nagranie z tego miejsca otrzymaliśmy na Kontakt24.

Trąba wodna nad plażą, panika wśród turystów. Nagranie

Trąba wodna nad plażą, panika wśród turystów. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, DHMZ

Nad Polskę nadciągają ogromne opady deszczu. Województwa położone na południu i południowym zachodzie kraju są zagrożone powodziami. Jak przygotować się na tak niebezpieczne warunki pogodowe?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Ostatnie tygodnie lata oraz wczesna jesień sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W wielu regionach Polski właśnie wtedy pejzaże mienią się niesamowitymi barwami, a temperatury sprzyjają uprawianiu przeróżnych sportowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się gdzie w ciekawy sposób, bez chwili nudy spędzić przyjemnie sobotę lub niedzielę mamy idealną propozycję. Zapraszamy do lektury! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Źródło:
Nowa Osada

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Do kilku słabych trzęsień ziemi doszło w środę w ciągu niespełna godziny w pobliżu wulkanu Enmedio w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformował Narodowy Instytut Geograficzny (IGN). Dzień wcześniej ziemia zatrzęsła się w północnej części Gran Canarii.

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi, jaka nawiedziła północną Nigerię, zginęła większość zwierząt z zoo w mieście Maiduguri. Placówka ostrzegła mieszkańców, że te, które przeżyły, wydostały się na ulice.

Po ulewach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Po ulewach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Źródło:
Reuters, BBC

Nadal nie wiemy, co to dokładnie jest - przyznaje przedstawiciel węgierskich służb, mówiąc o wraku okrętu odsłoniętego przez niski poziom Dunaju. Podobnych wraków jest w okolicy więcej - podaje agencja Reutera, wskazując powody takiego stanu rzeczy.

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

Źródło:
Reuters

Północny Wietnam walczy z jednymi z największych powodzi w historii kraju po uderzeniu supertajfunu. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych, ewakuowano dziesiątki tysięcy osób. Państwowa telewizja pokazała nagranie, na którym widać, jak w poniedziałek w prowincji Phu To zawalił się most nad wezbraną rzeką. Wciąż trwają poszukiwania ośmiu zaginionych w tym zdarzeniu osób.

Runął most, auta wpadły do rzeki. Nagranie

Runął most, auta wpadły do rzeki. Nagranie

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Władze Parku Narodowego Carlsbad Caverns w USA poinformowały o niespodziewanych konsekwencjach wyrzucenia przez jednego z turystów paczki chrupek do tamtejszej jaskini. Niepozorny śmieć miał "ogromny wpływ na ekosystem" tego miejsca. Jak podkreślono, choć dla człowieka może wydawać się błahostką, to "dla życia jaskini może być zmieniające świat".

Paczka chrupek spadła do jaskini i "zmieniła świat"

Paczka chrupek spadła do jaskini i "zmieniła świat"

Źródło:
CNN, tvn24.pl