Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem. Miejscami powieje z prędkością 100 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Dorota Gardias o poniedziałkowej, wietrznej pogodzie w Polsce
Dorota Gardias o poniedziałkowej, wietrznej pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/4
Dorota Gardias o poniedziałkowej, wietrznej pogodzie w PolsceTVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed porywistym wiatrem, który może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.

Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia - silny wiatr

Pomarańczowe alarmy obowiązują w województwach:

  • zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim (gdzie groźna aura utrzyma się do godziny 14);
  • pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, GdyniaSopotGdańsk, gdańskim, nowodworskim, malborskim (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 17);
  • warmińsko-mazurskim, w powiatach:  elbląskim, Elbląg, braniewskim, lidzbarskim, bartoszyckim, kętrzyńskim, mrągowskim, giżyckim, węgorzewskim, oleckim, piskim, ełckim (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 17)
  • podlaskim, w powiatach: suwalskim, Suwałki, sejneńskim, augustowskim, grajewskim, kolneńskim, monieckim, sokólskim (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 17)

Prognozowany jest tam silny wiatr o średniej prędkości do 50-60 kilometrów na godzinę, w porywach do 90-100 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

>>> CZYTAJ: Alert RCB w czterech województwach

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr

Groźnie będzie także w województwach:

  • pomorskim, poza powiatami objętymi pomarańczowymi alarmami (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 14);
  • warmińsko-mazurskim, poza powiatami objętymi pomarańczowymi alarmami (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 14, a w powiatach szczycieńskim i nidzickim od godziny 8 do godziny 17);
  • zachodniopomorskim, w powiatach: Świnoujście, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalin (gdzie alarmy wygasną o godzinie 14);
  • podlaskim, poza powiatami objętymi pomarańczowymi ostrzeżeniami (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 17);
  • kujawsko-pomorskim, gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 14;
  • wielkopolskim, w powiatach: złotowskim, pilskim, chodzieskim, wągrowieckim, poznańskim, Poznań, kościańskim, leszczyńskim, śremskim (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 12), gnieźnieńskim, słupeckim, konińskim, tureckim, Konin, kolskim, kaliskim, Kalisz, ostrzeszowskim, ostrowskim, krotoszyńskim, gostyńskim, rawickim, jarocińskim, średzkim, wrzesińskim, pleszewskim (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 14) oraz kępińskim (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 17);
  • łódzkim, gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 17;
  • mazowieckim, gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 17;
  • lubelskim, gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 19;
  • podkarpackim, poza skrajnymi, południowymi powiatami (gdzie ostrzeżenia będą ważne od godziny 11 do godziny 19);
  • małopolskim, w powiatach: olkuskim, krakowskim, Kraków, proszowickim, wielickim, bocheńskim, brzeskim, tarnowskim, Tarnów (gdzie ostrzeżenia będą ważne od godziny 8 do 17), gorlickim, nowosądeckim, nowotarskim, tatrzańskim (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 18);
  • śląskim, w powiatach: kłobuckim, lublinieckim, częstochowskim, Częstochowa, myszkowskim, zawierciańskim (gdzie ostrzeżenia będą ważne od godziny 8 do 17), bielskim, cieszyńskim, żywieckim (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 18);
  • opolskim, w powiatach: namysłowskim, kluczborskim, oleskim (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 17);
  • dolnośląskim, w powiatach: wołowskim, trzebnickim, milickim, oleśnickim, wrocławskim, Wrocław, średzkim, oławskim, strzelińskim, jaworskim, świdnickim, dzierżoniowskim, ząbkowickim, kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kamiennogórskim, karkonoskim, Jelenia Góra (gdzie ostrzeżenia będą ważne do godziny 14);

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Zasady bezpieczeństwa w czasie wichuryRCB

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - roztopy

Żółte alarmy przed roztopami zostały wydane dla województw:

  • dolnośląskiego, powiatów: karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kłodzkiego;
  • śląskiego, powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego;
  • małopolskiego, powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, gorlickiego.

Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej, szczególnie do wysokości około 1200 metrów nad poziomem morza.Temperatura minimalna od 0 do 3 stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna od 3 do 5 st. C. Suma opadów deszczu od 10-20 l/mkw. Wiatr o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu.

Ostrzeżenia będą w mocy do 18 we wtorek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autorka/Autor:fw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Strażacy odebrali blisko dwa tysiące zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Ze względów bezpieczeństwa władze Gdańska zamknęły molo w Brzeźnie, park Oliwski i inne przestrzenie miejskie. Dynamiczna pogoda występuje także w innych regionach Polski. Wichura powaliła komin kotłowni miejskiej w podlaskim Lipsku. Na skutek wichur dwie osoby odniosły obrażenia.

Ranni, uszkodzony komin, zerwane dachy. Silnie wieje

Ranni, uszkodzony komin, zerwane dachy. Silnie wieje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Od kilkunastu godzin pogoda w Polsce jest bardzo dynamiczna. Niż Ziva z centrum znajdującym się na pograniczu fińsko-rosyjskim przyniósł do Polski silny wiatr o prędkości przekraczającej 100 km/h. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać skutki nocnych wichur.

Silny wiatr w Polsce. "Tyle zostało z moich mebli balkonowych"

Silny wiatr w Polsce. "Tyle zostało z moich mebli balkonowych"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Od poniedziałku w Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Warunki są trudne, w wielu miejscach szlaki są nieprzetarte. W Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Zagrożenie lawinowe w górach

Zagrożenie lawinowe w górach

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, GOPR

Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

W najbliższych dniach aż 14 stopni ciepła mogą wskazać termometry na południu Polski. Jaka pogoda będzie w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Czy czeka nas zima? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: co nas czeka w święta i sylwestra

Pogoda na 16 dni: co nas czeka w święta i sylwestra

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały osoby przebywające na terenie czterech województw. Prognozowany jest tam silny wiatr.

Alert RCB w czterech województwach

Alert RCB w czterech województwach

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W poniedziałek 16.12 w całej Polsce będzie silnie wiać, a na północy i północnym wschodzie możliwe są porywy przekraczające 100 kilometrów na godzinę. Temperatura będzie wysoka jak na połowę grudnia, ale silny wiatr i duża wilgotność sprawią, że jej nie poczujemy.

Pogoda na dziś - poniedziałek 16.12. Bardzo silny wiatr, deszcz i nawet 11 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek 16.12. Bardzo silny wiatr, deszcz i nawet 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W 2024 roku płonął największy obszar brazylijskiej Amazonii od 17 lat - wynika z danych satelitarnych Instytutu Badań Kosmicznych w Brazylii. Łączna liczba pożarów puszczy wzrosła rok do roku o 43 procent.

"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia"

"Wielu mieszkańców Amazonii straciło wszystko, cały dorobek swego życia"

Źródło:
PAP

Kilkaset, a nawet tysiące ludzi mogły zginąć, gdy cyklon Chido uderzył w Majottę, francuskie terytorium zamorskie na Oceanie Indyjskim - twierdzą lokalne władze. MSW Francji zastrzegło, że na tym etapie nie może określić liczby ofiar. To najsilniejszy cyklon, który dotknął zamieszkiwaną przez ponad 300 tysięcy osób wyspę od niemal wieku.

Mogło zginąć "nawet kilka tysięcy" osób

Mogło zginąć "nawet kilka tysięcy" osób

Źródło:
Reuters, PAP

Gwałtowne śnieżyce zaskoczyły wielu kierowców w górach Sierra Nevada w północnej Kalifornii. Parkingi na stacjach benzynowych wzdłuż autostrady międzystanowej 80 stały się w sobotę szczególnie popularnym miejscem.

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

Źródło:
CNN, tnvmeteo.pl

Obrońcy zwierząt podkreślają, że zwierzę to członek rodziny i nie powinno być ono prezentem pod choinkę. Krakowskie schronisko wstrzymuje adopcje szczeniąt i kociaków w przedświątecznym czasie.

"To nie może być na zasadzie, że zwierzę to fajny prezent"

"To nie może być na zasadzie, że zwierzę to fajny prezent"

Źródło:
PAP

Trwające od czwartku ulewy spowodowały powodzie w południowej Tajlandii. Władze poinformowały o dwóch ofiarach śmiertelnych. Wiele dróg zostało zalanych.

Zabici, paraliż na drogach. Pada od kilku dni

Zabici, paraliż na drogach. Pada od kilku dni

Źródło:
Reuters, Bangkok Post, The Nation

Lodowe włosy pojawiły się w okolicach Wejherowa (woj. pomorskie). To dość rzadkie zjawisko, do powstania którego wymagane są określone warunki pogodowe i obecność pewnego organizmu. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Rzadkie zjawisko w lesie na Pomorzu. Jak powstaje?

Rzadkie zjawisko w lesie na Pomorzu. Jak powstaje?

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado spowodowało w sobotę zniszczenia w środkowej Kalifornii. Chociaż groźne zjawisko ominęło centrum San Francisco, gdzie obowiązywały pierwsze w historii ostrzeżenia przed trąbą powietrzną, wiatr rozpędził się w okolicach San Jose. Lokalna policja opublikowała zdjęcia aut zmiecionych z drogi przez żywioł.

"Świadkowie twierdzą, że to nie wypadek, tylko tornado"

"Świadkowie twierdzą, że to nie wypadek, tylko tornado"

Źródło:
CNN, NWS Bay Area

Start prywatnej rakiety Kairos 2 japońskiej firmy Space One został przełożony - po raz drugi w ciągu 24 godzin. Misja początkowo miała ruszyć w sobotę przed południem, następnie jej początek przesunięto na niedzielę. Jak wyjaśnili przedstawiciele firmy, problem stanowiły trudne warunki pogodowe panujące w miejscu startu.

Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi

Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi

Aktualizacja:
Źródło:
AFP, The Japan Times, NHK

A23a, największa na świecie góra lodowa, przez wiele miesięcy kręciła się w miejscu w rejonie Oceanu Południowego. Naukowcy z British Antarctic Survey poinformowali, że gigantyczna bryła lodu uwolniła się z uwięzi i zaczęła wędrować dalej.

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Źródło:
BBC, British Antarctic Survey

Sześć pangazów, jedne z największych i najrzadszych ryb słodkowodnych, zaobserwowano w wodach rzeki Mekong. Zwierzęta zaplątały się w rybackie sieci, ale zostały wypuszczone na wolność. Gatunek ten należy do kategorii krytycznie zagrożonych wyginięciem - w ciągu ostatnich dekad jego liczebność zmniejszyła się o 80 procent.

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

Źródło:
AFP, CBS News, tvnmeteo.pl

Rok 2025 zapowiada się jako jeden z najgorętszych w południowej Afryce, gdzie lada dzień rozpocznie się lato. W RPA meteorologów niepokoją późnowiosenne fale gorąca, które od tygodni nawiedzają większość kraju. ONZ ostrzegł, że upalne warunki stanowią poważne zagrożenie dla i tak słabego bezpieczeństwa żywnościowego na kontynencie.

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

Źródło:
PAP, Daily Maverick

Orkan Darragh zniszczył walijskie lasy, a władze zaapelowały o nie wchodzenie do nich. Wiele kilometrów dróg, szlaków i ścieżek rowerowych wciąż jest zablokowane przez powalone drzewa i połamane konary. Sprzątanie trwa też w wielu miastach i miejscowościach.

Orkan zdewastował lasy, sprzątanie zajmie "trochę czasu"

Orkan zdewastował lasy, sprzątanie zajmie "trochę czasu"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Księżycowe halo pojawiło się na niebie nad Zakopanem w nocy z piątku na sobotę. Zjawisko to uznawane bywa za zwiastun pogorszenia pogody. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Aureola dookoła Księżyca. Co zwiastuje w pogodzie?

Aureola dookoła Księżyca. Co zwiastuje w pogodzie?

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Samolot musiał lądować awaryjnie krótko po starcie z Nowego Jorku. Przyczyną problemów technicznych był prawdopodobnie ptak, który wleciał prosto w silnik maszyny, poważnie go uszkadzając. Jednemu z pasażerów udało się uchwycić moment uderzenia na nagraniu.

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Źródło:
ABC News, Washington Times

Odchody morskich żyjątek mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu. Naukowcy opracowali metodę, która wykorzystuje metabolizm oceanicznego zooplanktonu, by usunąć wolny węgiel z wód. Jak wyjaśnili, polega ona na przyspieszeniu naturalnych procesów zachodzących w wodach.

Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Źródło:
Dartmouth College, NASA

Skrajnie trudne warunki panowały na drogach w stanie Michigan po opadach śniegu. Na jednej z autostrad rozpędzona ciężarówka uderzyła z dużą siłą w zaparkowany samochód strażacki. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Ciężarówka uderza z impetem w wóz strażacki. Nagranie

Ciężarówka uderza z impetem w wóz strażacki. Nagranie

Źródło:
WNDU, FOX News

Teleskop Hubble'a osiągnął to, czego jeszcze żadne urządzenie do tej pory nie dokonało. Naukowcy bliżej niż kiedykolwiek przyjrzeli się kwazarowi oddalonemu od nas aż o 2,5 miliarda lat świetlnych. Ten niezwykle jasny obiekt, odkryty w latach 60. ubiegłego wieku, wciąż pozostaje zagadką.

"Dziwne rzeczy" na zdjęciach z kosmosu

"Dziwne rzeczy" na zdjęciach z kosmosu

Źródło:
livescience.com, NASA, tvnmeteo.pl

Lokalne społeczności żyjące w pobliżu Andów w Ameryce Południowej połączyła chęć odbudowania rosnącego wysoko w górach lasu. Dom dla wielu unikalnych gatunków zwierząt doświadczył potężnych strat wynikających z działalności człowieka. Ratunku lokalnemu ekosystemowi postanowili udzielić rdzenni mieszkańcy, którzy co roku sadzą tam setki tysięcy drzew.

"Moim marzeniem było zasadzenie milionów drzew i nie zamierzam zrobić tego sam"

"Moim marzeniem było zasadzenie milionów drzew i nie zamierzam zrobić tego sam"

Źródło:
CNN

Mucha śrubowa, groźny pasożyt składający jaja w otwartych ranach, rozprzestrzenia się po Ameryce Środkowej. W listopadzie poinformowano o jego ponownym wykryciu w Meksyku, a inwazji obawiają się Stany Zjednoczone.

Obawy przed muchą zjadającą ciało. Rośnie liczba przypadków

Obawy przed muchą zjadającą ciało. Rośnie liczba przypadków

Źródło:
livescience.com, aphis.usda.gov

W piwnicy sklepu jubilersko-artystycznego w Atenach znaleziono zabytki pochodzące nawet z VII wieku p.n.e. Władze twierdzą, że wiele z nich zostało pozyskanych nielegalnie.

Piwnica za zamaskowanymi drzwiami, a w niej ponad 100 starożytnych skarbów

Piwnica za zamaskowanymi drzwiami, a w niej ponad 100 starożytnych skarbów

Źródło:
PAP, greekreporter.com

20 wychłodzonych żółwi pokonało tysiące kilometrów, by przybyć do ośrodka rehabilitacyjnego na Florydzie. Zwierzęta zostały znalezione w stanie hipotermii, teraz pod okiem specjalistów przechodzą badania i wracają do zdrowia.

Uratowano żółwie, które doznały hipotermii

Uratowano żółwie, które doznały hipotermii

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Babiogórski Park Narodowy poinformował, że Perć Akademików, szlak żółty prowadzący od Górnego Płaju na Babią Górę, od piątku będzie zamknięty do odwołania. Powodem są trudne warunki atmosferyczne.

Zamknięto najtrudniejszy szlak w Beskidach

Zamknięto najtrudniejszy szlak w Beskidach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl