Wstępna prognoza pogody na wiosnę. Modele Amerykanów i Rosjan są wyjątkowo zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 28.01

Już nieco ponad miesiąc upłynął od przesilenia zimowego i jeszcze nieco ponad miesiąc został do meteorologicznej wiosny, która rozpocznie się 1 marca. A kiedy przyjdzie wiosna termiczna? Wygląda na to, że w tym roku nie będzie się ociągać. W prognozach widać długie okresy pogody dość ciepłej, atlantyckiej, więc takiej, jaką dziś mamy za oknem. Czy to już przedwiośnie? O wyliczeniach modeli meteorologicznych na najbliższe tygodnie, a nawet miesiące pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad naszymi głowami kłębią się chmury, wilgotność powietrza waha się między 90 a 100 procent, pada wszystko, co z nieba spaść może, i wieje silny wiatr, wciskając chłód w każdy zakamarek zimowego ubrania. Jesteśmy u progu lutego, a zamiast mroźnego suchego rosyjskiego wyżu pogodą rządzi sztormowy Ocean Atlantycki. Czy to koniec zimy?

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej na luty, marzec i kwiecień 2022 r.NOAA

Prognoza odchylenia średniej temperatury powietrza na trzy najbliższe miesiące dla Polski według amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) kreśli wyraźnie scenariusz atlantycki w pogodzie. Sojusz Niżu Islandzkiego i Wyżu Azorskiego poskutkuje silnym, częstym napływem mas powietrza z zachodu, znad Oceanu, a czasami znad Morza Śródziemnego. Kolejne fronty atmosferyczne, fale opadów deszczu i śniegu, duże wahania ciśnienia, często silny wiatr to angielski typ pogody. Bywa męczący, ma jednak wielką zaletę. Otóż przewietrzy nam kraj, wypędzi z wąskich miejskich uliczek i podgórskich dolin zanieczyszczenia. Wadą jednak jest brak dłużej utrzymującej się pokrywy śnieżnej, czyli zapasu wody dla roślin na wiosnę. 

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej na marzec, kwiecień i maj 2022 r.NOAA

Odchylenie temperatury średniej na poziomie 1-2 stopni Celsjusza w ciągu trzech miesięcy - lutego, marca i kwietnia - to mocny sygnał, że stabilnego długo utrzymującego się mrozu i śnieżnej zimy nie będzie. Podobnie rysuje się scenariusz dla miesięcy wiosennych, a więc marca, kwietnia i maja.

Mniej zapasów wody dla roślin

W masach powietrza, które napływać będą z południa, odnotowywać mamy mniej opadów, a więcej mgły i niskich chmur stratus. W lutym, marcu i kwietniu natura wielkich zapasów wody nie zrobi. W styczniu na Lubelszczyźnie, z jej żyznymi polami pod uprawę pszenicy, opadów było do tej pory mniej niż statystycznie. Spadły średnio 23 litry wody na metr kwadratowy, podczas gdy od roku 1990 średnia wynosi ponad 30 l/mkw. Na Nizinie Wrocławskiej spadło jeszcze mniej wody, bo około 16 l/mkw. zamiast średnio spadających tam 30 l/mkw. I właśnie to spływa rzekami do morza.

Prognoza odchylenia średniej sumy opadów od normy wieloletniej na luty, marzec i kwiecień 2022 r.NOAA

Od lutego do maja amerykański model NOAA wylicza nam aurę w przewadze łagodną. Choć wilgotną, to w całym omawianym okresie z mniejsza ilością opadów niż zwykle. Północ Polski zobaczyć ma więcej deszczu i śniegu, południe mniej.

Wczesna wiosna także według Rosjan

Przed nami luty, miesiąc kojarzony jeszcze w XX wieku z syberyjskim mrozem. Czy Rosjanie, odwrotnie niż Amerykanie, widzą w swoich wyliczeniach długoterminowych pogodny wyż i siarczysty mróz? Nic podobnego, skręcili w wyliczeniach w kierunku zachodnim.

Wyliczenia rosyjskie dla lutego dają nadzieje na szybkie przedwiośnie. Otóż u zachodnich granic swego kraju rysują duże ciepło, prawdopodobieństwo odchylenia temperatury miesięcznej od normy na plus wynosi ponad 60 proc. Sojusz atlantyckich układów barycznych objąłby więc nie tylko Polskę, Białoruś i Ukrainę, ale sięgnąłby przedpola Moskwy. Podobne zresztą wyliczenia zamieścili dla marca, choć ten miałby być bliższy normie.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej na luty 2022 r.Centrum Hydrometeorologiczne Rosji, meteoinfo.ru

Marzec w lutym

Gdy przyjrzeć się wyliczeniom na nieco krótszy okres, czyli amerykańskiemu modelowi GFS, i tu mrozu silnego nie widać. Do 12 lutego trwa przeplatanka łagodnych mas powietrza znad środkowego Atlantyku i zimniejszych znad Grenlandii i Arktyki Europejskiej. To pozwala prognozować spadki temperatury najwyżej do -5 st. C, tylko lokalnie do -10 st. C. Prąd strumieniowy wysoko nad nami (około 10 kilometrów), trzymający arktyczny mróz w ryzach, ma w najbliższych dwóch tygodniach mocno meandrować i rozrywać się. Kształt prądu 6 lutego, przypominający kształtem brachiozaura, sympatycznego roślinożernego dinozaura, oznacza pogodę mało stabilną, kapryśną, ale nie surową. Na przemian występujące z okresami przejaśnień opady śniegu i deszczu przypominać będą marcową aurę.

Prąd strumieniowy 6 lutego 2022 r. Climate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Modele meteorologiczne wyjątkowo zgodne

Luty potrafi jednak zaskoczyć. W ostatnich dekadach bywał surowy i mroźny, bywał również cieplejszy od marca, z tak intensywnymi opadami jak w lipcu. Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) nie widzi ulew w lutym, a w marcu prognozuje opady w normie. Temperatura w lutym miałaby być o 2-3 st. C wyższa od średniej (toż to wiosna!), a w marcu o 1-1,5 st. C. Ciepły i niezbyt wilgotny luty, a po nim w miarę ciepły marzec z normalnymi opadami, pozwala prognozować szybkie przyjście wiosny w tym roku. Natomiast czy rzeczywiście będzie ciepła i przyjazna, czy może wymęczy nas chwiejnością aż do maja, trudno powiedzieć, operując tylko prognozami średnich wartości.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy wieloletniej na marzec 2022 r.ECMWF
Prognoza odchylenia średniej sumy opadów od normy wieloletniej na marzec 2022 r.ECMWF

Bardzo rzadko bywa tak, by modele meteorologiczne amerykańskie, rosyjskie i europejskie były tak zgodne. A to budzi pewne obawy, czy w najbliższych tygodniach wszystkie te wyliczenia nie staną na głowie, tym bardziej, że jesteśmy w czasie silnych zawirowań cyrkulacji nad półkulą północną. Pewne jest to, że po kilku konkretnych falach mrozu od grudnia zapanowała w drugiej połowie stycznia pogoda ani zimowa, ani wiosenna. Znad Północnego Atlantyku podążają w naszą stronę masy powietrza polarnego, wilgoć i całe spektrum opadów.

Ponure niebo i mokry śnieg nie pobudzają do życia. Czasami jednak między jedną a drugą wichurą daje się już usłyszeć śpiew ptaków typowy dla przedwiośnia. Która to ptaszyna tak śpiewa, trudno laikowi ocenić, jednak brzmi to ładnie i podnosi na duchu. Coś drgnęło w naturze.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, NOAA

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie w majówkę 2024? To pytanie, które wielu z nas zadaje sobie coraz częściej, tym bardziej że długi majowy weekend w tym roku dla niektórych może potrwać nawet ponad tydzień. Czy będzie ciepło? Sprawdź wstępną prognozę, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę. Czy ciepło zdąży wrócić?

Pogoda na majówkę. Czy ciepło zdąży wrócić?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 23.04. Kolejne godziny przyniosą nam pochmurną, lokalnie mglistą aurę. Będzie zimno - temperatura nie wzrośnie powyżej -1 stopnia Celsjusza. Dzień również okaże się chłodny, chociaż zza chmur może chwilami wyjrzeć słońce.

Pogoda na jutro - wtorek 23.04. Noc na minusie, miejscami ze słabą widzialnością

Pogoda na jutro - wtorek 23.04. Noc na minusie, miejscami ze słabą widzialnością

Źródło:
tvnmeteo.pl

Końcówka tegorocznego kwietnia zapowiada się zimno i pochmurno. Zanim nad Polskę nadciągną cieplejsze masy powietrza, czeka nas jeszcze kilka dni z opadami deszczu - lokalnie może padać bardzo intensywnie. Dopiero w weekend temperatura zbliży się miejscami do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Polska pod wpływem deszczowego frontu. Miejscami opady będą obfite

Pogoda na 5 dni. Polska pod wpływem deszczowego frontu. Miejscami opady będą obfite

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W prawie całym kraju w nocy wystąpią przymrozki, a temperatura spadnie przy gruncie do -4 stopni. W kilku województwach niebezpiecznie śliskie mogą być drogi.

Przybyło alertów IMGW. Gdzie należy uważać tej nocy

Przybyło alertów IMGW. Gdzie należy uważać tej nocy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura ma się w Polsce dobrze. Tydzień zaczyna się opadami śniegu w południowych i północnych regionach Polski. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania z Gdyni oraz Koszalina.

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu wywołały powodzie i osuwiska na południu Chin. Kilka osób zostało rannych, a co najmniej 11 osób zaginęło. Dziesiątki tysięcy mieszkańców musiały się ewakuować.

Ranni i zaginieni. Władze mówią o "powodzi stulecia"

Ranni i zaginieni. Władze mówią o "powodzi stulecia"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters