Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia. Na Bałtyku sztorm

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps
Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl
Warunki biometeo we wtorek
Warunki biometeo we wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 27.01

IMGW wydał alarmy hydrologiczne drugiego stopnia. Niebezpiecznie będzie przede wszystkim na Wybrzeżu. Oprócz tego w rejonie środkowej strefy brzegowej Bałtyku obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia przed sztormem.

Silny wiatr prognozowany jest dla Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla północnych powiatów województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Sztorm na Bałtyku

Na Bałtyku możliwy jest sztorm. Wiatr zachodni do południowo-zachodniego skręcający na północno-zachodni może osiągać początkowo od 6 do 7, w porywach do 8 w skali Beauforta, a następnie od 7 do 8, w porywach do 9-10 - poinformowało w czwartek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie na podstawie ostrzeżenia IMGW.

Jest to trzeci stopień zagrożenia w skali trzystopniowej.

Czytaj też o prognozowanym załamaniu pogody w Polsce w weekend.

Alerty hydrologiczne drugiego stopnia

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Obowiązują w strefie przybrzeżnej Polski oraz w województwach:

- zachodniopomorskim, w ujściowym odcinku Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego;

- pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, dla Żuław i Zalewu Wiślanego.

W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (533 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na całym Wybrzeżu przewiduje się gwałtowne wahania i wzrosty poziomów wody do górnej granicy strefy stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia?

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor:kw,ps

Źródło: IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości