"Wieść rozeszła się w lesie jak błyskawica". Biały daniel w Nadleśnictwie Zamrzenica

Autor:
anw/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, Lasy Państwowe
Biały daniel w Nadleśnictwie Zamrzenica
Biały daniel w Nadleśnictwie ZamrzenicaSebastian Nowak, Nadleśnictwo Zamrzenica, Lasy Państwowe
wideo 2/7
Sebastian Nowak, Nadleśnictwo Zamrzenica, Lasy PaństwoweBiały daniel w Nadleśnictwie Zamrzenica

Daniela albinosa uchwycił na nagraniu leśniczy z Nadleśnictwa Zamrzenica (woj. kujawsko-pomorskie). Lasy Państwowe podały, że wśród ssaków albinizm, czyli bielactwo, stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. W przypadku jeleniowatych żyjących na terenie naszego kraju, białe ubarwienie jest najczęściej spotykane właśnie u danieli.

Nadleśniczy Sebastian Nowak z Nadleśnictwa Zamrzenica, które położone jest w województwie kujawsko-pomorskim, uchwycił na nagraniu majestatyczne zwierzę - białego daniela. Zwierzę spacerowało pomiędzy drzewami i patrzyło wprost w obiektyw.

"Wieść o karierze medialnej pięknego, "białego" daniela, rozeszła się w lesie jak błyskawica. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zwracanie uwagi na daniele wbiegające w kadr obiektywu" - napisało we wtorek na profilu facebookowym Nadleśnictwo Zamrzenica.

Daniel albinos Sebastian Nowak, Nadleśnictwo Zamrzenica, Lasy Państwowe

Daniel albinos

Albinizm (bielactwo) objawia się nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały. To dość rzadkie zjawisko, gdyż geny go warunkujące są recesywne - wyjaśniła w rozmowie z tvnmeteo.pl Anna Karczewska z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Takie zwierzę miewa problemy z kamuflażem, więc również ze zdobywaniem pokarmu lub ukrywaniem się. Dodała, że albinizm u zwierząt wiąże się ze słabym wzrokiem lub ślepotą i innymi problemami zdrowotnymi.

Jak podały w grudniu 2020 roku Lasy Państwowe, wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. W przypadku jeleniowatych żyjących na terenie naszego kraju, białe ubarwienie jest najczęściej spotykane właśnie u danieli.

Eksperci z LP wyróżniają trzy rodzaje albinizmu - prawdziwy, gdzie występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu, częściowy - w którym brak melanin pojawia się tylko w niektórych partiach ciała oraz leucyjski - polegający na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu.

Biały danielSebastian Nowak, Nadleśnictwo Zamrzenica, Lasy Państwowe

Autor:anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Nowak, Nadleśnictwo Zamrzenica, Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości