Susza w Polsce "jest permanentna i koniec końców dotknie nas wszystkich"

Źródło:
PGI, TVN24, Świat Wody, tvnmeteo.pl
Rzecznik IMGW: susze w Polsce będą coraz częstsze
Rzecznik IMGW: susze w Polsce będą coraz częstszeTVN24
wideo 2/7
Susze w Polsce będą coraz częstszeTVN24

W Supraślu (woj. podlaskie), podobnie jak w 15 innych gminach w Polsce, wprowadzone zostały ograniczenia zużycia wody. Jak wyjaśnił na antenie TVN24 hydrolog IMGW Grzegorz Walijewski, jest to spowodowane wyjątkowo niskimi sumami opadów. Susza może mieć dramatyczny wpływ nie tylko na ekosystemy, lecz także na wiele innych obszarów naszego życia.

Wiele regionów Polski zmaga się z niedoborem wody. Najtrudniejsza sytuacja panuje na północy i w centrum kraju - w województwie pomorskim i zachodniopomorskim od kwietnia obowiązuje stan zagrożenia związany z występowaniem i prognozowaniem niżówki hydrogeologicznej. Na obszarach objętych niżówką mogą pojawić się utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych oraz z ujęć komunalnych.

Brakuje wody w kranach

Niedobory wody skłaniają lokalne władze do wprowadzenia ograniczeń w jej zużywaniu. W gminie Supraśl (woj. podlaskie) od niedzieli zakazane jest podlewanie ogródków przydomowych i napełnianie basenów w godzinach 6-22. Intensywne podlewanie przekładało się na niskie ciśnienie wody w kranach, a nawet chwilowe przerwy w jej dostawie. 5 i 6 czerwca w miejscowości Grabówka zużycie wody było czterokrotnie wyższe niż jej dostępność.

Jak wynika z danych udostępnionych przez portal Świat Wody, obostrzenia dotyczące ograniczenia zużycia wody zostały dotychczas wprowadzone łącznie w 16 gminach, głównie na Pomorzu i w centralnej Polsce.

Świat Wody

W wielu innych gminach obostrzeń w użytkowaniu wody nie wprowadzono, ale władze apelują do mieszkańców o rozsądek w korzystaniu z niej.

Wójt gminy Dobroń w województwie łódzkim Robert Jarzębak wysłał cztery tysiące SMS-ów z apelem o oszczędzanie wody. - Wystosowałem apel do mieszkańców (...) przede wszystkim o niepodlewanie ogródków, niemarnowanie wody, niezraszanie kostki przed wjazdem do domów. Apelowałem dlatego, żeby nam wszystkim tej wody wystarczyło - mówił w rozmowie z TVN24.

Apel o oszczędzanie wody w gminie Dobroń (województwo łódzkie)
Apel o oszczędzanie wody w gminie Dobroń (województwo łódzkie)TVN24

Wysokie zagrożenie pożarowe

Jak wyjaśnił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, trudna sytuacja hydrologiczna w Polsce - i nie tylko - wynika z bardzo niskich sum opadów atmosferycznych. W ponad połowie kraju wilgotność gleby spadła poniżej 30 procent, co przekłada się na wysokie zagrożenie pożarowe.

- Od 2014 roku suszę mamy w Polsce permanentnie, rokrocznie. Właśnie w tym okresie wiosennym tworzy się wielkie zagrożenie, które potęgowane jest w okresie letnim - tłumaczył. - [Zagrożenie pożarowe - przyp. red.] w całej północnej i centralnej części kraju jest albo bardzo wysokie, albo ekstremalnie wysokie.

Walijewski dodał, że niedobory wody będą towarzyszyły nam coraz częściej. Ich przyczyną będzie nie tylko brak wystarczających opadów, lecz także zmiana ich charakteru.

- W Polsce potrzebujemy opadu, ale nie tak intensywnego, raczej spokojnego, stonowanego, który trwałby przez kilka dni (...). Taka sytuacja, szczególnie w północnej i centralnej części kraju, powinna trwać dobre dwa-trzy tygodnie, bo taki jest w tym momencie deficyt opadów - przekazał. Jak dodał, w maju w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim i zachodniopomorskim spadło zaledwie 10-20 procent deszczu, jaki średnio pada w tych regionach.

Zagrożenie pożarowe lasu, 12.06.23IMGW

Potrzeba nam mroźnych zim

Letnie niedobory wody są także wynikiem łagodniejszych zim. Według Walijewskiego, opady śniegu coraz rzadziej tworzą pokrywę śnieżną na obszarach nizinnych i wyżynnych. Oznacza to, ze podczas roztopów uwięziona w nim woda nie wsiąka powoli w glebę i nie odbudowuje zasobów wód podziemnych, co ma wpływ na obniżenie poziomu wód powierzchniowych.

Problemy z dostępnością wody mogą doprowadzić do powstania "błędnego koła" - wraz ze wzrostem zapotrzebowania będą malały jej zasoby. Wzrastająca temperatura wody również może stanowić problem dla przemysłu i sektora energetycznego, ponieważ będzie ona chłodzić systemy słabiej niż dotychczas.

- Susza wpływa nie tylko na ekosystemy, rzeki, jeziora, na to, co się dzieje w lasach, ale tak naprawdę koniec końców dotknie nas wszystkich - dodał Walijewski.

Czy z suszą możemy walczyć? Ekspert przekazał, że powinniśmy raczej zastanowić się, w jaki sposób przystosować się do nowych warunków środowiskowych.

- Pamiętajmy, deszcz to jest dobro naturalne, więc łapmy deszczówkę i wykorzystujmy w okresach suchych do podlewania trawnika, mycia samochodu czy do prania. W domu oszczędzajmy wodę - użyjmy urządzeń wodooszczędnych takich jak pralka, zmywarka w trybie eko, załóżmy perlatory. Oszczędzajmy wodę nie tylko wtedy, kiedy jest jej mało, ale przez cały czas - powiedział Walijewski.

Jak oszczędzać wodę?IMGW/MGMiŻŚ

Autorka/Autor:as

Źródło: PGI, TVN24, Świat Wody, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Świat Wody

Pozostałe wiadomości

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 15.07. W nocy burze zaczną powoli odsuwać się znad terenu Polski, a niebo będzie przeważnie pogodne. Również w dzień grzmoty spodziewane są tylko w nad niewielką częścią kraju. Na termometrach zobaczymy od 25 do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 15.07. Przeważnie pogodna noc, w dzień do 31 stopni

Pogoda na jutro - poniedziałek 15.07. Przeważnie pogodna noc, w dzień do 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę nad Polską przechodziły silne burze. Strażacy ponad 1700 razy wyjeżdżali do usuwania skutków nawałnic - najwięcej interwencji odnotowano na Ziemi Świętokrzyskiej, gdzie wiatr pozrywał dachy z budynków. Zdjęcia i nagrania dostaliśmy na Kontakt 24.

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W 11 województwach utrzymują się ostrzeżenia przed upałem. Miejscami temperatura może sięgać 35 stopni Celsjusza.

Uwaga na skwar. IMGW ostrzega

Uwaga na skwar. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Z powodu ekstremalnych upałów w Rumunii obowiązują alerty pogodowe najwyższego stopnia. Do wtorku temperatura na dużym obszarze kraju może dochodzić nawet do 42 stopni Celsjusza. Według meteorologów mogą paść rekordy.

"Są spełnione warunki, by w wielu miejscowościach padły rekordy"

"Są spełnione warunki, by w wielu miejscowościach padły rekordy"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We Włoszech żar leje się z nieba. Władze odnotowały pierwsze tego lata zgony, których najbardziej prawdopodobną przyczyną był upał. W 11 miastach obowiązuje najwyższy, czerwony alert przed spiekotą. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

48-letni polski alpinista nie przeżył wypadku podczas wejścia na Dwie Wieże we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji. O tragicznym zdarzeniu poinformowało słowackie pogotowie górskie.

Polak zginął w słowackich górach

Polak zginął w słowackich górach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl