W tym roku marcowa pełnia Księżyca wypada przed astronomiczną i kalendarzową wiosną. W piątek około godziny 8.20 tarcza naszego naturalnego satelity, jeśli pogoda dopisze, będzie najokazalej widoczna. Zdjęcie wysyłajcie nam na Kontakt 24.
W piątek o godzinie 8.20 Księżyc znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Oznacza to pełnię. W tym czasie półkula naszego naturalnego satelity skierowana w stronę Ziemi będzie cała oświetlona i okrągła. Jeśli niebo będzie bezchmurne, to tarcza Srebrnego Globu powinna być dobrze widoczna w całym kraju. Pełnia jest oznaką nadchodzącej wiosny.
Pełnia Robaczego Księżyca
Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej nazywają marcową pełnię Pełnią Robaczego Księżyca, a to dlatego, że kiedy temperatura powietrza stopniowo rośnie, a ściskający glebę mróz odpuszcza, na powierzchnię ziemi wydostają się dżdżownice i inne robaki. Pozostawiają na glebie liczne ślady. To właśnie na cześć tych małych stworzeń Indianie z Ameryki Północnej ukuli to wyrażenie. Zatem uważnie patrzcie pod nogi, niewykluczone, że na swojej drodze spotkacie żyjątko, które dopiero co opuściło krainę ciemności.
Inne nazwy tej pełni to Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci czy Skrzypiąca Pełnia. To ostatnie określenie odnosi się do pokrywy śnieżnej, która łatwo pęka po tym, jak topiła się w ciągu dnia i zamarzła w nocy.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock