ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Sztorm i cofka. W Świnoujściu Bałtyk pochłonął plażę, szkody w Ustce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24, PAP
Cofka w Świnoujściu
Cofka w ŚwinoujściuSławomir Ryfczyński/Iswinoujscie.pl
wideo 2/4
Cofka w ŚwinoujściuSławomir Ryfczyński/Iswinoujscie.pl

Z powodu silnego wiatru i szalejącego na morzu sztormu na Wybrzeżu doszło do cofki. W sobotę Bałtyk pochłonął plażę w Świnoujściu. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać podniesiony poziom wody i zalaną plażę w okolicach Ustki i Orzechowa, a także szkody powstałe w usteckim porcie.

W województwie zachodniopomorskim obowiązują ostrzeżenia przed wezbraniami wód. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej objął alertami hydrologicznymi drugiego stopnia obszar Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry. Jak przekazano w komunikacie, "w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną prognozowane są dalsze wzrosty poziomów wody: powyżej stanu alarmowego na Zalewie Szczecińskim oraz powyżej stanu ostrzegawczego w ujściowym odcinku Odry". Alerty będą obowiązywać do godziny 12 w poniedziałek.

IMGW ostrzega również przed sztormem na Bałtyku. W niedzielę po południu ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczyły Bałtyku Południowo-Wschodniego. Przewidywany jest wiatr północny do północno-wschodniego o sile od 6 do 7, słabnący na 4 do 6 w skali Beauforta.

Alertami objęte są obszary oznaczone żółtym kolorem.
Ostrzeżenia przed sztormem na Morzu BałtyckimAlertami objęte są obszary oznaczone żółtym kolorem.baltyk.imgw.pl
Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP

Bałtyk pochłonął plażę w Świnoujściu

W sobotę w Świnoujściu silny wiatr spowodował tak zwaną cofkę, a fale sięgały kilku metrów. W efekcie praktycznie cała plaża została podtopiona. Przez całą sobotę w Świnoujściu obserwowano wzrosty stanu wód. Wieczorem ich poziom przekroczył stan alarmowy o 10 centymetrów i wynosił 590 cm. W niedzielę zaczął opadać i po południu osiągał 539 cm.

Sobotni sztormSlawomir Ryfczyński / Iswinoujscie.pl
Sobotni sztormSlawomir Ryfczyński / Iswinoujscie.pl
Sobotni sztormSlawomir Ryfczyński / Iswinoujscie.pl

Na Zalewie Szczecińskim w miejscowości Trzebierz w niedzielę po południu stan alarmowy był przekroczony o 11 cm, wynosząc 571 cm. Na rzece Cieśnina Dziwna w miejscowości Wolin o trzy centymetry przekroczony był stan ostrzegawczy i wynosił 563 cm.

Szkody na plaży w okolicach Ustki

Skutki silnego wiatru i cofki widać również w woj. pomorskim. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z zalanej plaży w okolicach Ustki i Orzechowa (powiat słupski). W sobotę silny wiatr i cofka spowodowały szkody w porcie w Ustce.

Mazowieckie: opada poziom Wisły w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej

Północ to nie jedyna część Polski, gdzie występuje trudna sytuacja hydrologiczna. W związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Wiśle w powiecie płockim obowiązuje nadal, do odwołania, ogłoszone w piątek, pogotowie przeciwpowodziowe. Starosta płocki wprowadził je dla miast gmin Wyszogród oraz Gąbin, a także gmin: Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów.

W niedzielę sytuacja zaczęła się jednak stabilizować. Obniża się poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej niedaleko Płocka. Kulminację wezbrania, spowodowanego spływaniem wód z górnego biegu rzeki, obserwowano tam w nocy z soboty na niedzielę. W niedzielę po południu poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 532 cm przy stanie ostrzegawczym 500 cm i alarmowym 550 cm, przy czym poziom rzeki od momentu kulminacji wezbrania w nocy z soboty na niedzielę obniżył się o siedem centymetrów.

Z kolei w Kępie Polskiej w niedzielę po południu poziom Wisły wynosił 493 cm przy przy stanie ostrzegawczym 450 cm i alarmowym 500 cm, ale również poziom rzeki opadł od kulminacji w nocy z soboty na niedzielę w tym czasie ubyły tam trzy centymetry wody.

- Po wezbraniu poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej obecnie obniża się. Jest to co prawda spadek powolny, ale trend malejący jest już wyraźny. Sytuacja na rzece będzie się dalej stabilizowała. Woda będzie coraz mniejsza, jednak na razie utrzymuje się jeszcze powyżej stanów ostrzegawczych - powiedział w niedzielę po południu kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Płocku Kamil Zieliński. Zaznaczył, że poziom rzeki jest stale monitorowany.

O kulminacji fali wezbraniowej na wysokości wodowskazu Kępa Polska informował w niedzielę rano IMGW. Jak dodano, "w najbliższym czasie fala dotrze do Płocka i Włocławka, ale tu dalszy przebieg będzie zależny od gospodarki wodnej prowadzonej na zbiorniku"

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW

Alerty hydrologiczne wydane, oprócz Pomorza Zachodniego, obowiązują także w innych regionach kraju. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dotyczą także województw:

- pomorskiego, Wisły od Torunia do Tczewa;

- kujawsko-pomorskiego, Wisły od Torunia do Tczewa i od Zbiornika Włocławek do Torunia;

- mazowieckiego, Wisły od ujścia Narwi do Zbiornika Włocławek;

- lubelskiego, zlewni Krzny;

- dolnośląskiego, Widawy od Namysłowa do ujścia.

Ostrzeżenia hydrologiczneIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia?

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autorka/Autor:as,ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/Mariusz Jasłowski

Pozostałe wiadomości

Kilkanaście ostatnich dni upływało nam pod znakiem stabilnej chłodnej i pochmurnej pogody. Od czasu do czasu padał deszcz, miejscami sypał także drobny śnieg. W świetle najnowszych prognoz już niedługo "sypnąć ma konkretnie". O nadchodzącym przedzimiu pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

Źródło:
tvnmeteo.pl

W krajach Ameryki Środkowej trwają przygotowania na nadejście burzy tropikalnej Sara. Pierwszy na jej drodze znajdzie się Honduras.

Sara zagraża Karaibom. "Potencjalnie katastrofalne powodzie błyskawiczne"

Sara zagraża Karaibom. "Potencjalnie katastrofalne powodzie błyskawiczne"

Źródło:
Reuters

Kiedy Aaron Ricks, mieszkaniec Scottsdale w amerykańskim stanie Arizona, zrobił sobie przerwę na lunch w środę 13 listopada, zauważył, że coś zwisa z okolic silnika jego samochodu. Był to wąż, który prawdopodobnie był czyimś zwierzęciem domowym.

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

Źródło:
FOX10, CNN

Pogoda na dziś - piątek 15.11. Dzień przyniesie sporo chmur, będzie jednak też szansa na chwile ze słońcem. Termometry wskażą do 10 stopni Celsjusza. Biomet okaże się niekorzystny, a lokalnie może powiać silny wiatr.

Pogoda na dziś - piątek, 15.11. Będzie szansa na chwile ze słońcem

Pogoda na dziś - piątek, 15.11. Będzie szansa na chwile ze słońcem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W pogodzie w najbliższym czasie zajdzie zmiana. Zacznie silniej wiać, będzie też szansa na przejaśnienia. Z początkiem przyszłego tygodnia zawita do naszego kraju wir niżowy z opadami deszczu i śniegu, a także wichurami, co może sprzyjać tworzeniu się zawiei śnieżnych.

"Dużo zamieszania w pogodzie". Polska znajdzie się we władaniu wirów niżowych

"Dużo zamieszania w pogodzie". Polska znajdzie się we władaniu wirów niżowych

Źródło:
tvnmeteo.pl

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Sytuacja pogodowa w Maladze powoli stabilizuje się. Dzień wcześniej te regiony Hiszpanii nawiedziły ulewy. Trwa akcja sprzątania ulic, które znalazły się pod wodą, a szkoły od piątku mają wznowić lekcje. Policja pokazała nagrania z ulic zalanego miasta. Minionej nocy cztery tysiące osób spędziło noc poza domem po ewakuacji.

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Aktualizacja:
Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl, TVE

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Niektórzy mieszkańcy naszego kraju 11 listopada mogli zobaczyć na niebie białą smugę, a inni usłyszeli głośny huk. Nad Polską pojawił się bolid, czyli bardzo jasny meteor. Trwa sprawdzanie, czy fragmenty kosmicznej skały mogły spaść na Ziemię.

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Źródło:
skytinel.com

Do Filipin dotarł Usagi, kolejny tajfun. Żywioł, który w pewnym momencie nazywany był supertajfunem, przyniósł ulewne opady i porywisty wiatr. Władze przeprowadziły ewakuacje ponad 20 tysięcy mieszkańców. Gwałtowna pogoda tak szybko nie opuści tego azjatyckiego kraju, bo w prognozach czai się kolejne zagrożenie.

"Prosimy o zrobienie tego dla własnego bezpieczeństwa". Tajfun Usagi na Filipinach

"Prosimy o zrobienie tego dla własnego bezpieczeństwa". Tajfun Usagi na Filipinach

Źródło:
Reuters, Rappler, AlJazeera, AFP, PAGASA

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

U wybrzeży miasta Mijas w hiszpańskiej prowincji Malaga pojawiła się w środę trąba wodna. Wirujący lej widać na nagraniu.

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP