IMGW ostrzega przed podwyższonym poziomem rzek. W niedzielę trudne warunki panowały m. in. w województwie lubelskim, gdzie na wielu stacjach hydrologicznych zaobserwowano przekroczenie stanów ostrzegawczych. Wysoki stan wody panuje również na Bugu na Mazowszu.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że w niedzielę rano stany wody w polskich rzekach układały się przede wszystkim w stanie wody wysokiej i średniej. Stan alarmowy został zanotowany łącznie na siedmiu stacjach: dwóch w dorzeczu Wisły i pięciu w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy zaobserwowano natomiast na 54 stacjach hydrologicznych w całym kraju.
Trudna sytuacja panuje w województwie lubelskim Na Wieprzu poniżej zbiornika Nielisz IMGW prognozował wahania stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w Wirkowicach, Krasnymstawie oraz Trawnikach. W Gozdowie na Huczwie oraz w Malowej Górze na Krznie możliwy jest ponowny wzrost stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, z niewielkim prawdopodobieństwem osiągnięcia stanu alarmowego w Malowej Górze. Na Bugu prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w Kryłowie, Strzyżowie, Dorohusku, Włodawie oraz Krzyczewie.
Z danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że o godzinie 10.50 w niedzielę stan wody na Wieprzu w Krasnymstawie wyniósł 455 centymetrów i przekroczył stan ostrzegawczy o 35 cm. Krzna na punkcie pomiarowym w Malowej Górze osiągnęła 347 cm i przekroczyła stan alarmowy o 7 cm. Natomiast Bug przekroczył stan ostrzegawczy w Kryłowie, Strzyżowie, Włodawie, Dorohusku i Krzyczewie.
Alerty hydrologiczne IMGW
W niedzielę ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych obowiązywało w województwie mazowieckim na Bugu. W związku ze spływem wód roztopowo-opadowych z górnej części zlewni, na dolnym Bugu występowały wahania w strefie wody wysokiej - w rejonie Wyszkowa około stanu alarmowego, w rejonie Popowa powyżej stanu alarmowego. Alerty wygasną w poniedziałek w południe.
Alerty hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych wydano w województwach: lubelskim (na rzekach Bug, Wieprz, Krzna i Huczwa), podlaskim (na górnej Narwi, Biebrzy, Supraśli i w zlewni Niemna), warmińsko-mazurskim (na górnym Ełku, Ledze, Węgorapie, Łynie), pomorskim (na Wiśle od Tczewa do ujścia oraz wodach wewnętrznych RP - Bałtyk Południowo-Wschodni), świętokrzyskim (na Kamiennej, Czarnej, Czarnej Nidzie, Łagowiance, Bobrzy, Wiernej Rzece), śląskim (na Przemszy, Białej Przemszy, Brynicy), małopolskim (na Sękówce), podkarpackim (na Strwiążu) oraz dolnośląskim (na Nysie Łużyckiej, Kwisie, Bobrze, Kaczawie, Strzegomce, Bystrzycy, Ślęzie, Nysie Kłodzkiej). Ostrzeżenia zaczną wygasać w poniedziałek o godz. 12.
Alarmy najniższego, żółtego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody zostały wydane dla rzek w przeważającej większości województw: podkarpackiego i małopolskiego, jak również na południu woj. śląskiego. Alerty wygasną w poniedziałek o godz. 15.
Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza zagrożenie umiarkowane. Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Źródło: PAP, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock | zdjęcie ilustracyjne