Polska

Polska

W Polsce w czwartek z każdą godziną nasila się porywisty wiatr. Wszystko to za sprawą niżu Klaus, który wkroczył dzisiaj do naszego kraju. Pierwsze skutki gwałtownej pogody odczuwalne są w Wielkopolsce – tam na samochód w dwoma pasażerami spadło drzewo.

4 marca to Światowy Dzień Otyłości. Eksperci przypominają, iż należy ją traktować jako chorobę przewlekłą, co robi tylko 13 procent Polaków. A cierpi na nią jedna czwarta ludności naszego kraju. Problem pogłębiła pandemia i związane z nią restrykcje, a jak tłumaczy profesor Paweł Bogdański z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, osoba z otyłością jest obarczona większym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19.

Niedawno ściskał siarczysty mróz, w ostatnich dniach padały rekordy ciepła. Jak komentuje klimatolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, kilkanaście stopni poniżej czy powyżej zera, choć to drugie zdarza się rzadko, "to nie ekstremum", jednak zmiana temperatury w ciągu tygodnia o 30 stopni powinna nas zaalarmować. A ta jest niczym innym, jak skutkiem postępujących zmian klimatu - podkreśla doktor Marek Błaś.