Polska

Polska

Sobota przyniosła gwałtowną aurę mieszkańcom Mazowsza. Przechodzący nad tym regionem burzowy front spowodował, że strażacy interweniowali ponad 200 razy. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze relacje.

W nadmorskim Darłowie można zasmakować typowej belgijskiej kuchni. Serwowane są tu frytki, owoce morza i ryby. Dla lubiących coś słodkiego jest też gorąca czekolada.

Czwartkowa aura w kilku regionach kraju była bardzo gwałtowna. Pojawiły się ulewy, które spowodowały zalania i podtopienia. W województwach zachodniopomorskim, podkarpackim i podlaskim wiele dróg było nieprzejezdnych.

Zalane ulice, garaże i piwnice - to skutki ulew, które przeszły nad Szczecinem w środę oraz w nocy ze środy na czwartek. W ciągu doby w mieście spadło prawie 100 litrów wody na metr kwadratowy. Na obszarze całego województwa zachodniopomorskiego strażacy w związku z pogodą interweniowali kilkaset razy.

Sinice potrafią zakłócić odpoczynek nad wodą. Kiedy się pojawią nad Bałtykiem albo na jeziorach, wywołują z jednej strony niepokój, a z drugiej zdenerwowanie. Przez nie zamykane są kąpieliska, a kontakt z nimi może mieć groźne dla zdrowia konsekwencje. Sprawdź, czym są sinice, gdzie i kiedy się pojawiają i co powodują.

"Ciała zwierząt ponabijane na gałęzie w pierwszej chwili przywodzą na myśl scenerię kina grozy" - czytamy na profilu Nadleśnictwa Olesno w mediach społecznościowych i nie sposób się z tym nie zgodzić. Leśnicy jednak uspokajają i tłumaczą, dlaczego można natknąć się na taki widok.

- Czas pandemii sprawił, że eksploatujemy nasz wzrok jeszcze bardziej niż zwykle - wskazał profesor doktor habilitowany nauk medycznych Jacek P. Szaflik, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Ponad 70 procent Polaków deklaruje, że w ramach swojej codziennej pracy korzysta z komputera, a co trzeci pracownik na home office ocenia stan swoich oczu źle lub bardzo źle.