TVN Meteo | Pogoda

Rozległy wyż wpływa na pogodę w Polsce

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW
Pogoda na czwartek 7.07
Pogoda na czwartek 7.07tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Na pogodę w naszym kraju wpływa układ wysokiego ciśnienia, który zapewni w sobotę dużą ilość słońca. Tylko o poranku na zachodzie kraju lokalnie pojawiły się opady.

Polska pozostaje w zasięgu rozległego wyżu Peter z centrum przemieszczającym się nad południową Skandynawią w kierunku Bałtyku. Z północnego wschodu napływa chłodne i suche powietrze polarno-kontynentalne - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

W obszar wyżowy wbił się słabo aktywny front atmosferyczny, "przyduszony" przez wyżowe osiadanie powietrza, który zaznacza się przede wszystkim zachmurzeniem w pasie od Zatoki Gdańskiej, przez Kujawy i Wielkopolskę, po Dolny Śląsk.

Opady i mgły w części kraju

W strefie frontu lokalnie pojawiają się słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, które znikną już w godzinach przedpołudniowych. W pozostałych miejscach w sobotę o poranku jest pogodnie. Od Gdańska, przez Lębork, po Łebę snują się mgły ograniczające widzialność do 300-600 metrów.

Sprawdź prognozę pogody na sobotę.

Sytuacja baryczna w EuropieDeutscher Wetterdienst

W części kraju jest mroźno. Temperatura o godzinie 6 wyniosła od -8 stopni Celsjusza w Białymstoku, Ostrołęce, Siedlcach, Kozienicach i Katowicach, przez -4 st. C w Łodzi i -3 st. C w Warszawie, do 4 st. C w Kołobrzegu i Świnoujściu.

Wysokie ciśnienie

Ciśnienie atmosferyczne w sobotę w Polsce będzie wysokie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że o godz. 6 wynosiło od 1042,6 hektopaskali w Raciborzu do 1046,3 w Suwałkach. Podane wartości, które widać na poniższej mapie, dotyczą ciśnienia na poziomie morza.

Na Wybrzeżu, w tym w Łebie i Ustce, stacje meteorologiczne na poziomie dwóch metrów wskazywały 1046 hPa. Centrum wyżu znajduje się blisko polskiego wybrzeża Bałtyku, w godzinach rannych dokładnie w rejonie miasta Jonkoping w południowej Szwecji. Ciśnienie na poziomie morza w centrum tego wyżu osiągało 1051 hPa.

Ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza w sobotę o godz. 6IMGW/Twitter

Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Deutscher Wetterdienst

Pozostałe wiadomości