Jest zimno, a będzie jeszcze zimniej. "Dostajemy powietrze znad Arktyki"

Autor:
as
Źródło:
TVN24
"Front odcina nas od ciepłego powietrza"
"Front odcina nas od ciepłego powietrza"TVN24
wideo 2/5
TVN24"Front odcina nas od ciepłego powietrza"

W ciągu ostatnich kilku dni aura w kraju uległa wyraźnemu ochłodzeniu. Na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski prześledził trasę cząsteczek powietrza, które napłynęły nad Polskę, a także wskazał, jak będzie kształtowała się pogoda w ciągu najbliższych 24 godzin.

Jak opowiedział w programie "Wstajesz i wiesz" Tomasz Wasilewski, do Polski napłynęło zimne powietrze, a gdzieniegdzie pada - i będzie padać - śnieg. Na termometrach będziemy widzieć coraz niższą temperaturę, w weekendowe noce spadającą nawet do - 10 stopni Celsjusza.

Z Arktyki do Polski

Skąd wzięło się zimne powietrze w Polsce? Wskazując na mapę, prezenter wyjaśnił, że jego źródło znajduje się na północnym wschodzie.

- U nas mróz jest na razie niewielki, -2, -3 stopnie, ale jak zerkniemy tutaj, nad Skandynawię, to zobaczymy -20 stopni, a w Rosji poniżej -20 stopni - tłumaczył Wasilewski, dodając, że chłodne powietrze zatrzymało się właściwie wzdłuż zachodniej i południowej granicy Polski. - Tu jest i będzie najchłodniej.

Rozkład temperatur nad Europątvnmeteo.pl/meteociel.fr

Prezenter pokazał drogę, jaką przebył chłód, na przykładzie modelu trajektorii cząsteczek powietrza w ciągu tygodnia.

- Jak zerkniemy, skąd płynie powietrze przez siedem dni (...), to zobaczymy, że to jest Arktyka, Grenlandia, przez Skandynawię i Rosję. Ono zakręca tutaj na zachód i do Polski - opowiadał. - Dostajemy powietrze z tego bardzo zimnego kierunku od strony Arktyki, stąd ten padający śnieg i stąd coraz niższa temperatura.

Trajektorie cząsteczek powietrza, które dotarły do Polskitvnmeteo.pl

Sytuacja baryczna w kraju

W ciągu najbliższej doby sytuację pogodową w Polsce kształtować będą ośrodki wysokiego ciśnienia nad Skandynawią i Atlantykiem, jak również niż zlokalizowany nad wschodnią Ukrainą.

- Mamy front atmosferyczny, który wczoraj przechodził nad Polską, i już jest na południu naszego kraju. Dlatego na południu zrobiło się biało i prószy śnieg - wyjaśnił Wasilewski. - Cały ten front (...) odcina nas od ciepłego powietrza, które znajduje się tutaj, od strony Atlantyku.

Zlokalizowany nad Skandynawią wyż wpływa natomiast na ruch zimnego powietrza arktycznego, zagarniając je nad Europę Środkową. Front, który przeszedł nad Polską w czwartek, również otworzył drogę do napływu chłodu.

Sytuacja baryczna w Europietvnmeteo.pl

Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim

Tomasz Wasilewski o sytuacji barycznej nad Europą
Tomasz Wasilewski o sytuacji barycznej nad EuropąTVN24

Autor:as

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: 4H4 Photography/Shutterstock

Pozostałe wiadomości