Gdzie jest burza? Nie przestaje grzmieć, wiatr mocno się rozpędza

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? W sobotę wieczorem nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Najwięcej burzowych miejsc jest w Wielkopolsce. Deszcz pada obficie, wiatr osiąga w porywach do 90 kilometrów na godzinę. Śledź sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Polska jest pod wpływem niżu Karin znad południowej Skandynawii, w strefie oddziaływania dwóch frontów atmosferycznych - poinformowała w sobotę synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Pierwszy rozciąga się w gorącej i wilgotnej masie powietrza zwrotnikowego od Warmii i Mazur, przez centrum kraju, po Śląsk. Drugi znajduje się nad Pomorzem i zachodnimi regionami kraju. Na frontach kłębią się chmury, miejscami burzowe.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- warmińsko-mazurskim, w rejonie miejscowości: Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Lubawa, Ostróda, Miłomłyn, Morąg, Miłakowo i Orneta, burze zmierzają na północ na Górowo Iławeckie,

- na pograniczu województw łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego w pasie: Kutno, Gostynin, Lubień Kujawski, Kowal, Dobrzyń nad Wisłą, Skępe, Górzno i Brodnica, burze zmierzają na północ w kierunku Sierpca, Lipna, Żuromina i Rypina;

- łódzkim, w rejonie Kamieńska i Łodzi, burze zmierzają na północ w kierunku Tuszyna i Strykowa;

- pomorskim, w rejonie miejscowości: Czersk, Kościerzyna i Skaryszewy, zmierzają na północ w kierunku Lęborka;

- wielkopolskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim, w pasie: Szubin, Bydgoszcz, Nakło nad Notecią, Wyrzysk, Więcbork, Koronowo, Sępólno Krajeńskie, Kamień Krajeński, Człuchów i Tuchola, burze zmierzają na północny wschód na Pruszcz, Świecie, Czersk, Czarną Wodę i Brusy.

Burze mają na ogół umiarkowane natężenie, lokalnie jeszcze silne opadami deszczu rzędu 20-30 litrów wody na metr kwadratowy i porywami wiatru do 80-90 kilometrów na godzinę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem. Dla części Małopolski, Śląska i Dolnego Śląska podniesiony został stopień alertu do najwyższego.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:anw,ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości