Gdzie jest burza. Ciemne chmury przesuwają się na wschód

Aktualizacja:
Autor:
kw,as
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W sobotę wieczorem w części Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im porywy wiatru dochodzące nawet do 80 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Nad Polską przemieszcza się umiarkowanie aktywny chłodny front atmosferyczny. Rozciąga się on od Pomorza, Zatoki Gdańskiej, Warmii, Mazur, Podlasia, przez Mazowsze, Kielecczyznę i Lubelszczyznę, aż po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Na froncie kłębią się miejscami chmury burzowe, które dość szybko (50-60 kilometrów na godzinę) przemieszczają się na wschód - poinformowała w sobotę około godziny 20 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- podlaskim, w rejonie Kolna. Burze zmierzają na wschód w kierunku Stawisk i Goniądza;

- mazowieckim, w okolicach Różana, Makowa Mazowieckiego, Pułtuska i Nasielska. Zjawiska przemieszczają się w kierunku Zambrowa, Ostrowi Mazowieckiej, Wyszkowa, Serocka i Tłuszcza;

- śląskim, w okolicach Raciborza i Rydułtów. Burze zmierzają w stronę Cieszyna i Ustronia;

- małopolskim, w rejonie Nowego Sącza. Wyładowania przemieszczają się w kierunku Krynicy-Zdroju;

- podkarpackim, w rejonie Łańcuta i Rzeszowa. Burze zmierzają na Dynów i Dubienko.

Zjawiska mają umiarkowane natężenie. Towarzyszą im opady deszczu rzędu 10-15 litrów wody na metr kwadratowy i porywy wiatru dochodzące do 70-80 kilometrów na godzinę.

Wyładowania nad Polską, godz. 20sat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości