TVN Meteo | Nauka

Nie lwy czy niedźwiedzie. Za najgroźniejsze ze zwierząt uważane są komary

TVN Meteo | Nauka

Autor:
kw
Źródło:
PAP, eu.usatoday.com
Sezon kleszczowy w pełni
Sezon kleszczowy w pełnitvn24
wideo 2/13
Komary

Według amerykańskich badaczy, najgroźniejszymi zwierzętami na świecie są komary. Szacuje się, że przenoszone przez nie choroby, każdego roku stają się przyczyną śmierci nawet miliona osób. Tymczasem na każdego człowieka na świecie przypada 16 tysięcy tych owadów.

Komary są najbardziej groźnymi z dzikich zwierząt i owadów dla człowieka. Zabijają szacunkowo od 750 tysięcy do miliona ludzi rocznie.

Przenoszą wiele poważnych chorób

Według portalu A-Z Animals, uważanego za źródło informacji o zwierzętach w sieci, nawet 110 bilionów komarów może przenosić śmiertelne choroby, jak malaria, gorączka denga, wirus Zachodniego Nilu i wirus zika. Na każdą osobę na świecie przypada 16 tysięcy komarów.

Komary - nosiciele wirusa ZIKAPAP

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w 2017 roku z powodu malarii zmarło 435 tysięcy osób. Zagraża ona prawie połowie populacji świata. Z kolei choroba znana jako filarioza limfatyczna atakuje 120 milionów ludzi w 72 krajach.

CDC apelują o czyszczenia i zamykanie pojemników, w których znajduje się woda, ponieważ mogą one stać się miejscem gniazdowania komarów. W celu zminimalizowania ukąszeń zaleca między innymi stosowanie środków odstraszających owady, odzież z długimi rękawami oraz siatki w oknach i w drzwiach.

"Aby wyleczyć ukąszenie komara, umyj miejsce ukąszenia wodą z mydłem. Zastosuj okład z lodu przez 10 minut, w połączeniu z kremem przeciwzapalnym i mieszanką sody oczyszczonej i wody, aby zmniejszyć obrzęk i swędzenie. Nie drap ukąszenia, ponieważ może to spowodować infekcję" - cytuje dziennik "USA Today" porady CDC.

Malaria roznoszona jest przez komaryPAP

Krokodyle, hipopotamy i mrówki

Z kolei za najbardziej agresywne zwierzę na świecie uznawany jest krokodyl nilowy, który może ważyć do 800 kilogramów i występuje w Afryce. Traktuje bowiem ludzi jako "stałą część swojej diety" i zabija setki osób rocznie.

"Ogniste mrówki [Solenopsis invicta - mrówki z podrodziny Myrmicinae, których gryzienie powoduje silny ból, w odczuciu podobny do oparzenia - przyp. red.] i hipopotamy plasują się na drugim oraz trzecim miejscu na liście agresywnych zwierząt (i owadów). Mrówki te często atakują bez powodu, a hipopotamy zabijają co najmniej 500 osób rocznie - pisze "USA Today".

Letnia inwazja komarówPAP

Autor:kw

Źródło: PAP, eu.usatoday.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości