Misja Proba-3 wystartowała w czwartek z centrum kosmicznego w Indiach. Urządzenia, które dzięki niej zostały wyniesione w kosmos, będą prowadziły obserwację korony słonecznej, wytwarzając setki zaćmień Słońca. Misja będzie również okazją do przetestowania ważnej, nowatorskiej technologii.
Dwa europejskie satelity uczestniczące w misji Proba-3 wystrzelono w czwartek z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Indiach. Do ich wyniesienia została użyta rakieta PSLV-XL, będąca wersją rakiety Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) z dodatkowymi boosterami, co zapewnia większą moc i precyzyjne umieszczenie satelitów na orbicie.
Start został opóźniony o jeden dzień z powodu awarii zapasowego systemu napędowego jednego z satelitów, kluczowego dla precyzyjnego lotu formacyjnego. Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że inżynierowie musieli wprowadzić zmiany do oprogramowania.
Precyzyjny lot
Satelity będą tworzyły koronograf, czyli teleskop do obserwacji korony słonecznej (Coronograph Spacecraft, CSC), i okulter - element z dyskiem przesłaniającym tarczę Słońca (Occulter Spacecraft, OSC). Za sprawą orbiterów powstanie sztuczne zaćmienie Słońca, dzięki czemu możliwe będzie obserwowanie środkowej i niskiej korony słonecznej.
- Każdy kto robi zdjęcia, zauważy, jak trudno jest sfotografować scenę, na której znajdują się obok siebie obiekty bardzo jasne i bardzo ciemne - na przykład zrobić selfie ze Słońcem za plecami. Tarcza, która jest miliony razy jaśniejsza od korony, oślepiłaby detektor koronografu, musimy więc ją zakryć okulterem - wyjaśnił Tomasz Barciński, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej w CBK PAN.
Satelity przyjmą pozycję w odległości około 150 metrów od siebie i będą leciały w specyficznej formacji. Proba-3 stanie się zatem także testem technologii precyzyjnego lotu satelitów w formacji. Jak tłumaczył Piotr Orleański, dyrektor CBK PAN, technologia ta okaże się przydatna w przyszłości podczas różnorodnych manewrów orbitalnych, np. w czasie tankowania czy remontowania satelitów w kosmosie.
Z udziałem Polaków
Rozpoczęte w 2001 r. misje kosmiczne Proba mają charakter badawczo-eksperymentalny. Ich głównym celem jest testowanie satelitów przeznaczonych do obserwacji Ziemi.
W projekcie Proba-3 brały udział instytucje i firmy z Polski: CBK PAN, Sener Polska, GMV, N7 Space oraz Creotech Instruments. Oczekuje się, że w ciągu planowanej na dwa lata aktywności misja wytworzy setki sztucznych "zaćmień Słońca". Pierwsze rezultaty obserwacji powinny być dostępne w marcu.
Źródło: PAP, POLSA
Źródło zdjęcia głównego: ESA@x.com