Kamera w lesie to przeżytek. Czas na metody rodem z filmów kryminalnych. Analiza genetyczna pozwoliła na kontynuację procesu sądowego przeciwko mężczyźnie oskarżonemu o kradzież drewna. Biegły sądowy uznał, że profil genetyczny sosnowego pnia jest zgodny z profilem kawałków drewna znalezionych na posesji oskarżonego.
Leśnicy w walce ze złodziejami drewna postanowili użyć najnowocześniejszych narzędzi. Sięgneli więc po analizę DNA.
We wrześniu zeszłego roku strażnicy leśni z Nadleśnictwa Zaporowo zatrzymali mieszkańca okolic Fromborka, którego podejrzewali o kradzież drewna sosnowego. Sprawa trafiła do sądu, gdzie oskarżony zdecydowanie zaprzeczył, że kradł drewno z lasu. Po kolejnej z rozpraw sąd zdecydował, by wysłać drewno znalezione na jego posesji do analizy DNA.
Wystarczy próbka, by zodobyć dowody
- W obecności adwokata oskarżonego pobrana została próba drewna z pnia w lesie. Próbkę tę biegły sądowy porównał z kawałkami drewna, które zostały znalezione na posesji oskarżonego – opowiada Adam Siemakowicz, inspektor Straży Leśnej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Kilka dni temu do sądu trafiła opinia, zgodnie z którą fragment drewna sosnowego zabezpieczony jako dowód na posesji oskarżonego odpowiada profilem DNA drewnu pobranemu z pnia sosny.
Analiza DNA to narzędzie, które jest wykorzystywane coraz częściej. W chwili obecnej metoda analizy DNA pozwala na porównanie nie tylko próbek drewna, ale również próbek kory i igliwia.
Tradycyjne metody też są skuteczne
Tradycyjne działania Straży Leśnej wciąż przynoszą efekty. Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Kudypy zorganizowali zasadzkę w nocy z poniedziałku na wtorek.
- Kilka dni temu zauważyli, że w okolicach Mostkowa w gminie Łukta ktoś kradnie drewno – opowiada inspektor straży leśnej z RDLP w Olsztynie. Nocna zasadzka zakończyła się sukcesem. We wtorek 8 listopada o godz. 3 nad ranem zatrzymali dostawczy samochód obładowany kradzionym drewnem.
- Okazało się, że 36-latek pofatygował się po drewno aż z Olsztyna – kończy Adam Siemakowicz.
Autor: usa//aq / Źródło: lasy.gov