Najnowsze

Zanieczyszczenia wnikają do mózgu

Najnowsze

Zanieczyszczenia powodują choroby mózgu

Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że drobne cząsteczki, które zanieczyszczają powietrze, odkładają się w mózgu, a to może wywołać chorobę Alzheimera.

Najnowsze analizy opisano, jako "strasznie szokujące", ponieważ wprowadziły zamieszanie wśród specjalistów. Wiele badań skupia się na wpływie skażonego powietrza na drogi oddechowe i układ krwionośny. Teraz analizy stwierdzają, że drobne cząsteczki magnetytu, które pochodzą z zanieczyszczonego powietrza, przedostają się do mózgu.

Groźny magnetyt wnika do mózgu

Brytyjscy naukowcy przebadali próbki tkanek mózgowych 37 osób. 29 z nich żyło w Mexico City, znanym jako jedne z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Byli w wieku od 3 do 85 lat. Kolejne osiem osób mieszkało w Manchesterze i byli w wieku od 62 do 92 lat, w u których stwierdzono różne choroby neurologiczne.

- To szokujące. Podczas badania tkanek mózgów wykryto małą cząsteczkę magnetytu, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia - stwierdziła Barbara Maher z Lancaster Univeristy. - Pierwszy raz wykryliśmy magnetyt w ciele człowieka. Niewykluczone, że to on przyczynił się do chorób neurologicznych u badanych - dodała.

Magnetyt powstaje podczas wysokiej temperatury powietrza i wydobywa się z silników spalinowych. Dzięki temu przedostaje się do atmosfery i w rezultacie prawdopodobnie trafia do ciała człowieka.

Cząsteczki, które wywołują choroby układu oddechowego, są większe od magnetytu. Dzięki temu wdychając je, wnikają głębiej do naszego organizmu.

Choroba Alzheimera

David Allsop, specjalista od choroby Alzheimera, po analizach stwierdził, że zanieczyszczone powietrze może okazać się ważnym czynnikiem chorobotwórczym.

- Na razie to są jedynie domysły, ale istnieje ryzyko, że skażone powietrze może powodować miażdżycę - stwierdził Allsop.

W Polsce najgorsze powietrze na południu

Jakość powietrza odgrywa znaczną rolę dla naszego zdrowia. Najgorsze jest długotrwałe przebywanie w miejscach o dużym stężeniu zanieczyszczeń. Światowa Organizacja Zdrowia WMO podaje, że w wyniku skażenia powietrza rocznie przedwcześnie umiera trzy miliony ludzi na Ziemi. Ponad połowa ludzkości mieszka w miastach, czyli na obszarach o najgorszej jakości powietrza. W Polsce najbardziej skażone powietrze jest w Żywcu, Pszczynie i Rybniku. Duże stężenie zanieczyszczeń jest również w Krakowie, Nowym Sączu i Opocznie.

Smog powoduje poważne choroby układu oddechowego i schorzenia skóry, a znajdujące się w nim związki chemiczne mogą nawet powodować raka. Dr Krzysztof Czarnobilski w listopadzie 2015 roku ostrzegał przed wysokim stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu:

Zanieczyszczenie powietrza w kraju może mieć poważne skutki zdrowotne
Zanieczyszczenie powietrza w kraju może mieć poważne skutki zdrowotnetvn24

Autor: AD/tw / Źródło: bbc.com

Pozostałe wiadomości