NASA będzie bacznie śledzić asteroidę 2005 YU55. 8 listopada przetnie ona orbitę Księżyca. Minie Ziemię w odległości około 323 tysięcy kilometrów. Naukowcy uspokajają, że nie ma powodów do obaw. Jednak na wszelki wypadek zaczną obserwować jej poczynania na cztery dni przed znalezieniem się w kulminacyjnym punkcie.
2005 YU55 to największa asteroida, jaka będzie mijać Ziemię tak blisko w ciągu najbliższych 17 lat.
Śledzenie asteroidy rozpocznie się więc 4 listopada o godzinie 9.30 czasu lokalnego za pomocą ogromnych rozmiarów anteny systemu Deep Space Network i potrwają przez kolejne dwie godziny. Następnie od 6 do 10 listopada 2005 YU55 będzie obserwowana przez obserwatorium Goldstone po około 4 godzn. dziennie. Dodatkowo 8 listopada, kiedy asteroida znajdzie się najbliżej Ziemi (około godziny 15.28 czasu lokalnego), obserwować ją będzie radar Arecibo w Portoryko.
Podczas obserwacji naukowcy będą chcieli zebrać o asteroidzie jak najwięcej informacji. Będą rejestrować i analizować fale radiowe odbijające się od skały, a także wykonywać jej zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Tak niewielka odległość dzieląca Ziemię od asteroidy powinna pozwolić na sfotografowanie jej dokładnego kształtu oraz rzeźby terenu.
- Dzięki tej skale jest szansa na kontakt z naprawdę wielką nauką. Jej orbita znajdzie się na tyle blisko naszej planety, żeby potencjalnie uznać ją za niebezpieczną. Jednocześnie orbita ta jest na tyle dobrze znana, by móc już teraz wyeliminować szansę na zderzenie – powiedział astronom, Phil Plait.
Zdjęcia z 2010 roku
Obrazy wykonane przez radar Arecibo w 2010 roku pokazują, że 2005 YU55 ma kulisty kształt. Czas jej pełnego obrotu wynosi 18 godzin.
Powierzchnie asteroidy w świetle widzialnym jest ciemniejsza od odcienia węgla drzewnego.
A gdyby jednak uderzyła?
Gdyby jednak doszło do zderzenie asteroidy z Ziemią, wówczas zostałaby wyzwolona energia o sile 2 tysięcy megaton. Tego rodzaju zderzenie mogłoby po pierwsze spowodować potężne trzęsienie ziemi oraz 21-metrową falę tsunami, a pod drugie powstanie krateru o głębokości 450 metrów i średnicy 4 kilometrów.
Autor: usa//ŁUD / Źródło: nasa.gov, usatoday.com