Rozmiar penisa ma szczególne znaczenie dla samic złotokretów hotentockich. Im jest on dłuższy, tym lepiej, ponieważ daje większą szansę na zapłodnienie.
W świecie złotokretów hotentockich długi penis podwyższa atrakcyjność samca. Jest to uwarunkowane otoczeniem, w którym te zwierzęta żyją, przekonują prof. Nigel Bennett, dr Bill Bateman oraz Ms Tarryn Retief z Uniwersytetu Pretoria w RPA. Swoje odkrycie naukowcy opublikowali w tym tygodniu w czasopiśmie "Mammalian Biology".
Charakterystyka gatunku
Żeby wyjaśnić, dlaczego głównym kryterium doboru partnera jest długość penisa, należy opisać, jak żyją złotokrety hotentockie.
Zamieszkują one tereny Afryki południowej, głównie RPA, Suazi i Mozambik. Długość ich ciała sięga kilkunastu cm, a waga dochodzi do 100 g. Są całkowicie ślepe. Żyją pod ziemią w rozbudowanych systemach korytarzy.
Są samotnikami i cechuje je poligamia. Kryją przy każdej sposobności. Podczas godów samce wydają charakterystyczne odgłosy, tupią i gonią samice. Zaloty są brutalne, odnotowano przypadki śmierci samic. Rozmnażają się przez cały rok, a jeden miot liczy do trzech młodych.
- Tak naprawdę wiemy bardzo niewiele o ich strategii godowej. Wydaje się, że każdy kret ma swoją - mówi prof Bennett.
Jednak naukowcy podejrzewają, że w doborze partnera krety polegają na zapachu i dotyku - jedynych zmysłach, dzięki którym mogą pod ziemią zbadać atrakcyjność partnerów.
Najmniejsze penisy świata
Naukowcy z RPA zmierzyli dokładnie ciała samców złotokretów hotenockich. Okazało się, że ich penisy są bardzo małe i mają od 1,2 do 2,5 mm długości.
- Są to prawdopodobnie najkrótsze penisy względem długości ciała w całym królestwie zwierząt. Co ciekawe, długość penisa jest znacząco różna u poszczególnych osobników - wyjaśnia prof. Bennett.
Według profesora to mocny dowód na to, że długość penisa jest warunkiem przy doborze partnera. - Zanim samice dopuszczą do siebie samca, sprawdzają jakiej długości mają penisy. Im dłuższy penis, tym większa szansa na zapłodnienie - ocenia profesor.
Rozmiar penisa to zatem przydatna cecha w środowiskach, gdzie zmysły działają w ograniczonym zakresie. Jest jednym z niewielu kryteriów doboru, które pomagają samicy wybrać partnera, a całemu gatunkowi rozmnażać się.
Autor: mm/mj / Źródło: BBC