Najnowsze

Winogrona w ogrodzie. Kiedy przycinać winogrona?

Najnowsze

Ogród, który się nie kończy (odc. 770 / HGTV odc. 31 serii 2020)
Ogród, który się nie kończy (odc. 770 / HGTV odc. 31 serii 2020)
wideo 2/4

Aby winorośl dobrze rosła, konieczne jest jej cięcie. Zapewni to obfite plony, czyli dorodne owoce. Podpowiadamy, jak przycinać winogrona i kiedy jest na to najlepsza pora.

Przedwiośnie to najlepszy moment na cięcie zdrewniałych pędów winorośli.

Do cięcia winorośli potrzebne są narzędzia - sekator lub piła ogrodowa.

Uważaj na rany po cięciu, aby sok, który się z nich sączy, nie zalał pędów.

Winorośl uprawiana jest od tysięcy lat. W Polsce prekursorami winiarstwa nazywa się cystersów i benedyktynów, którzy uprawiali winorośl w pobliżu klasztorów i wyrabiali z nich wino.

Winnice w PolscePAP

Pielęgnacja winogron

Winorośl reaguje na brak corocznego cięcia. Jeżeli krzewy nie zostaną przycięte, zagęszczą się, wydadzą niski plon w postaci drobnych i niezbyt smacznych owoców. Nie można jednak krzewów przycinać zbyt silnie. Sprawia to, że latorośle zbyt intensywnie rosną, pogarszając efektywność kwitnienia. Efektem jest zmniejszenie wielkości plonów i obniżenie jakości owoców.

Po co przycinać winogrona?

Cięcie winorośli ma kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim służy formowaniu młodych krzewów. Dzięki cięciu krzewy zachowują formę o konkretnym kształcie i rozmiarze, co ułatwia pracę z nimi i wykonywanie różnych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych. Winiarze podkreślają, że cięcie winorośli poprawia też jakość winogron, a w efekcie również wina.

Kiedy przycinać winogrona?

Pierwszy rok po posadzeniu krzewów

Najważniejszą kwestią w pierwszym roku po posadzeniu krzewów jest stymulowanie wzrostu ich systemu korzeniowego. Jesienią należy posadzić sadzonki winorośli do gruntu. Znad powierzchni ziemi powinny wystawać dwa oczka na pędzie. Całość przykrywa się kopczykiem ziemi. Na wiosnę zauważysz, że z kopczyka wydostają się pędy winorośli. Specjaliści radzą, aby pozostawić dwie najmocniejsze latorośle, a resztę wyłamać. Kiedy latorośle rosną, należy podwiązywać je do palików, aby mogły rosnąć pionowo.

Aby zahamować wzrost latorośli i przyspieszyć ich drewnienie przed zimą, należy w połowie sierpnia uszczykiwać wierzchołki latorośli. Natomiast w listopadzie, jeszcze zanim pojawią się pierwsze silniejsze mrozy, okryj dolną część zdrewniałych przyrostów 30-centymetrowymi kopczykami.

Drugi rok po posadzeniu krzewów

Już na przedwiośniu, kiedy ziemia rozmarznie, należy rozgarnąć kopczyki i można zacząć przycinanie krzewów. Są trzy sposoby cięcia młodych krzewów. Wybór zależny jest od tego, ile krzewy urosły w pierwszym roku.

1. Przycięcie najsłabszych krzewów

Jeżeli wzrost to najwyżej kilkadziesiąt centymetrów, a średnica pędów to trzy lub cztery milimetry. Silniejszy z dwóch pędów przycina się na dwa oczka, a niższy lub słabszy na jedno oczko. Krzew przykrywa się niedużym kopczykiem, a w drugiej połowie maja rozgarnia się go. Wtedy też dokonuje się selekcji - które latorośle się zostawiam, a które wyłamuje.

2. Cięcie mocniejszych krzewów

Jeżeli krzewy mają przynajmniej jeden dobrze wyrośnięty pęd, a jego średnica na wysokości metra ma minimum sześć milimetrów. W takiej sytuacji należy dokonać cięcia powyżej nośnego drutu rusztowania. Później taki pęd przywiązuje się do palika oraz do nośnego drutu rusztowania.

3. Cięcie najmocniejszych krzewów

Jeżeli krzewy urosną do dwóch-trzech metrów, a ich średnica na wysokości półtora metra ma co najmniej sześć milimetrów. W takiej sytuacji możliwe jest formowanie pnia oraz poziomego ramienia owocującego. Przytnij krzew na wysokości 1,2-1,5 metra, a następnie przygnij i przywiąż poziomo do nośnego drutu rusztowania.

Jeżeli po dwóch latach krzewy nadal są słabe i nie wyrosły z nich długie i grube latorośle, cięcie na dwa oczka należy powtórzyć w trzecim roku. Najczęściej pień i poziome ramię owocujące otrzymuje się dopiero w trzecim roku.

W kolejnych latach należy systematycznie ciąć winorośl, aby kontrolować jej wzrost.

Jak przycinać winogrona?

Grube, wieloletnie fragmenty krzewów nie są łatwe do cięcia. Najlepiej jest się zaopatrzyć w tym celu w sekator lub piłę ogrodniczą. Pamiętaj, aby powierzchnia cięcia była jak najbardziej gładka i miała jak najmniejszy rozmiar. Rany, które powstają po cięciu, zdezynfekuj specjalistycznym preparatem, aby sok, który będzie się z niej sączył, nie zalewał pąków.

Jak przycinamy winogrona na wiosnę?

Najbardziej polecanym terminem radykalnego cięcia zdrewniałych pędów jest przedwiośnie (koniec lutego - początek marca). Trzeba być jednak pewnym, że nie wróci już silny mróz.

Kiedy przycinać winogrona latem?

Latem, na przełomie lipca i sierpnia, zaleca się przycinanie najmłodszych pędów. Przycinanie winogrona jesienią polega na zmniejszeniu krzewów, aby móc je zabezpieczyć na zimę. Ma to ułatwić okrywanie krzewów.

Autor: aw / Źródło: “Uprawa winorośli”, Rolniczy Magazyn Elektroniczny,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości