W niedzielę w górach za sprawą fenu bardzo silnie wiało. Zobacz, jak wyglądał charakterystyczny wał chmur, który zawisł nad Karkonoszami.
Wiatr fenowy (w Tatrach zwany halnym) powoduje, że pogoda w górach mocno się zmienia. Dotyczy to przede wszystkim rosnącej prędkości wiatru, ale również odzwierciedla się w temperaturze powietrza (podwyższenie), wilgotności (zmniejszenie) oraz w zachmurzeniu. Podczas fenu tworzą się charakterystyczne obłoki. Nad szczytami wał chmur szarpany jest silnym wiatrem, ale wydaje się, jakby stał w miejscu, a obłoki nie przesuwały się poza obszar gór. Widać to na filmie wykonanym przez Karkonosze.pl. Materiał pochodzi z niedzieli 20 listopada. Powstał około godziny 10 ze zdjęć robionych w trakcie 25 minut. Punktem obserwacyjnym była Góra Szybowcowa leżąca na północ od Jeleniej Góry i wznosząca się na wysokość 561 m n.p.m. Powietrze nad górami faluje, dlatego często na pogórzu powstają także tak zwane chmury soczewkowate wyglądające jak ufo.
Porywisty wiatr
W niedzielę 20 listopada na Śnieżce wiało w porywach do 97 km/h, a w Jeleniej Górze odnotowano podmuchy wiatru o prędkości 43 km/h. W poniedziałek wiatr przybrał na sile. Na Śnieżce zanotowano maksymalnie 101 km/h, a w Jeleniej Górze 54 km/h.
Niska wilgotność
Fen obniża wilgotność powietrza w rejonach podgórskich. W niedziele w południe w Jeleniej Górze spadła ona do 64 proc. Tymczasem w górach, tam gdzie kłębiły się chmury, przez cały dzień wilgotność wynosiła 100 proc. Warto dodać, że w okolicy (m.in. w Legnicy i we Wrocławiu) powietrze miało więcej wilgoci.
Autor: AD/map / Źródło: Karkonosze.pl, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Karkonosze.pl