Najnowsze

W Japonii zatrzęsła się ziemia

Najnowsze

usgs.govGwiazdką oznaczono epicentrum trzęsienia ziemi

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 w skali Richtera nawiedziło Japonię. Wstrząs, choć odczuwalny w promieniu ponad 100 km od epicentrum, nie spowodował poważnych zniszczeń.

Epicentrum zlokalizowano na głębokości ok. 40 km, w prefekturze Ibaraki (ok. 120 km od Tokio). Wstrząsy odnotowano po godz. 21 (godz. 14 czasu polskiego). Japońska Agencja Meteorologiczna nie wydała ostrzeżenia o tsunami, ani nie poinformowała o stratach w regionie.

Miesiąc od tragedii

Trzęsienie było odczuwalne w prefekturach Ibaraki, Tochigi, Saitama i Chiba, czyli wokół japońskiej stolicy. W samym Tokio również czuć było delikatne drgania.

Miesiąc wcześniej wstrząsnęło położoną na południowym wschodzie kraju wyspą Kiusiu. W ich następstwie zginęło wówczas 48 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. 125 tys. osób wciąż nie wróciło do swoich domów.

Pierścień ognia

Japonia położona jest w tzw. pierścieniu ognia Pacyfiku, jak nazywana jest strefa wyjątkowo aktywna sejsmicznie. W marcu 2011 roku trzęsienie ziemi i potężne tsunami spowodowały w północno wschodniej Japonii śmierć co najmniej 20 tysięcy ludzi i gigantyczne zniszczenia.

Autor: msb/jap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: usgs.gov

Pozostałe wiadomości