Rozpoczęły się wakacje. Wiele osób urlop spędza nad Bałtykiem, który w każde wakacje pochłania wiele istnień. Jednym z największych zagrożeń to prądy strugowe. Najwięcej akcji ratowniczych związanych jest właśnie z tym zjawiskiem.
Prąd strugowy to bardzo silne prądy w strefie przybrzeżnej, które skierowane są na otwarte morze. Powstają na skutek załamujących się fal przy nieregularnym brzegu (np. w okolicach falochronów).
Prąd strugowy zabija wiele osób
Wiele utonięć i akcji ratowniczych na Bałtyku związane jest z prądem strugowym. W Stanach Zjednoczonych 80 proc. akcji ratunkowych spowodowane jest tym zjawiskiem.
Jak bezpiecznie się kąpać?
Przed kąpielą w morzu trzeba sprawdzić kolor flagi ratowniczej. Pływać powinniśmy wyłącznie pod okiem ratownika.
Aby uniknąć dramatu, osoba, która dostała się w prąd strugowy powinna zachować spokój i starać się utrzymać na powierzchni wody. Doskonały pływak powinien starać się płynąć z falami równolegle do brzegu.
Nie musisz być bohaterem!
Nie przeceniaj swoich możliwości, nawet jeśli jesteś świadkiem, jak ktoś wpadł w pułapkę prądu strugowego. Poproś ratownika, który jest przygotowany do przeciwstawienia się temu zjawisku. Jeśli jednak jesteś jedyną osobą, która może pomóc, weź ze sobą koło dmuchane, materac, który pozwoli utrzymać się na powierzchni.
Na filmie poniżej o najczęstszych przyczynach utonięć w Polsce.
Autor: mab/rp / Źródło: NOAA, wikipedia