Upały w autobusach. Klimatyzacja często nie działa

Upały w warszawskich autobusach (TVN24)
Upały w warszawskich autobusach (TVN24)
Upały w warszawskich autobusach (TVN24)

Niemal połowa kontroli klimatyzacji w warszawskich autobusach wykazała uchybienia. W autobusach powinno być nie więcej niż 25 stopni, ale pasażerowie często skarżą się na trudny do wytrzymania upał.

900 miejskich autobusów wyposażonych jest w klimatyzację, która ma pomóc pasażerom przetrwać podróż w upalne dni. Pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego codziennie kontrolują czy urządzenia chłodzące w autobusach działają poprawnie.

Liczne kontrole

Paweł Olek z zespołu prasowego Zarządu Transportu Miejskiego poinformował, że w ubiegłym miesiącu ZTM tysiąc razy kontrolował stołeczne autobusy. Inspekcje wykazały ok. 450 uchybień. ZTM przewiduje kary finansowe dla przewoźników, które rozliczane są zbiorczo raz w miesiącu. - Są to kary idące w tysiące złotych - podkreślił Olek.

Wszyscy stołeczne przewoźnicy autobusowi – MZA oraz firmy Mobilis, PKS Grodzisk Mazowiecki i ITS Michalczewski zobowiązani są w umowach do utrzymania w pojazdach temperatury w przedziale 18 – 25 stopni Celsjusza. Powyżej 25 stopni klimatyzacja powinna włączyć się automatycznie.

Upały do końca tygodnia

Upały będą nam towarzyszyć do soboty - prognozują synoptycy. Do soboty termometry w ciągu dnia będą wskazywać nawet 33 stopnie Celsjusza. Temperatura nieco spadnie dopiero w niedzielę - wtedy ma być maksymalnie 26 stopni.

Autor: adsz/rs / Źródło: tvnwarszawa.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości