Naukowcy z NASA odkryli sposób na przewidzenie powodzi nawet pięć miesięcy wcześniej. Dwie bliźniacze satelity zbierają dane o zmianie grawitacji na Ziemi, które mogą świadczyć o podnoszeniu się wód gruntowych. Przesycenie gruntu jest jedną z przyczyn wylewania rzek.
- Zbadanie archiwalnych danych pobranych przed powodzą w 2011 roku, kiedy wylała rzeka Missouri, dało nam informacje, że można ostrzec ludność przed nadchodzącą powodzią kilka miesięcy wcześniej - powiedział współautor odkrycia Jay Famiglietti, hydrolog w Laboratorium Napędów w Nasa w Pasadenie w USA
- Nie mówimy o powodziach związanych z intensywnymi opadami deszczu. Jesteśmy teraz w stanie przewidzieć dużo wcześniej katastrofy powstające z przesycenia ziemi wodą- dodał.
Ograniczenie strat
Podczas powodzi średnio giną 33 osoby, a straty materialne wynoszą 4 miliardy dolarów każdego roku w Stanach Zjednoczonych. Nowe odkrycie dałaby czas władzom na zorganizowanie skutecznej akcji ewakuacyjnej.
Naukowcy zrobili pomiary w pobliżu ujścia Missouri i porównali z całą zlewnią sprzed powodzi w 2011 roku. Dzięki przeanalizowaniu danych z satelitów naukowcy zaobserwowali podnoszenie się wód gruntowych, co przyczyniło się do wystąpienia rzeki z koryta po pięciu miesiącach. To jest wystarczający czas, żeby ograniczyć straty materialne i przygotować mieszkańców zagrożonych terenów do możliwej ewakuacji. Po przeanalizowaniu przypadków powodzi na skutek ulewnych deszczy stwierdzono, że podtopienia tego typu można zaobserwować z maksymalnie dwumiesięcznym wyprzedzeniem.
Sondy kosmiczne GRACE monitorują stan wody
Satelity wskazują ilość wody jaka jest w poziomach wodonośnych. Dane te powstają na podstawie pomiarów drobnych zmian w polu grawitacyjnym Ziemi. Gdy podłoże nasiąka to grawitacja w tym obszarze delikatnie wzrasta, są to małe zmiany, które satelity są w stanie wykryć.
Wczesne ostrzeganie przed suszami
Fanmiglietti uważa również, że te same informację będą przydatne do przewidywania susz.
- Chcielibyśmy, aby obserwacje GRACE stały się narzędziem prognostycznym - powiedział jeden z autorów badania J.T. Reager.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Geoscience".
Autor: mab/mj / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock