Najnowsze

Sztorm Katie uderzył w Wielką Brytanię. Wiatr wieje do 170 km/h

Najnowsze

Sztorm Katie dotarł do Londynu
Kontakt 24 / ~Emil londonSztorm Katie dotarł do Londynu

Sztorm Katie dotarł do Wysp Brytyjskich w nocy z 27 na 28 marca. Wiatr wiejący z prędkością do 170 km/h spowodował odwołanie i przekierowanie wielu lotów. Zamknięto także główne mosty. Burza uderzyła w południowo-wschodnią Anglię i Walię.

W związku z nadejściem sztormu Katie, w Wielkiej Brytanii wydano alerty pogodowe przed silnym wiatrem i opadami.

Ostrzeżenia pogodowe

Serwis meteorologiczny Met Office ogłosił busztynowy alert, dotyczący silnego wiatru na terenie Londynu i południowo-wschodniej Anglii. W poniedziałek od wczesnych godzin porannych silnie wieje na południu i południowym wschodzie regionu. Najbardziej narażone na skutki wichur są hrabstwa Hampshire, Sussex, Surrey i Kent, a także wyspa Wight.

Na terenie wschodniej i południowo-zachodniej Anglii oraz południowej Walii wydano żółty alert pogodowy. Meteorolodzy ostrzegają przed wiatrem i opadami deszczu.

Do tej pory najsilniej wiało w poniedziałek rano na wyspie Wight. Wiatr osiągał prędkość do 170 km/h.

Wraz z wiatrem, sztorm Katie przyniósł także ulewne opady deszczu. W północno-wschodniej Anglii i Walii istnieje zagrożenie wystąpienia lokalnych powodzi.

Odwołane i przekierowane loty

W związku ze sztormem został zakłócony transport lotniczy na lotniskach Gatwick i Heathrow. Lotnisko Gatwick podało, że w poniedziałek do godz. 5 rano lokalnego czasu 16 lotów zostało odwołanych, a 24 musiały być przekierowane w inne miejsca, ponieważ port lotniczy nie mógł ich przyjąć z powodu trudnych warunków pogodowych.

Służby radzą, by przed udaniem się na lotnisko sprawdzić status lotu oraz by przeznaczyć więcej czasu na podróż.

- Ze względu na sztorm Katie, na drogach wokół lotniska Gatwick występują pewne zakłócenia. Jeśli lecicie gdzieś, prosimy przeznaczyć trochę więcej czasu na dostanie się na lotnisko - mówi rzecznik portu lotniczego.

Liczne utrudnienia

Najgorsze warunki pogodowe mają panować w poniedziałek do godziny 12. Władze zachęcają ludzi, by przełożyli zaplanowane na ten czas podróże na późniejsze godziny.

Funkcjonariusze Highways England poinformowali, że z powodu silnego wiatru w nocy 27 marca zamknięto skrzyżowanie Dartford River Crossing i most Severn Bridge.

W okolicy hrabstw Sussex, Surrey i Kent sztorm Katie spowodował liczne przerwy w zasilaniu.

Autor: zupi/jap / Źródło: telegraph.co.uk, metoffice.gov.uk

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / @CMPG, ‏@standardnews, ‏@tomddumba

Pozostałe wiadomości