Świecące króliki zrewolucjonizują produkcję leków

ENEXNaukowcy wyhodowali króliki świecące w ciemności

Dzięki wprowadzeniu do króliczych zarodków DNA meduzy, naukowcom udało się wyhodować świecące zwierzęta. To nie pierwszy raz, kiedy udało się tego dokonać, ale pierwszy, kiedy osiągnięto tak wysoką skuteczność. Według badaczy ta mutacja jest przełomowym krokiem, który pomoże wprowadzić innowacje w medycynie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Stambule wykorzystali technikę transformacji genetycznej stworzoną przez badaczy z Uniwersytetu Hawajskiego i dzięki temu doprowadzili do powstania dwóch świecących królików.

W normalnym oświetleniu, zwierzęta wyglądają tak samo jak ich białe rodzeństwo, ale gdy zgaśnie światło - świecą na zielono.

- Po prostu pokazujemy, że możemy sprawić, by w zwierzęciu znalazł się gen, który pierwotnie nie należał do niego. Zwierzęta nie są w żaden sposób zagrożone przez białko fluorescencyjne i mają taką samą żywotność jak normalne króliki - skomentował dr Stefan Moisyadi z Uniwersytetu Hawajskiego.

Meduzy w królikach

Aby taki świetlisty efekt został osiągnięty, naukowcy wszczepili do embriona królika specjalne białko, pochodzące z DNA meduzy. Później zmodyfikowany zarodek został umieszczony z powrotem w samicy, która urodziła świecące króliki.

Chociaż prowadzono już podobne eksperymenty, w efekcie których wyhodowano świecące koty czy małpy, po raz pierwszy naukowcy zwiększyli swoją skuteczność aż do 25 proc.

Badacze mają nadzieję, że dzięki ich eksperymentowi w przyszłości uda się wprowadzić lepsze i bardziej konkurencyjne sposoby produkcji leków. Podczas badania dowiedli, że możliwe jest wprowadzenie genu do samicy, a następnie zebranie "korzystnego" białka złożonego w wyprodukowanym przez nią mleku. Chcą więc wykorzystać ten sposób.

- Dla pacjentów, którzy cierpią na przykład na hemofilię i potrzebują enzymów krzepnięcia krwi możemy wytworzyć te właśnie enzymy w znacznie prostszy i tańszy sposób - w zwierzętach, bez drogich laboratoriów - wytłumaczył dr Stefan Moisyadi.

Autor: kt//tka / Źródło: ENEX, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Pozostałe wiadomości