Studenci docenieni przez NASA: "Chcemy w Polsce robić kosmos"

Mechanizm kół "Husara" (Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej)
Mechanizm kół "Husara" (Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej)
Mechanizm kół "Husara" (Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej)

- Chcemy w Polsce robić "kosmos" - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl Mateusz Jakubiuk, jeden z autorów docenionego przez NASA łazika "Husar". Jakubiuk opowiedział nam też m.in. jak będzie działać "księżycowa koparka" i co jest kluczem do sukcesu studentów Politechniki Warszawskiej, którzy w maju zmierzą się w międzynarodowym konkursie Lunabotics Mining Competition.

Studenci Politechniki Warszawskiej mają na swoim koncie niebywały sukces. "Księżycowa koparka", jaką zaprojektowali i wkrótce stworzą, jako jedyna z Europy weźmie udział w konkursie NASA Lunabotics Mining Competition. Jej zadaniem będzie m.in. wykopanie 10 kg ziemskiego odpowiednika pokrywającego Księżyc regolitu w 10 minut.

Doceniła ich NASA

Przygotowując się do wzięcia udziału w konkursie, drużyna z Politechniki Warszawskiej przyglądała się temu, jak wyglądały jego poprzednie odsłony i sprawdziła, czym wyróżnili się zakwalifikowani do niego studenci z całego świata. Przez ostatnie pół roku młodzi ludzie tworzyli łazik, który ich zdaniem mógłby konkurować z tamtymi projektami. Przedstawiciele NASA go docenili, dzięki czemu członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego w maju przyszłego roku przedstawią wehikuł nazwany "Husarem" na zawodach w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie.

To będzie inspiracja

Mateusz Jakubiuk, koordynator projektu, opowiada tvnmeteo.pl o szczegółach przedsięwzięcia, które pozwoliło studentom odnieść sukces.

- "Husar" to łazik, a więc musi sprostać wyzwaniom stawianym wszystkim łazikom. Powinien wylądować na powierzchni Księżyca, poruszać się po niej, zebrać z niej próbki, a także być przy tym autonomiczny i oszczędny - mówi Jakubiuk. - Oczywiście, nasz łazik nie poleci w kosmos, jednak rozwiązania w nim wykorzystane mogą stać się inspiracją dla NASA - przyznaje.

Nie może utonąć na Księżycu

"Husar" - wehikuł, który zdobył przychylność badaczy NASA - tak naprawdę składa się z dwóch elementów: jezdnego i kopiącego.

- Łazik musi być tak skonstruowany, żeby nie utonąć w pylastej powierzchni Srebrenego Globu. "Husara" przed takim losem uratują koła stworzone ze stali sprężynowej, dzięki której szerokość kół będzie mogła się zmieniać, podnosząc łazik bądź opuszczając go. Przy tworzeniu kół, które są najbardziej "naszą" częścią łazika, inspirowaliśmy się kołami stworzonymi dla NASA przez firmę Goodyear - mówi Jakubiuk.

Koło czerpakowe z łopatkami

- Sercem układu kopiącego będzie z kolei koło czerpakowe, do którego przytwierdzone zostaną dwie łopatki, za pomocą których regolit, czyli materiał z powierzchni Księżyca, będzie najpierw zbierany, a potem transportowany w górę, skąd zostanie spuszczony do bębna. Oczywiście tak zabezpieczonego, żeby nic się z niego nie wysypało - tłumaczy Jakubiuk.

Jak poradzić sobie z kurzem?

Regolit stawia przed uczestnikami konkursu jeszcze jeden problem. Bardzo się pyli, oblepiając wehikuł. Studenci PW jednak i na to znaleźli rozwiązanie.

- Po pewnym czasie pyłu gromadzi się tak dużo, że łazik może po prostu przestać działać. Żeby uniknąć takiej sytuacji moglibyśmy np. wyposażyć go w elementy, które sprawiłyby, że Husar wibrowałby, strzepując kurz. Wydaje nam się jednak, że takie wibracje mogłyby doprowadzić do awarii. Dlatego też rozważamy zamontowanie elektrody, która zmnieniałaby ładunek elektryczny raz na jakiś czas tak, żeby pył opadał - ujawnia student.

Kluczem do sukcesu sztuczna inteligencja

Klucz do sukcesu może jednak leżeć gdzie indziej.

- Bardzo liczymy na sztuczną inteligencję, którą prawdopodobnie zaimplementujemy do łazika - mówi Jakubiuk. - Współpracownicy naszego koła chcą stworzyć system, dzięki któremu nasz robot będzie całkowicie autonomiczny.

Liczy się też "duch zespołowy"

Jak zaznacza Jakubiuk, dla NASA ważne będą nie tylko aspekty inżynierskie.

- W konkursie liczy się tzw. ogólna wspaniałość projektu - mówi Mateusz Jakubiuk, koordynator. - Składają się na nią nie tylko czysto inżynierskie aspekty, lecz także innowacyjność projektu, jego obecność w mediach, a także to, czy drużyna ma "zespołowego ducha" - mówi. - Dla nas są one bardzo ważne, ponieważ nie będziemy mogli poszczycić się imponującą ilością wykopanego materiału. Nie mamy bowiem doświadczenia górniczego, takiego jak niektóre z drużyn. W ubiegłym roku w konkursie brał udział łazik, który w 20 minut wykopał 200 kg materiału. Przypominał on zwykły spychacz - opowiada młody inżynier.

Konkurencją mogą być górnicy z Michigan

Konkurentami dla drużyny z Polski mogą być właśnie studenci z uczelni, w których "grzebie się w ziemi" - np. Uniwersytet Michigan.

- Wspaniała jest też drużyna z Ekwadoru, której projekt jest bardzo innowacyjny pod względem inżynierskim. Jednym z naszych największych rywali będą też studenci z Indii, którzy mają doskonały marketing - mówi Jakubiuk.

Chcą w Polsce "robić kosmos"

Dla NASA tego typu konkursy to swoiste castingi dla przyszłych pracowników. Jak podkreśla Jakubiuk, członkowie zespołu chcieliby w niedługim czasie pracować dla NASA lub ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Większość z nich jednak ma marzenie - powrócić po jakimś czasie do Polski i tu "robić kosmos".

Autor: map/mj / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Zimowa aura utrzyma się w Polsce jeszcze przez kilka dni. Nocami będzie chwytał mróz, poza tym pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Od piątku zacznie się ocieplać. W niedzielę termometry mogą pokazać ponad 20 stopni Celsjusza.

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami śniegu. Z prognoz wynika, że na południu Polski miejscami spadnie nawet do 10 centymetrów. Niemal w całym kraju obowiązują też alarmy przed przymrozkami.

Spadnie nawet 10 cm śniegu. IMGW wydał kolejne alarmy

Spadnie nawet 10 cm śniegu. IMGW wydał kolejne alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Miniona noc była w części kraju mroźna, temperatura przy gruncie spadła miejscami do -9 stopni Celsjusza. To jednak nie koniec przymrozków. Kolejne noce również przyniosą spadek temperatury poniżej zera.

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 07.04 w całym kraju zapowiada się pochmurno. W prawie całym kraju chmury przyniosą opady od deszczu po mokry śnieg. Termometry pokażą od 4 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org