Studenci docenieni przez NASA: "Chcemy w Polsce robić kosmos"

Mechanizm kół "Husara" (Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej)
Mechanizm kół "Husara" (Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej)
Mechanizm kół "Husara" (Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej)

- Chcemy w Polsce robić "kosmos" - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl Mateusz Jakubiuk, jeden z autorów docenionego przez NASA łazika "Husar". Jakubiuk opowiedział nam też m.in. jak będzie działać "księżycowa koparka" i co jest kluczem do sukcesu studentów Politechniki Warszawskiej, którzy w maju zmierzą się w międzynarodowym konkursie Lunabotics Mining Competition.

Studenci Politechniki Warszawskiej mają na swoim koncie niebywały sukces. "Księżycowa koparka", jaką zaprojektowali i wkrótce stworzą, jako jedyna z Europy weźmie udział w konkursie NASA Lunabotics Mining Competition. Jej zadaniem będzie m.in. wykopanie 10 kg ziemskiego odpowiednika pokrywającego Księżyc regolitu w 10 minut.

Doceniła ich NASA

Przygotowując się do wzięcia udziału w konkursie, drużyna z Politechniki Warszawskiej przyglądała się temu, jak wyglądały jego poprzednie odsłony i sprawdziła, czym wyróżnili się zakwalifikowani do niego studenci z całego świata. Przez ostatnie pół roku młodzi ludzie tworzyli łazik, który ich zdaniem mógłby konkurować z tamtymi projektami. Przedstawiciele NASA go docenili, dzięki czemu członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego w maju przyszłego roku przedstawią wehikuł nazwany "Husarem" na zawodach w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie.

To będzie inspiracja

Mateusz Jakubiuk, koordynator projektu, opowiada tvnmeteo.pl o szczegółach przedsięwzięcia, które pozwoliło studentom odnieść sukces.

- "Husar" to łazik, a więc musi sprostać wyzwaniom stawianym wszystkim łazikom. Powinien wylądować na powierzchni Księżyca, poruszać się po niej, zebrać z niej próbki, a także być przy tym autonomiczny i oszczędny - mówi Jakubiuk. - Oczywiście, nasz łazik nie poleci w kosmos, jednak rozwiązania w nim wykorzystane mogą stać się inspiracją dla NASA - przyznaje.

Nie może utonąć na Księżycu

"Husar" - wehikuł, który zdobył przychylność badaczy NASA - tak naprawdę składa się z dwóch elementów: jezdnego i kopiącego.

- Łazik musi być tak skonstruowany, żeby nie utonąć w pylastej powierzchni Srebrenego Globu. "Husara" przed takim losem uratują koła stworzone ze stali sprężynowej, dzięki której szerokość kół będzie mogła się zmieniać, podnosząc łazik bądź opuszczając go. Przy tworzeniu kół, które są najbardziej "naszą" częścią łazika, inspirowaliśmy się kołami stworzonymi dla NASA przez firmę Goodyear - mówi Jakubiuk.

Koło czerpakowe z łopatkami

- Sercem układu kopiącego będzie z kolei koło czerpakowe, do którego przytwierdzone zostaną dwie łopatki, za pomocą których regolit, czyli materiał z powierzchni Księżyca, będzie najpierw zbierany, a potem transportowany w górę, skąd zostanie spuszczony do bębna. Oczywiście tak zabezpieczonego, żeby nic się z niego nie wysypało - tłumaczy Jakubiuk.

Jak poradzić sobie z kurzem?

Regolit stawia przed uczestnikami konkursu jeszcze jeden problem. Bardzo się pyli, oblepiając wehikuł. Studenci PW jednak i na to znaleźli rozwiązanie.

- Po pewnym czasie pyłu gromadzi się tak dużo, że łazik może po prostu przestać działać. Żeby uniknąć takiej sytuacji moglibyśmy np. wyposażyć go w elementy, które sprawiłyby, że Husar wibrowałby, strzepując kurz. Wydaje nam się jednak, że takie wibracje mogłyby doprowadzić do awarii. Dlatego też rozważamy zamontowanie elektrody, która zmnieniałaby ładunek elektryczny raz na jakiś czas tak, żeby pył opadał - ujawnia student.

Kluczem do sukcesu sztuczna inteligencja

Klucz do sukcesu może jednak leżeć gdzie indziej.

- Bardzo liczymy na sztuczną inteligencję, którą prawdopodobnie zaimplementujemy do łazika - mówi Jakubiuk. - Współpracownicy naszego koła chcą stworzyć system, dzięki któremu nasz robot będzie całkowicie autonomiczny.

Liczy się też "duch zespołowy"

Jak zaznacza Jakubiuk, dla NASA ważne będą nie tylko aspekty inżynierskie.

- W konkursie liczy się tzw. ogólna wspaniałość projektu - mówi Mateusz Jakubiuk, koordynator. - Składają się na nią nie tylko czysto inżynierskie aspekty, lecz także innowacyjność projektu, jego obecność w mediach, a także to, czy drużyna ma "zespołowego ducha" - mówi. - Dla nas są one bardzo ważne, ponieważ nie będziemy mogli poszczycić się imponującą ilością wykopanego materiału. Nie mamy bowiem doświadczenia górniczego, takiego jak niektóre z drużyn. W ubiegłym roku w konkursie brał udział łazik, który w 20 minut wykopał 200 kg materiału. Przypominał on zwykły spychacz - opowiada młody inżynier.

Konkurencją mogą być górnicy z Michigan

Konkurentami dla drużyny z Polski mogą być właśnie studenci z uczelni, w których "grzebie się w ziemi" - np. Uniwersytet Michigan.

- Wspaniała jest też drużyna z Ekwadoru, której projekt jest bardzo innowacyjny pod względem inżynierskim. Jednym z naszych największych rywali będą też studenci z Indii, którzy mają doskonały marketing - mówi Jakubiuk.

Chcą w Polsce "robić kosmos"

Dla NASA tego typu konkursy to swoiste castingi dla przyszłych pracowników. Jak podkreśla Jakubiuk, członkowie zespołu chcieliby w niedługim czasie pracować dla NASA lub ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Większość z nich jednak ma marzenie - powrócić po jakimś czasie do Polski i tu "robić kosmos".

Autor: map/mj / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Drogi w czwartek o poranku mogą być śliskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami na południowym wschodzie Polski.

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Drogi w czwartek o poranku mogą być śliskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami na południowym wschodzie Polski.

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na gołoledź na drogach! Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dwa tygodnie po tragicznych powodziach Hiszpania znów jest paraliżowana przez ulewy. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w prowincji Malaga, gdzie ewakuowano ponad 4200 osób. Pod wodą znalazły się ulice, wstrzymany został ruch pociągów, szkoły odwołały lekcje.

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Ulice pełne wody, zamknięte szkoły. Tysiące ewakuowanych w Maladze

Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Czwartek 14.11 przyniesie pochmurną aurę z opadami deszczu. Lokalnie może spaść deszcz ze śniegiem. Termometry pokażą od 4 do 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 14.11. Strefa opadów przejdzie przez Polskę

Pogoda na dziś - czwartek 14.11. Strefa opadów przejdzie przez Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży miasta Mijas w hiszpańskiej prowincji Malaga pojawiła się w środę trąba wodna. Wirujący lej widać na nagraniu.

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

Kolejne dni nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W dalszym ciągu na niebie będą przeważać chmury, ale szansa na słońce będzie większa niż w ostatnim czasie. Zwiększy się za to prędkość wiatru, który najsilniej powieje w górach i nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl